Zprávy

Tip na víkend: V Náprstkově muzeu se bude slavit svátek archeologie

Národní muzeum zve na sobotu 15. října 2016 od 10.00 do 17.00 hodin všechny zájemce o zajímavý svět archeologie do Náprstkova muzea, kde se bude konat v rámci třetího ročníku Mezinárodního dne archeologie bohatý doprovodný program. Návštěvníci se na odborných přednáškách dozvědí novinky ze zahraničních výzkumů v Súdánu, Egyptě, Turecku či Uzbekistánu a nejen pro děti budou po celý den připraveny zábavné výtvarné dílny zaměřené na dobu starověkého Egypta.

Foto: www.nm.cz
Foto: www.nm.cz

V Náprstkově muzeu budou prostřednictvím přednášek představeny např. nejnovější archeologické výzkumy v súdánském Wad Ben Naga, v Uzbekistánu, nebo také výzkumy v egyptské Západní poušti.

Na nádvoří Náprstkova muzea budou moci návštěvníci zhlédnout také fotografickou výstavu Současný život na Nové Guineji, jež představuje současnou Papuu-Novou Guineu a její obyvatele.

Bohatý program bude připraven také pro dětské návštěvníky. Zájemci o starověký Egypt navštíví písařskou školu a naučí se psát hieroglyfy, poznají tajemství mumifikace nebo se naučí hrát některou ze staroegyptských her.

Archeologové Národního muzea se rovněž podílejí na programu, který proběhne na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici od 10.00 do 16.00 hodin. Zde se návštěvníci na chvíli přenesou do pravěku, poznají pravěkou kuchyni, pravěké odívání a textilní techniky a budou si moci prohlédnout originály i repliky nejrůznějších archeologických nálezů.

[box]

Program:

Workshopy zaměřené na starověký Egypt

Workshopy připravené Náprstkovým muzeem a Českým egyptologickým ústavem FF UK věnované kultuře faraonského Egypta budou probíhat po celý den.

  • Staroegyptská mumifikace
  • Staroegyptské hry
  • Staroegyptské hieroglyfy

Přednáškový cyklus

10.00   Jiří Janák (Český egyptologický ústav FF UK): Podoby staroegyptských bohů a démonů

10.45   Jana Mynářová (Český egyptologický ústav FF UK): Jak se Egypťané učili klínové písmo

11.30   Jiří Musil (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Osídlení a distribuce vody v egyptské Západní poušti v Římské době

13.00   Peter Pavúk (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Západní sousedi Chetitů

13.45   Ladislav Stančo (Ústav pro klasickou archeologii FF UK): Stepí a horami: novinky o českých archeologických výzkumech v Uzbekistánu

14.30   Vlastimil Vrtal (Náprstkovo muzeum): Palác královny Amanišacheto ve Wad Ben Naga

15.15   Gabriela Jungová a Pavel Onderka (Náprstkovo muzeum): Tajemství egyptských mumií a jejich rakví

[/box]
Vstupné na doprovodné programy je zdarma.

Další informace naleznete na www.nm.cz.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button