NezařazenéZprávy

Tip na víkend: Slavnostní otevření Centra EDEN

Jak se v minulosti hospodařilo na českém a moravském venkově? A jaké možnosti nabí zí lidstvu ekologické hospodaření? Na tyto otázky odpoví komplexní interaktivní park Centrum Eden, který se v Bystřici nad Pernštejnem otevírá o víkendu 21. března spojeného se Slavností jara. Návštěvníci zjistí, jak žili páni i jejich čeládka, které činnosti se na statku odehrávaly, jak pracovali hrnčíř, včelař, mydlář a mnozí další.

Foto: Archiv Centrum Eden
Foto: Archiv Centrum Eden

Během dvoudenního slavnostního otevření do Edenu zavítá spousta nejen místních muzikantů. Slavnosti jara zahájí dechový orchestr ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem, pokračovat bude Divadlo Beze Jména muzikálovými melodiemi, nebo cimbálová muzika a smyčcový orchestr. Vrcholem sobotního hudebního programu se stane vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V neděli pak zahraje oblíbené Šlapeto.

Chybět nebudou ani rady, jak správně pečovat o květiny, které k jaru neodmyslitelně patří, a kuchařská show s Hankou Michopulu. Pivaři zase ochutnají skvělé pivo Mittrowsky v místní hospůdce. Nezapomnělo se ani na děti, které si v dětském koutku vyrobí hezké loutky nebo se půjdou podívat na čerstvě narozená jehňátka a telátka. Program potrvá až do úplného večera, kdy milovníci ohně předvedou ohnivou show.

Milovníci zvířat si mohou osedlat koně z př i lehlé farmy, kde najdou také další hospodářská zvířata, anebo si vyzkoušet jízdu bryčkou. Ostatní potěší futuristická stavba ekopavilonu nabízející nové pohledy na moderní technologie bydlení. „S ohledem na historický ráz budov byla většina prací provedena původními postupy a materiály. V hlavním objektu zámečku byly provedeny replikované
původní malby. Chalupy horácké vesničky byly detailně postaveny podle původních podob. Ekopavilon s netradičním trojúhelníkovým
tvarem z monolitické železobetonové konstrukce je zapuštěn dvě patra pod zemí a představuje kontrast k historickým budovám,“ říká Michal Antl ze společnosti PKS stavby, která byla generálním zhotovitelem projektu.

Foto: Archiv Centrum Eden
Foto: Archiv Centrum Eden

Centrum Eden, středisko šetrného cestovního ruchu, poznání a vzdělávání na Vysočině, je dlouhodobý projekt města Bystřice nad Pernštejnem, VOŠ a Střední odborné školy zemědělsko-technické Bystřice n. P. a ECEAT. Centrum vzniklo po rozsáhlé rekonstrukci bystřického statku Mittrowských, k němuž přibyly stavba horácké vesničky a ekopavilon.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button