Zprávy

Tip na víkend: Oslavy konce 2. světové války v Plzni

Prodloužený víkend od pátku 5. do pondělí 8. května bude v Plzni patřit  oslavám 72. výročí osvobození americkou armádou – Slavnostem svobody 2017. Vzhledem k historickým okolnostem půjde o vskutku velkolepou událost, jedinečnouv rámci celé České republiky. Čtyřdenní program je nabitý tradičními akcemi i atraktivními novinkami pro návštěvníky všech generací.

Foto: www.visitplzen.eu

Připraveny jsou vojenské dobové kempy, vzpomínkové akty, setkání s veterány, Convoy of Liberty, prezentace Armády ČR, rodinná soutěž Operace Anthropoid, výstava snímků z nasazení českých vojáků v zahraničních misích, gastronomický DEPO Street Food Market a řada koncertů, například Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu, Jaroslava Samsona Lenka či zpěvačky Dashy.

Slavnosti svobody 2017 jsou unikátní příležitostí vydat se v čase zpět do května 1945 a znovu se nadechnout povznášející atmosféry plné naděje, kterou do osvobozené Plzně, jako jediného velkého českého města, přivezla spojenecká vojska v čele s americkou armádou. Autentický tábor 16. obrněné divize – jednotky, která Plzeň osvobozovala –  se usídlív parku za obchodním centrem Plaza. Zblízka uvidíte vojáky v dobových uniformách a s dobovým vybavením, včetně nádobí, spacáků i stravování či vojenské techniky. Poprvé v Česku bude k vidění tank M3 Stuart. V sadech u náměstí Republiky se otevře vojenský kemp 2. pěší divize, který představí týlové jednotky – potkáte zástupce vojenské policie, navštívíte zdravotní středisko, ústřednu i zázemí štábu. Zajímavou podívanou nabídnou módní přehlídky: o víkendu zaměřené na protektorátní módu, v pondělí pak na filmovou módu 20. – 50. let. K očekávaným vrcholům Slavností svobody patří konvoj historické vojenské techniky nazvaný Convoy of Liberty. Téměř 200 kusů vojenské techniky projede po 11:00  Plzní po Klatovské třídě směrem do centra.

Dalším dějištěm oslav bude v sobotu 6. května areál DEPO2015 s prezentací současné techniky vzdušných a pozemních sil Armády ČR, děti si budou moci vyzkoušet střelbu ze vzduchových zbraní. Mimořádný gastronomický zážitek slibuje DEPO Street Food Markets pestrou nabídkou pouličního občerstvení z celého světa. Minout byste rozhodně neměli ani  muzeum Patton Memorial Pilsen v Pobřežní ulici, mapující osvobozování jihozápadních Čech spojeneckými vojsky.

Plzeň se během Slavností svobody vrací do května 1945 nejen prostřednictvím vojenské historické techniky a dobových kempů, tematicky je době poválečné euforie přizpůsoben i doprovodný kulturní program. Těšit se můžete například na elektro-swingovou party v KD Peklo, sobotní vystoupení Vojty Dyka s B-Side Bandem nebo pondělní koncertní poctu Glennovi Milerovi.

Aktuální informace a kompletní program Slavností svobody 2017 na webu www.slavnostisvobody.cz.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button