Zprávy

Tip na víkend: Nejslavnější muzejní exponáty České republiky v Praze

Nová budova Národního muzea se na měsíc stala domovem tří největších klenotů českých muzejních sbírek – Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácných meteoritů z Opavy-Kylešovic. Unikátní exponáty světového významu, které zřídkakdy opouštějí trezory, se představí poprvé v historii společně v Praze na výstavě s názvem Unikáty zemských muzeí.

Věstonická venuše, Foto: Moravské zemské muzeum
Věstonická venuše, Foto: Moravské zemské muzeum

 

Jedinečnou příležitost zhlédnout tyto tři vzácné předměty pohromadě mají Pražané a návštěvníci Prahy od 5. do 27. srpna 2014. Výjimečnou událost slaví Národní muzeum i speciálním zvýhodněným prázdninovým vstupným. Kupon s 20% slevou je ke stažení ve formátu pdf na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz. Vytištěný nebo v mobilním zařízení stažený kupon stačí ukázat na pokladně Nové budovy Národního muzea. Zvýhodněná cena zahrnuje vstupné na všechny výstavy, které zde probíhají.

Putovní výstava Unikáty zemských muzeí je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, kterým tři zemská muzea slaví kulaté výročísvé existence. Po první zastávce v Opavě přináší výstava nejvzácnější předměty českých muzejních sbírek i do Prahy na půdu Národního muzea. Ikony českého muzejnictví jsou takto společně prezentovány v Národním muzeu vůbec poprvé v jeho historii, většinu času jsou uloženy v ochranných trezorech nebo depozitářích.

Meteorit z Opavy – Kylešovic, Foto: Slezské zemské muzeum.
Meteorit z Opavy – Kylešovic, Foto: Slezské zemské muzeum.
Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Foto: Národní muzeum
Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Foto: Národní muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oslavy 200 let muzejnictví v České republice

Výstava Unikáty zemských muzeí je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. Tři největší a nejstarší zemská muzea České republiky – Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum společně oslaví v průběhu následujících pěti let dvě století své existence.

Více informací naleznete na adrese www.200letmuzejnictvi.cz.

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button