Zprávy

Tip na víkend: Festival čínské kultury v Náprstkově muzeu

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v neděli 19. 6. bude konat festival oslavující čínskou kulturu. Festival se uskuteční jako doprovodný program k právě probíhající výstavě Říše středu. Návštěvníci se mohou těšit na taneční a hudební představení, ukázky čínského bojového umění, přednášky, workshopy, výtvarné dílny pro děti i ochutnávky tradiční čínské kuchyně.

Foto: archiv muzea
Foto: archiv muzea

Na Festivalu čínské kultury budete moci poznat první nejlidnatější zemi světa všemi smysly. Součástí programu je totiž možnost po celý den ochutnávat čínské gastronomické speciality, které potěší chuťové pohárky milovníků asijských jídel, zaposlouchat se do ukázek tradiční čínské hudby či zhlédnout několik překrásných čínských tanců, včetně tzv. Lvího tance na zahnání zlých duchů a přivolání štěstí. Během dne se můžete seznámit také s různými styly čínského bojového umění a na workshopech se sami zapojit a cvičení si vyzkoušet. Těšit se můžete i na výtvarné dílny pro děti a workshopy pro dospělé, kde se můžete naučit základům čínské kaligrafie či si vyrobit masku inspirovanou čínskou operou. Zajímavosti a zkušenosti z této země budou podány prostřednictvím několika přednášek. Na festival je jako vždy vstup zdarma.

Nedělní Festival čínské kultury je součástí cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již třetím rokem. Návštěvníkům byly v minulých letech úspěšně představeny například japonská a latinskoamerická kultura, kultura himálajského království Bhútán či kultura indická.

 

PROGRAM FESTIVALU ČÍNSKÉ KULTURY:

Neděle 19. června, Nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur

13:00, 15:30, 16:30, 17:50 hod. Pražské S´ču – Koncerty skupiny Pražské S´ču s ukázkami tradiční čínské hudby.

13:40 hod. Čínský lví tanec – Ukázka tance, jenž je důležitou součástí tradiční čínské kultury v podání Wushu Centra. Hlavním smyslem tance je zahnat zlé duchy a přivolat štěstí.

14:00 hod. Taiji a Shaolin – Ukázky cvičení tradičního Taiji a Shaolinu představí škola bojových umění Oheň a Voda.

14:40, 17:10 hod. Čínský tanec – Představení tradičního čínského tance v podání taneční skupiny Trn v oku.

15:00, 16:00, 17:30 hod.Wushu – Různé styly tradičního čínského bojového umění představí v krátkých ukázkách Wushu Centrum.

 

Okénko do světa – 3. patro (budova Náprstkova muzea)

11:00 hod. Malování masek čínské opery – workshop pro dospělé a děti od 12 let – Přijďte se dozvědět něco o zajímavých maskách v čínské opeře a vyrobit si a namalovat svojí vlastní masku. Lektorem je Josef Čermák. Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz, 224 497 511. Kapacita je omezena na 30 míst. Vstupné 80 Kč.

13:00 hod. Umění kaligrafie – workshop pro dospělé – Během tohoto workshopu mají začátečníci i pokročilí možnost naučit se či vylepšit své dovednosti v tradičním čínském umění kaligrafie. Učit Vás bude lektor Chen Jing Wei, který se čínské kaligrafii věnuje již 30 let. Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz, 224 497 511. Kapacita je omezena na 30 míst. Vstupné 80 Kč.

15:00 hod.Turistické zajímavosti Číny, které neznáte – Přednáška o zajímavostech Číny spojených s turismem, gastronomií a běžným životem v Říši středu (masovost, ale dokonale organizovaná – fotografické služby na vrcholcích hor – kulturní uličky – jazyková bariéra – ráj nakupování – umělecké čtvrti). Přednáší Klára Štiplová, CK China Tours.

16:30 hod.Workshop tradičního čínského cvičení Qigong a Taiji – Povídání o účincích cvičení z pohledu čínské medicíny a úvod do praxe, která je cestou ke zdraví a rovnováze. Workshop vede mistr Qin Fei, Wushu Centrum.

17:30 hod.Čína, Tao, Qi, Qi Gong, Wu Ji, Tai Ji, San Cai (3 dary) – Přednáška o základních pojmech čínského mysticizmu a filozofie Tao. Představení pojmů a zaměření se na výklad a teorie cvičení Qi Gong (= čchi kung). Přednáší Otakar Chochola, Centrum – Plující oblaka.

 

Po celý den na Vás navíc čeká:

  • Čínské gastronomické speciality
  • Výtvarné dílny pro děti
  • Stánky s čínskými výrobky a čajem
  • Knižní bazar
  • Kostýmy tradiční pekingské opery

Vstup na program, kromě workshopů malování masek a kaligrafie, je zdarma. Změna programu vyhrazena.

Více na informací naleznete na www.nm.cz.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button