Zprávy

Tip na víkend: Cestovatelský festival Kolem světa v Praze

Země všech kontinentů, padesát komentovaných projekcí, fotografie z nedostupných míst světa, cestovatelská setkání, zahraniční hosté. To vše i mnohem víc přinese cestovatelský festival Kolem světa, který o víkendu 12. – 13. března přivítá v Národním domě na Smíchově stovky návštěvníků. Festival vedle přednášek nabídne i exotická jídla, pozve je na setkání se zajímavými osobnostmi a nabídne možnost zakoupení tradičních výrobků z exotických zemí světa.

Foto: archiv festivalu
Foto: archiv festivalu

Exotic food court
Vedle osobního setkání s mnoha známými cestovateli a fotografy máte možnost na festivalu ochutnat také tradiční jídla z několika zemí světa. Ochutnáte uzbecké šašliky (hovězí špíz), thajský pikantní salát somtamze zelené papáji s krevetami, pomalu vařené hovězí maso PenangCurryve vydatném aromatickém arašídovém kari, africké koblihy, indické speciality, tradiční srílanské pšeničné plackykotturoty a nebo se seznámíte s šéfkuchařem japonské restaurace Planet Sushia jeho uměním rolovat kvalitní sushi.

 

Tajemná Afrika (přednáší Pavol Barabáš)
Hlavním hostem festivalu je známý slovenský autor dokumentárních filmů PAVOL BARABÁŠ, který rád vyhledává příběhy odehrávající se v nepřístupné divočině, daleko od civilizace, kde se člověk dostává až na hranice svých možností. Má za sebou několik objevných expedicí v pralesích Nové Guinei, v jeskyních Venezuely nebo neobvyklých přechodů v Antarktidě. Dosáhnul Severního i Jižního pólu, žil s Pygmeji v Kongu a nebo s kmenemSuri v Etiopii. Jeho premiérová projekce v Praze (13.3.2016 od 16.30 hodin) bude o několika návštěvách Afriky.

 

Tuktukem z Thajska do Evropy (ThePilgreens – L. Merz, R.Fernandes-Dandre, K.Koulakian)

Přemýšleli jste někdy, jak změnit svět? Jak ukázat na to, co je správné? Tihle tři kluci se o to pokusili a ne zrovna obyčejnou cestou. Karen, Ludwig a Rémy byli obyčejní studenti z Německa a Francie, kteří studovali v Bangkoku a nebylo jim lhotejné životní prostředí, znečištěné smogem z místní dopravy. V Thajsku je totiž běžné přepravovat se tisíci hlučnými tuk tuky, které velmi znečišťují místní ovzduší. V hlavě se jim zrodil nápad na sestrojení ekologického tuk tuku na elektrický pohon s lithiovou baterií a solárními panely, který by dokázal ujet na jedno nabití až 350 kilometrů. S pomocí sponzorů a thajské továrny na výrobu těchto vozítek se jim plán podařilo uskutečnit. A jak se na sebe upozornit a inspirovat ostatní? Samozřejmě se s ním vydat na cestu – 20 000 kilometrů dlouhou přes 16 zemí z Bangkoku až do francouzského Toulouse. Jejich zelená mise začala 22. července 2015 a za 120 dní skutečně dorazili domů. Pilgreens, jak sami sebe nazývají, tak ukázali na možnost ekologického cestování a se svými zkušenostmi se podílejí na univerzitách po celém světě. Snaží se tak ukázat, že elektrická energie je klíčem k lepšímu životu pro celý svět.

 

Nejkrásnější místa světa (přednáší Karel Wolf)
Cestovatel a fotograf Karel Wolf představí ve své nejnovější diashow na dvě desítky nejkrásnějších zemí světa, kde prožil nejsilnější cestovatelské zážitky. Pobyt v korunách stromů v pralese Laosu. Plavba historickým trojstěžníkem na Antarktidu. Jízda po silnici smrti v Bolívii. Plavba na voru po řece Beni v Amazonské nížině. Nejkrásnější safari v Namibii. Barevné pouště světa. Domorodá etnika v Etiopii. A nebo Norsko z ptačí perspektivy.

[box]

Kdy? 12. 03. – 13. 03. 2016

Kde? Národní dům na Smíchově, Náměstí 14. října 16, Praha 5

Vstupné: Sobota/Neděle 400 Kč, Dvoudenní 600 Kč

Více informací a přesný program naleznete na www.kolemsveta.cz

[/box]

Keňa a Tanzánie – ráj pod Kilimandžárem (přednáší Václav Šilha- vítěz Czech PressPhoto)
Dalším inspirativním hostem budefotograf divočiny Václav Šilha, který představí exotickou přírodu Keni a Tanzanie. Během svých fotografických cest zaznamenal stovky příběhů se zvířaty. Nechybí ale ani příběhy lidí, kteří žijí s přírodou v těsném kontaktu. Známé jsou zejména jeho fotografie velké migrace pakoňů ze Serengeti, na kterých s přestávkami pracoval více jak deset let.

 

Suchozemští predátoři naší planety (přednáší Petr Slavík)
Většina lidí se jim snaží vyhnout. Profesionální fotograf divoké přírody Petr Slavík to má obráceně. Vyhledává největší šelmy, aby přivezl jejich snímky. Přijďte si poslechnout jeho vyprávění o práci v tichu zimní tajgy, které vládne největší kočka světa. O bažinách jižní Brazílie, džunglích centrální Indie, obrovských medvědech z Kodiaku nebo lvech z delty Okavanga. V rámci přednášky představí i svou novou knihu Blízká setkání, která právě vyšla.

 

Digitální nomádi
V dnešní době mnoho mladých lidí nachází ve svých oborech možnosti výdělku prostřednictvím počítače a internetu. Píší články, fotografují, točí a stříhají krátká atraktivní videa. A před pár lety zjistili, že není nutné být doma v Česku, ale mohou být třeba v internetové kavárně na Kanárských ostrovech, na Bali, v Maroku nebo v Thajsku. Na mnoha těchto místech se proto vytvářejí společné pracovní prostory pro tyto tzv. „digitální nomády“. Jak vypadá život takového pracovníka v Thajsku, Maroku a nebo na Bali? Jaké má finanční náklady? Jaký má styl života? Přijďte nasát informace od skutečných digitálních nomádů na moderovanou debatu v rámci festivalu Kolem Světa.

 

Bohatý doprovodný program
Bohatý doprovodný program festivalu pak tvoří tradiční tance z exotických zemí, taneční a rukodělné workshopy, prezentace cizokrajných restaurací, ochutnávky dominikánského rumu nebo peruánských specialit.

LETACEK FESTIVAL KOLEM SVETA 2016 (2)

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button