Tel Aviv – město, které nikdy nejde spát

Nikoliv nadarmo se v Izraeli říká, že „v Jeruzalémě se lidé modlí, v Haifě pracují a v Tel Avivu se baví“. Ač v Tel Avivu život plyne tak, jak ho známe z velkých západních metropolí, má i svá specifika. Někdy jsou totiž zdejší život a zábava daleko bouřlivější, živelnější a uvolněnější, protože prakticky po celé délce Tel Avivu se táhnou písečné pláže, kterými se zdaleka každé západní město pochlubit nemůže.

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Bez ohledu na počasí – které je výraznou část roku slunečné a horké – se vám každý den naskytne krásný výhled na moře a na poloostrov s historickou Jaffou, což bylo původně samostatné město, dnes je však integrálně spojené s Tel Avivem. Jaffa je svou historií jedním z nejstarších přístavních měst lidské civilizace a je zmiňované jak v bibli, tak třeba i ve starořecké báji o Andromedě. Oproti tomu Tel Aviv byl založen až v roce 1909 a byl budován jako hlavní centrum sionistického přistěhovalectví a aktivit v tehdejší osmanské a později britské Palestině.

Centrum Tel Avivu je velmi zajímavé z architektonického hlediska. Od 30. let zde totiž vznikal unikátní urbanistický projekt Bílého města, který realizovali avantgardní židovští architekti, kteří tehdy opouštěli stále nebezpečnější Německo. V Bílém městě je dnes největší koncentrace budov postavených ve stylu Bauhaus na světě. V roce 2003 bylo zařazeno na seznam památek UNESCO.

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

V kampusu telavivské univerzity se nachází Muzeum dia­spory, které přibližuje život židovských komunit v době před holocaustem a vznikem Izraele a narazíte v něm třeba i na model pražské Staronové synagogy. Pokud v Tel Avivu strávíte několik dní, nemůžete minout hlavní Rabinovo náměstí, které je největší nezastavěnou plochou v jinak velmi hustě osídlené aglomeraci. Dříve náměstí Izraelských králů bylo přejmenováno na Rabinovo po atentátu na premiéra Jicchaka Rabina, jednoho z hlavních protagonistů izraelsko-palestinského mírového procesu, kterého zde v roce 1995 zastřelil izraelský extremista.

Až se den nachýlí a vy budete mít v nohách pěkných pár kilometrů, přijde čas na trochu uvolněné zábavy. Nemusíte spěchat, noční život v Tel Avivu začíná pozdě, tak kolem jedenácté hodiny, a kolem druhé hodiny ranní se večírky teprve pořádně rozjedou. To platí i o pátečním večeru. Zatímco v jiných městech včetně Jeruzaléma po západu slunce mnoho restaurací a nočních klubů zavře až do sobotního večera, v Tel Avivu to žije i o šabatu.

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Tel Aviv zkrátka nabízí mnohé. Přesvědčte se sami, že toto velkoměsto není jen příjemným místem u moře, ale že jeho genius loci je podstatně pestřejší, zábavnější a exotičtější.

Telavivské pláže se táhnou v délce 14 kilometrů a na každé z nich najdete poněkud odlišný typ návštěvníků. Pokud máte chuť dát si kávu nebo třeba pivo s hudební kulisou, jděte na pláž Metzizim. Neočekávejte ale, že se tam budete moci věnovat jakýmkoliv vodním sportům. Pokud by vám vadilo koupání se psy, rozhodně nechoďte na severní část Hilton Beach, která se dělí na tři velmi odlišné úseky. Severní část je určena právě pro návštěvníky se psy, střední část je navštěvována především gayi a jižní je rájem pro surfaře. Tel Aviv má i pláž pro ortodoxní Židy, kterou navštěvují zvlášť ženy (v neděli, v úterý a ve čtvrtek) a muži (v pondělí, ve středu a v pátek). V sobotu tam mohou všichni bez ohledu na pohlaví, to proto, že je šabat, a to nábožensky založení Židé na pláž samozřejmě nechodí.

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Foto: Archiv Ministerstva turismu Státu Izrael

Pavel Zábrodský, Marek Čejka, Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..