Nezařazené

Tallin: Výstava o Janu Palachovi

Ve čtvrtek 1. září byla v estonském Tallinu za účasti ministra kultury Daniela Hermana a generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše slavnostně zahájena výstava s názvem Jan Palach. Panelová výstava Národního muzea, kterou hostí Museum of Occupations, představuje zahraničním návštěvníkům osobnost Jana Palacha, jeho čin a následné reakce společnosti. Prezentovány jsou i návrhy architektonicko-umělecké soutěže o podobu Památníku Jana Palacha ve Všetatech, jehož otevření je plánováno v roce 2018. Výstava je přístupná do 15. října 2016.

www.nm.cz
www.nm.cz

Úvodní část panelové výstavy zachycuje život Jana Palacha, jeho upálení na protest proti komunistickému režimu a následnou odezvu společnosti na tento čin, který nezůstal osamocený. Palacha následovali Sandor Bauer, Jan Zajíc či Evžen Plocek. V Pobaltí se Palachovým činem inspiroval mladý student Ilja Aronovič Rips, jenž se pokusil upálit dne 13. dubna 1969 v centru Rigy. Sebeupálení vnímal jako svůj osobní protest proti okupaci Československa. Palachův čin inspiroval i mladého dělníka z Litvy Romase Kalantu, který se 14. května 1972 upálil na protest proti sovětské okupaci Litvy.

Část výstavy „Druhý život Jana Palacha“ připomíná akci státní bezpečnosti s krycím názvem „Hrob“, kdy bylo zlikvidováno místo posledního Palachova odpočinku na Olšanských hřbitovech nebo Palachův týden v lednu 1989, který předznamenal pád komunistického režimu v Československu.

Panelovou výstavu doplňuje posmrtná maska Jana Palacha, kterou vytvořil významný český sochař Olbram Zoubek ihned po smrti Jana Palacha. Její první kopii umístil před Národní muzeum na místo, kde se Palach 19. ledna 1969 upálil. Později byla využita i jako základ pro bronzovou náhrobní desku.

Druhá část výstavy prezentuje architektonicko-uměleckou soutěž o podobu Památníku Jana Palacha ve Všetatech.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button