Švýcarský Graubünden v létě: na lanech i koloběžkách

Když se řekne Davos ve Švýcarsku, většina Čechů si představí zimní dovolenou. Ale ani v létě nezůstává region Graubünden opuštěný. Mladí vyrážejí na vrcholky hor, aby mohli kopce sjíždět na koloběžkách a kolech. Nebo si zkoušejí svoji rovnováhu a mrštnost v lanovém parku. Rodiny s dětmi a starší generace vyrážejí po horských stezkách za neopakovatelnými výhledy.

Lanový park v Davosu Foto: Lucie Poštolková

Lanový park v Davosu Foto: Lucie Poštolková

 Naše první zastávka byla v Churu, v hlavním městě Graubündenu, které se krčilo mezi vrcholy majestátních hor. Vydali jsme se lanovkou na Brambrüesch. V kabince s námi jeli zablácení bikeři, kterým radost a adrenalin čišely z očí. Na vrcholku jsme poobědvali lahodné sýry a sušené maso, místní speciality, které prostě nesmíte vynechat.

Půjčovna koloběžek Foto: Lucie Poštolková

Půjčovna koloběžek Foto: Lucie Poštolková

Cestu dolů jsme si užili, půjčili jsme si terénní koloběžky a vyrazili jsme do mezistanice po cestě. Projížděli jsme pastvinami a kochali se pohledem na pasoucí se krávy. Člověk musí trochu kličkovat mezi krávami i jejich lejny. Na loukách se rozléhal konejšivý cinkot kravských zvonů. Ačkoliv jsou zvony velké, tak na loukách zní jejich zvonění daleko přívětivěji. Rozléhá se mezi kopci a vy si připadáte jako v pohádce.

Sjezd na koloběžkách Foto: Lucie Poštolková

Sjezd na koloběžkách Foto: Lucie Poštolková

Tip: Cyklisti ocení hotely a hostely pro bikery v síti Mountain Hotels Davos Klosters. Kromě speciálních místností na kola nabízejí také pračku na zablácené oblečení i možnost si kolo osprchovat, součástí servisu jsou také podrobné mapy s převýšením a radami.

Tradiční kuchyně

Jestli máte mlsné jazýčky, vyzkoušejte v Churu místní sushi. Prostředek tvoří sýr obalený šunkou, místo rýže mají náplň z krup a vajec, vše pak balí do listů mangoldu. Oblíbený místní likér je Röteli. Vypráví se, že pokud nemohly matky provdat své dcery, snažily se nalákat místní potenciální ženichy na Röteli – třešňovou šťávu s likérem, hřebíčkem, vanilkou a dalším kořením. V zimě vás zahřeje a zasytí tradiční kroupová polévka – bündner suppe.

Švýcarské sushi Foto: Lucie Poštolková

Švýcarské sushi Foto: Lucie Poštolková

Tip: Pokud se vydáte do Churu, zajděte se podívat do Giger Baru. Lokál se proslavil designem námětů Hanse R. Gigera – ocitnete se tak ve filmu Vetřelec (Alien 1979), který Giger navrhoval.

Lanový park

Davosu jsme se vydali do korun stromů, tedy obrazně. Spíš jsme se pohybovali na lanech pod korunami ve Färich Adventure Park. Než jsme si nasadili postroj, helmy a rukavice, dostali jsme školení. Člověk se cítil stále bezpečně, přichycen dvěma skobami. Říkali jsme si, prostě se nám nemůže nic stát. Jen tu možná zůstaneme na chvíli viset.

První trasa byla opepřena přechodem nad říčkou, ale pohled pod sebe na ubíhající hladinu vody člověka rozhodil. Na druhé trase jsme se přidržovali zavěšené klády a jako provazochodci pomalu přešli lano. Ano, chvíli jsme váhali, jak na to. Pustili jsme dvě děti, které očividně na lanech nebyly poprvé, přeletěly provaz jako superhrdinové. A tak jsme se zhluboka nadechli a zvládli jsme to na první pokus.

Lanový park v Davosu Foto: Lucie Poštolková

Lanový park v Davosu Foto: Lucie Poštolková

Třetí trasa byla o stupeň náročnější. Nejnáročnější byla pak její závěrečná část. Přicvakli jsme se na lano, na kterém byl provlečen špalek. Nasedli jsme na špalek a jako ryba chycená na prutu jsme se zhoupli přímo do sítě. Následoval nejnáročnější krok, povylézt nahoru po síti a přicvaknout karabiny na horní lano a ručkovat podél sítě. Zapřít se nohama do sítě nepomáhalo, veškerá síla musela vycházet z rukou. Byl to nezapomenutelný zážitek, škoda, že nebylo více času. Příště, až pojedeme do Davosu, nás čeká černá – nejtěžší – trasa.

 

Užitečné stránky:

www.adventurepark-davos.ch

www.mountainhotels.ch

www.bergbahnenchur.ch

www.hrgiger.com/barchur.htm

www.MojeSvycarsko.com

www.davos.ch

cz.graubuenden.ch

 

Destinací měsíce je Graubünden, více článků najdete zde.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..