EvropaNovinkyŠvýcarskoZahraničí

Švýcarská Grand Train Tour: vlakem za krásou a úžasem

Nejúchvatnější přírodní a kulturní divy Švýcarska mají přes nesmírnou rozmanitost jedno společné: dá se k tam dojet vlakem. Železniční trasa Grand Train Tour of Swizerland propojuje švýcarská nej- do velkolepého poznávacího okruhu.

Foto: Switzerland TourismVlaková Grand Tour po Švýcarsku měří 1280 kilometrů, její součástí jsou čtyři fenomenální panoramatické trasy Glacier Express, Bernina Express, GoldenPass Line a Gotthard Panorama Express. Grand Tour vede přes půvabná švýcarská města, vesnice i hory. Projedete kolem majestátního Matterhornu i kapličkového mostu v Lucernu, zastvit se můžete ve Svatém Mořici, Interlakenu, Montreaux, Zermattu, Lucernu, Luganu nebo Churu.

Trasa cestující seznámí s celým Švýcarskem: projíždí čtyřmi jazykovými oblastmi, kolem 11 jezer a 5 památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Na rozdíl od silničního automobilového okruhu Grand Tour of Switzerland se lze na železniční velkou jízdu vydat celoročně. Tedy i v zimě či na jaře, kdy jsou silniční horské průsmyky zasypané sněhem, a tudíž neprůjezdné. Ideální je vydat se po Švýcarsku vlakem v období jasu a světla, před letní sezonou, nebo na podzim, kdy se snoubí expresivita sytých barev a melancholie houstnoucích stínů.

Foto: Switzerland Tourism

Pomalu a poctivě

Na Grand Train Tour of Switzerland (GTTS) je možné nastoupit ve kterékoli stanici na trase. Osm etap celé Grand Train Tour lze s přehledem absolvovat za osm dnů. Na důkladný, neuspěchaný prožitek z celé cesty v duchu zásad „Swisstainable“, si však vyhraďte nejméně dva týdny. Pokud nemáte k dispozici dva týdny, je pochopitelně možné vydat se jen na některý úsek trasy. Než mít všechno odškrtnuto je mnohem lepší si zvolit si jen část velké cesty a především volnější tempo, které umožní hlouběji vnímat a důkladněji poznat okolí. Během zastávky je možné se kupříkladu vypravit na některou ze speciálně doporučených 21 horských túr. Mezi ně patří například výstup na Gornergrat, odkud se lze kochat výhledem na vždy bílé štíty Matterhornu nebo Titlisu.

Foto: (c) Rhätische Bahn

Kde koupit lístek?

Ubytování a rezervaci jízdenek a místenek si cestující může zařídit individuálně, nebo si můžete koupit některý z cestovních balíčků, a to www.GrandTrainTour.com. Na celou trasu Grand Train Tour po Švýcarsku se plně vztahuje cestovní karta GA, jakákoli švýcarská vlaková jízdenka (například denní nebo z místa na místo) a také Swiss Travel Pass: univerzální jízdenka pro cestování vlakem, autobusem a lodí, s platností 3, 4, 6, 8 a 15 dnů. V ceně Swiss Travel Passu je zahrnuta také veřejná doprava ve více než 90 městech. Navíc získáte také volný vstup do více než 500 muzeí po celé zemi a slevu až 50 % na většinu horských železnic. Jízdenky lze zakoupit na www.MySwitzerland.com/tickets. Pro jízdu některými panoramatickými vlaky, jako jsou Gletscher Express, Bernina Express a Gotthard Panorama Express, je nutná rezervace místa za příplatek.

Mapa Grand Train Tour of Switzerland

Brožura myGrandTrainTour

Na trase Grand Train Tour lze nasbírat devět jedinečných razítek do brožurky myGrandTrainTour. Ta je mnohem víc než jen suvenýr dopravy: zjistíte v ní například řadu praktických informací pro vaši cestu. Brožura se rozdává na různých železničních stanicích po celém Švýcarsku a v místech, kde se sbírají známky. Lze si ji také zdarma objednat na adrese: MySwitzerland.com/brochuresGTToS.

Aplikace Grand Train Tour of Switzerland

Grand Train Tour má vlastní aplikaci, která usnadňuje výběr trasy a informuje o všech pozoruhodných místech nejkrásnějších železničních tratích Švýcarska. Cestující mají také možnost sbírat razítka a ocenění. Ti, kteří jich nasbírají dostatečný počet, se mohou stát “Mistrem Grand Train Tour of Switzerland”. Navíc jsou k dispozici dárky a slevy v podobě integrovaných digitálních kupónů. Další informace a materiály ke stažení naleznete na adrese: MySwitzerland.com/traintourapp.

Více o Švýcarsku na ttg.cz.

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button