Švýcaři žijí tradicemi

Jódlování, svolávání k modlitbě trychtýřem na mléko, alpský roh a sýr, vyhazování vlajek i zápasy krav patří mezi nejoblíbenější švýcarské tradice.

Tradiční hra na alpský roh Foto: swiss-image.ch

Tradiční hra na alpský roh Foto: swiss-image.ch

Švýcarská turistická centrála se letos v kampani vrací ke kořenům – jako téma si vybrala tradice a vše, co se váže k životu v horách.

O tom, že jsou ve Švýcarsku tradice stále živé, svědčí fakt, že jsou krávy na společenském žebříčku vysoko postavené. Chov krav je tu jedním z nejčastějších koníčků, asi jako u nás houbaření. Krávy mají zápasy v přetlačování či soutěže o královnu krásy a zdobí je malými stromky. Lidé si vystavují fotografie královen v obývacím pokoji, stejně jako ostatních členů rodiny. Často nechybějí ani kalendáře „missek“. A nezáleží, jestli pracujete jako bankéř nebo zemědělec, jednu krávu si tu chová pro radost téměř každý.

Turisté mířící do Švýcarska se budou moci ponořit do života v horách. Prakticky tu narazí na tradice na kaž­dém kroku. Mohou se nejen podívat na ukázky výroby sýra ve Flumserbergu či v l’Etivazu, ale mohou si vytvořit vlastní sýr v Airolu. Odtud jim ho za tři měsíce pošlou poštou. Podívají se také, jak sýraři zjišťují poklepem, jestli sýr správně zraje bez nežádoucích děr. K sýru se váže tradice, že při narození dítěte se vyrobí sýr, který zraje celou dobu, než syn či dcera mají svatbu, až poté se nakrojí.

Pokud se budete ptát po alpském sýru, věřte, že celá jeho výroba probíhá ručně ve vysoko položených salaších. Neřadí sem ani ty druhy, které jsou vyrobené ve vesnicích a mají mléko svezené z výše položených pastvin. Pro Švýcary „alpen“ znamená pás výše položených míst. Kdysi se museli řídit tím, jak rychle rostla tráva a jak rychle jej spásaly krávy. Na jaře je vyhnali do údolí, kde se zelenala první jarní tráva. Postupovali do vyšších poloh, kde měli postavené salaše. Některé rodiny tak měly až tři domácnosti. S vysokohorským životem jsou spojeny další tradice, jako je svádění krav do údolí či kopců nebo snášení sena, které nejraději vozili v zimě na saních.

Wallis: souboj krav Foto: swiss-image.ch

Wallis: souboj krav Foto: swiss-image.ch

Nebyli by to Švýcaři, kdyby nevymys­leli mechanismus, jak se lehce dostat do salaše v kopcích. V kantonu Uri se dochovaly dřevěné domácí minilanovky z počátku minulého století. Někdo to může považovat za technický skvost, jiný za adrenalinový zážitek.

Nezbytnou součástí švýcarské kultury je folková muzika a hudba z hor, kam patří hra na alpský roh, jódlování a svolávání k modlitbě trychtýřem na mléko. To mělo zajistit ochranu před ďáblem a nebezpečím vůbec.

O švýcarských tradicích by se mohly psát knihy, patří sem také výroba hodinek, čokolády a mnoho dalšího. Nezbývá než se do Švýcarska vypravit.

Pod pokličku švýcarských tradic můžete nahlédnout také v řadě českých měst v rámci akce Švýcarské jaro.

 


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..