Zprávy

Švýcaři opět originální téma: Výhledy

Alpská velmoc znovu ukázala, že dokáže marketingově spojit své přírodní bohatství a služby na vysoké úrovni. Pro letošní rok si totiž jako téma Švýcaři vybrali „Výhledy“. Nápad, který je ve své zdánlivé jednoduchosti originální, představila začátkem dubna na tiskové konferenci v Praze paní Alena Koukalová, ředitelka Švýcarské turistické centrály u nás.

Foto: Swiss-image
Foto: Swiss-image

Z alpských zemí mají ve Švýcarsku nejvíc čtyřtisícovek – 48, třítisícovek tu najdete 1161 a dvoutisícovek 2132. Proč tedy toto bohatství nevyužít a nepropojit ho s 25. výročím existence Švýcarského dopravního systému? Tak vznikl nápad umožnit zájemcům levně se dopravit k osmi jedinečným výhledům na švýcarskou krajinu.

Pokud turista využije cenově velmi výhodnou jízdenku ke švýcarským vrcholům (Swiss Peak Pass), může navštívit Corvatsch nad Svatým Mořicem, na jihu Švýcarska u Lago Maggiore pak Cardadu, odkud lze spatřit nejvyšší a nejnižší bod v zemi. Ve Wallisu, ráji čtyřtisícových hor, se lze potěšit výletem na Allalin, který absolvujete nejvýše položeným metrem na světě. Dalšími body na trase jsou Rochers-de-Naye, kam se vyjíždí zubačkou z Montreux na břehu Ženevského jezera, Niesen, kam můžete vystoupat i po svých, když překonáte 11 674 schodů, Brienzer Rothorn, odkud se dá pozorovat Jungfrau, Stanserhorn nad Lucernským jezerem a Säntis ve východním Švýcarsku, kde se výletníkům nabízí výhled nejen na Švýcarsko, ale i na Rakousko, Lichtenštejnsko, Francii, Itálii a Německo.

Swiss Peak Pass lze za poplatek 29 franků získat ke každému čtyřdennímu Swiss Passu (nebo za 59 franků k osmidennímu), který platí do všech švýcarských vlaků, poštovních autobusů, na městskou dopravu, lodě a zároveň jako vstupné do 470 muzeí. Všech osm zmíněných vrcholů je letos přístupných od 27. června do 19. října a k jejich návštěvě lze cestovat i horskými vyhlídkovými železnicemi Bernina Express a Ledovcový express.

[box]Tip pro bikery: Jako zvláštní tip pro milovníky sportu představila A. Koukalová hotel Cube v Savogninu, který je koncipován velice netradičně. Středem hotelové krychlové budovy se vine spirálové schodiště, po kterém si každý cyklista může k sobě do pokoje, resp. do jeho prosklené předsíně, přivézt i své kolo, aby bylo na očích ostatním.[/box]

 

Další švýcarská výročí

Vedle 25 let Švýcarského dopravního systému si v zemi letos připomínají i 125 let Rhétské dráhy, 100 let železnice do Arosy, 100 let Švýcarského národního parku a 100 let švýcarského letectva, které své oslavy směřuje ke dvěma víkendům: 30.–31. srpna a 6.–7. září. Během nich bude na akci AIR14 k vidění největší letecká show v Evropě na letecké základně Payerne u města Fribourg. V duchu výročí se ponese i příští rok, kdy si mimo jiné připomeneme 150 let od prvního výstupu na Matternhorn.

 

Příjezdy do Švýcarska
Rok 2013

+4,0 %

Leden 2014

+10,8 %

Přenocování

+18,0 %

 

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button