Švýcaři jsou na zimu připraveni

Švýcarsko a zima jsou takřka synonyma, proto příliš nepřekvapí, že zdejší lyžařská střediska věnují přípravám na zimní sezonu velkou pozornost. Na jaké novinky se letos mohou jejich návštěvníci těšit?

Foto: Swiss Tourism/IIHF

Švýcaři neželí prostředků na vylepšování infrastruktury a například do výstavby nových lanovek a vleků investují značné finanční prostředky. V přepočtu zhruba 11 miliard korun vložili do výstavby V-Bahn v Jungfrau, která bude spuštěna 14. 12. 2019. K novým lanovkám se řadí i 6místná lanovka od Porsche na Brüggerhorn v Arose s kapacitou 1600 os./hod. a vyhřívaná 6místná lanovka z Engstlenalp na Jochpass v Engelbergu, jež budou otevřeny rovněž letos v prosinci. V průběhu letošní zimy budou pro návštěvníky hor zprovozněny i gondola od Porsche v Gstaadu na Eggli s kapacitou 1200 os./hod. a lanovka na Tigignas v Savogninu s kapacitou 2600 os./hod. Novou lanovkou se lyžaři dostanou i do dětského ráje Frutti-Land v Melchsee-Frutt. Ke zkvalitnění dopravy lyžařů a dalších zájemců o zimní sporty přispěje i nový hub veřejné dopravy ve Fieschi, který zahájí činnost 7. 12. 2019.

Nudit se nebudou ani nelyžaři

O lyžaře je skvěle postaráno a vstříc jim vychází i Magic Pass, který nově zahrnuje Saas-Fee a Leukerbadem, celkově tedy 30 zimních středisek, 14 snowparků a přes 1000 km sjezdovek. Ale ani ti, kteří se chtějí věnovat jiným činnostem než lyžování či jízdě na snowboardu, nepřijdou zkrátka.

Milovníci vlaků mohou využít nabídku vyjížděk s Bernina Panorama Winter ze Sv. Mořice do Tirana za pouhých za 5 CHF a ti, kteří dávají přednost chůzi, se mohou vydat po zimní pěší trase Moosfluh–Riederalp s výhledy na Aletschský ledovec. Populární a vyhledávanou aktivitou se stává i zimní rybaření, které si zájemci mohou užít například na Silsersee u Sv. Mořice nebo na Melchse-Frutt. Po čase stráveném na čerstvém vzduchu jistě ocení relax v podobě wellness, zavítat mohou třeba na Aqua Mystica Nights v Leukerbadu, nebo si mohou užít gurmánské zážitky ve Fonduelandu v Gstaadu. A romantici jistě ocení služby hotelu Kemmeriboden-Bad Romantik u Interlakenu s přenocováním v iglú.

Vánoce lákají

Oslava Vánoc k zimě neodmyslitelně patří a Švýcaři si je umějí krásně užít jak na horách, tak ve městech. Mezi tradiční akce v období adventu a vánočních svátků patří vánoční trh Kambly v Trubschachenu, který probíhá 29. 11. až 1. 12. a 6. až 8. 12. 2019, nejvýše položený vánoční trh Evropy na Pilatusu, jenž je letos plánován na víkend 15.–17. 11., či zpívající strom v Curychu, k němuž si lidé přijdou zazpívat mezi 21. 11. až 23. 12.,

Vrcholné sportovní akce

Jedničkou mezi zimními sportovními akcemi je jednoznačně světový hokejový šampionát, který se odehraje v Curychu a Lausanne ve dnech 8.–24. května 2020. To bude až v závěru sezony, předcházet mu bude množství akcí, jako například Spengler Cup v Davosu s účastí českého klubu HC Oceláři Třinec (26.–31. 12. 2019), Winter Youth Olympic Games v Lausanne (10.–19. 1. 2020), 90. FIS World Cup Wengen (muži, 17.–19. 1. 2020), Inferno Rennen v Mürrenu (20.–25. 1. 2020), Biathlon Youth & Junior World Championship v Lenzerheide (23. 1. až 2. 2. 2020) či Allalin Rennen v Saas-Fee (27.–28. 3. 2020).

Zimní měsíce jsou ve Švýcarsku nabité akcemi, takže vyrazit se dá kdykoliv.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..