Workshopy

Světové dědictví UNESCO: mistrovské dílo železničního stavitelství

Více než 100 let stará trasa přes Albulu a Berninu je jedinečným dílem v oboru stavební techniky a vedení trasy. Čeká Vás parádní dílo z pionýrských časů železnice, které je harmonicky zakomponované do divoké přírody. Od července 2008 je trať Albula a Bernina Rhétských drah na seznamu světového dědictví UNESCO.

Albulalinie Foto:  Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller
Albulalinie Foto: Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller

Příroda a železnice se spojují, v širokých obloucích, rafinovanými uměleckými stavbami proplouvá železnice strmými údolími. Nejpozoruhodnější stavby na trase jsou: Landwasserviadukt, točitý tunel mezi zastávkami Bergün a Preda nebo kruhový viadukt v Brusiu. Mistrovské stavby i pro dnešek.

Bernina Express – od ledovců k palmám

Zažijte jeden z nejkrásnějších přejezdů Alp: Tratě Albula a Bernina spojují na točité trase a bez ozubení sever a jih Evropy. Speciálním požitkem je panoramatická jízda Bernina Expressem – okolo ledovců dolů k palmám.

Nejkrásnější zážitek v Alpách: Bernina Express jako nejvýše položená železniční trať křižující Alpy spojuje sever Evropy s jihem. A sice nádherným způsobem: Trať zapadá zcela harmonicky do velkolepého světa hor. 55 tunelů, 196 mostů a stoupání až 70 promile zvládá vlak s lehkostí. V 2 253 metrech nad mořem trůní střecha Rhétské dráhy – Ospizio Bernina.

Tady se požitky z přírody a kulturní zážitky spojují v jeden, nejkrásnější zážitek v Alpách! Trať z Thusis do Tirana patří pod světové dědictví UNESCO. To je značka.

Zajímavosti Posaďte se a obdivujte: V Bernina Expressu lze krásu Alp zažít dokonale. Z Churu, nejstaršího města Švýcarska, projíždí vlak krajinou s největším počtem hradů v Evropě. Odtud se jede nejtemnější soutěskou Schinschlucht a přes 90 metrů vysoký viadukt Solis do divoce romantického údolí Albula, kde čeká světoznámý viadukt Landwasser, který se zakusuje do kolmé skalní stěny. Přes grandiózní umělecké stavby a točitými tunely se stoupá výš, až se po tunelu Albula ukáže v plné své kráse Engadin. Ten je výkladní skříní Alp, zde leží také mondénní Sv. Mořic!

Bernina Expressem se ale stoupá ještě výš okolo mohutného světa ledovců masivu Bernina. Nekonečnou svobodu hor lze poprvé pořádně pocítit u Lago Bianco! A přece to už táhne zase dolů na jih, a tak se z výšky více než 2 200 metrů jede serpentinami dolů do Poschiava a přes slavný kruhový viadukt u Brusia až do Tirana. Krásná krajina, která až bere dech, a mistrovská díla stavitelství se nacházejí po celé trase. Bernina Express je panoramatický vlak, který projíždí přímo středem světového dědictví UNESCO!

Ledovcový expres – nejpomalejší rychlík světa

Stoupáte až skoro do oblak, panenskou přírodou, přes mocné horské toky a kolem rozeklaných skalních stěn. Panoramatická jízda v Ledovcovém expresu švýcarskými Alpami se vám vryje do paměti – s atrakcemi od začátku až do konce.

Ve Sv. Mořici zdraví svět bohatí a krásní, v Davosu horský vzduch a v Zermattu nejfotografovanější hora, Matterhorn. Mezi nimi cestujete Ledovcovým expresem po Graubündenu a Rýnskou soutěskou, švýcarským „Grand Canyonem“. Ze sluchátek se dozvíte všechny zajímavosti o této transalpské trati – aby vám neušla žádná podívaná.

Po pastvě pro oči následuje pastva pro chuťové buňky – předkrm, hlavní chod a dezert se podávají čerstvé z palubní kuchyně přímo na vaše místo. Nebo si objednejte selský talíř – samozřejmě se sušeným masem Bünderfleisch z regionu. Cesta k požitku je volná: jídlo pro tělo, panoramatické výhledy pro duši. Nechte nás hýčkat vaše smysly.

www.rhb.ch

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button