Svět byl větší, než je dnes

Jak pravil klasik: „Jak víte, svět se neustále mění. … Svět byl daleko větší, než je dnes, teď je menší. … Tenkrát, když král poslal druhýmu králi posla, aby mu vyřídil, že je vůl – no to trvalo. Ale dneska to máte e … e … e … e … no to ví dřív, než to řeknou…“

Foto: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

Dnes, o více než padesát let později, je svět ještě menší, nejen díky novým komunikačním technologiím, ale i díky turistickému ruchu, kterému se, bez ohledu na ekonomickou recesi, stále daří. Poznání i odpočinku chtiví turisté objevují nové destinace, a ty zase mezi sebou soupeří o každého z nich, neboť na dovolené se většinou na nějakou tu utracenou korunu nehledí.

Na cesty po světě se loni vydalo o 39 milionů lidí více než v roce 2011, a poprvé v historii tak překročil počet zahraničních turistů miliardu. V době, kdy Jan Werich pronesl ona slova o zmenšujícím se světě, to bylo jen něco málo přes 25 milionů.

Z turistického ruchu se zkrátka během posledních několika desetiletí stalo jedno z nejrychleji rostoucích ekonomických odvětví na světě. Podle UNTWO se objem obchodů generovaných turistickým ruchem dnes rovná objemu generovanému exportem ropy nebo automobilovým průmyslem. Není divu, lidé více cestují a na cestách i více utrácejí. Přeborníci v utrácení na dovolené jsou Číňané a Rusové. Číňané loni utratili o 42 procent více než v roce 2011, Rusové o 31 procent více. Němci byli opatrnější, utratili jen o 3 procenta víc, zato Francouzi a Italové šetřili a utráceli méně. Francouzi o 7 a Italové o 2 procenta. Jak moc utráceli na zahraničních cestách Češi, není přesně známo, odhaduje se ale, že za zahraniční dovolené utratí čeští turisté ročně v průměru 60 miliard korun.

A co můžeme očekávat letos? UNTWO předpovídá, že situace nebude o nic horší. A ti by to snad měli vědět.

nr

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..