ThajskoZprávy

Surin: „Sloní provincie“

Surin – provincie velkých slonů, krásných khmerských památek, bohaté historie, vyhlášeného jemného hedvábí, sladkých ředkviček a voňavé rýže. Leží v severovýchodním Thajsku, v povodí řeky Mun. Historie města Surin začala zřejmě před 2000 lety, kdy oblast ovládali Khmerové, na místě bývalé vesnice Muang Prathai.  Později za vlády krále Ramy I. byla přejmenovaná na Muang Surin, na počest bývalého guvernéra města, kterým byl  Luang Surin Phakdi a město Surin se začalo postupně rozrůstat.

Foto: archiv TAT
Foto: archiv TAT

Původní obyvatelé této oblasti si před tisíci lety získali skvělou reputaci pro svoje dovednosti v chytání a krocení slonů. Do dnes žijí ve vesnici Ban Ta Klang lidé Suai, kteří sem přišli v 9. století a začali slony využívat ve stavebnictví – zejména při budování khmerských chrámů. Nyní se můžete se sloní drezurou a výukou setkat v některých sloních vesnicích. V listopadu Surin ožívá jednou z nejznámějších thajských oslav „ Surin Elephant Round-up“, která láká nejen Thajce, ale i zahraniční turisty.  Tyto oslavy se konají již více než 50 let. Během vyhlášeného festivalu, který začíná velkolepým průvodem se slony, se předvádí sloni i jejich cvičitelé. Uvidíte ukázku výcviku slonů, přehlídky slonů, různá zajímavá vystoupení a rekonstrukci historické bitvy. Obrovská zvířata zapůsobí na každého svou chytrostí a šarmem. Tyto akce pomáhají podporovat umění místních lidí v trénování slonů a péči o ně, prohlubování vztahů lidí a zvířat a připomenutí dob dávno minulých, kdy sloni byli využíváni k pomocným pracím v zemědělství. Toto je již od roku 1960 v Thajsku zakázáno. Během konání festivalu jsou hotely vyprodané poměrně dlouho dopředu, doporučujeme si cestu s předstihem naplánovat.

Foto: archiv TAT
Foto: archiv TAT

Další velmi zajímavou akcí, je „Festival svící“. Koná se vždy v červenci a trvá 2 dny. Zahajuje tak svátek tříměsíčního buddhistického půstu. Během tohoto festivalu Vás čeká zážitek v podobě procesí nazdobených slonů a různých tradičních vystoupení.  Na slonech pak přijíždějí také zasloužilí mniši, kteří přijímají almužny od veřejnosti. Ti, kteří sem přijedou v době mimo konání festivalů, si mohou v klidu prohlédnout impozantní khmerské památky a zříceniny, které zde zbyly z dob khmerské říše v Angkoru nebo navštívit některou z místních rukodělných vesnic. Např. Ban Chan Rom, Tambon Ta Ong, Amphoe Muanga Ban Khwao Sinarin, Tambon Khwao Sinarin, které jsou proslulé výrobou ručně tkaného hedvábí a zlatých a stříbrných šperků. Za přírodou můžete vyrazit do Phanom Sawai Forest Parku, který je vzdálený 22 km od města Surin.  Jeho zvláštností jsou 3 kopce. První, s názvem Prahnom Preah, má na svém vrcholu chrám Wat Khao Phanom Sawai, kde najdete Buddhovu sochu. Chrám je příjemně zastíněn svěžími okolními lesy. Na druhém vrcholu, Phanom Srei, je chrám se sochami Buddhy střední velikosti. Na třetím vrcholu, Phranom Krol, je pavilon, postavený u příležitosti 200. výročí založení Bangkoku. Nyní je to významné poutní místo, kam váží svou cestu Buddhisté vždy v první den nového měsíce v 5. měsíci lunárního kalendáře.  

Destinací měsíce je v říjnu Thajsko. Více článku najdete ZDE

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button