Stripgids pro český komiks

V Belgii a Nizozemsku se představí dvanáct českých komiksových autorů: 11. 6. Boycott Books, Amsterdam, a 12. 6. Muntpunt, Brusel.

Ačkoli Brusel je všeobecně považován za hlavní město komiksu, fenomén „český komiks“ zde doposud nebyl komplexně představen. Organizátoři červnové události se rozhodli tento stav změnit. V těchto dnech vychází speciální číslo belgického komiksového magazínu Stripgids zaměřené speciálně na českou scénu. Představí tady tvorbu Lucie Lomové, Vojtěcha Maška, ToyBox, Jaromíra 99 a dalších 8 českých tvůrců. České číslo Stripgids bude představeno nejprve v Amsterdamu, poté v Bruselu. Díky spolupráci Českého centra Brusel a Českého centra Rotterdam se tak fenomén „český komiks“ postupně dostává do dvou zemí Beneluxu, ve kterých byl až doposud méně známý.

Stripgids je podle mnohých nejrespektovanějším komiksovým časopisem Beneluxu. Časopis vychází ve vlámštině a těší se velkému čtenářskému zájmu. Aktuální letní číslo je speciálně věnováno fenoménu „český komiks, historie, současnost“. Autorem úvodního textu je uznávaný historik, popularizátor a kurátor českého komiksu Pavel Kořínek. Svůj text se navíc rozhodl doplnit o portfolio dvanácti nejvýraznějších mladých tváří českého komiksu, čímž vznikl ucelený obraz zabývající se genezí komiksu v Čechách i jeho současností.

Díky iniciativě ředitelky Českého centra Brusel Jitky Pánek Jurkové se prezentaci letního vydání (původně plánovanou jen pro Belgii) podařilo rozšířit o sousední Nizozemsko. Námětu se totiž aktivně ujala Hana Schenková z Českého centra Rotterdam a díky spolupráci obou českých center proběhne dvojí uvedení. V úterý 11. června 2019 proběhne představení Stripgids v Amsterdamu, a to v knihkupectví Boycott Books. Vystoupí zde Pavel Kořínek a Charel Cambré a kromě prezentace časopisu dojde také na oficiální uvedení nizozemského překladu knihy Podivuhodná robotí expedice za účasti českého autora a ilustrátora Jindřicha Janíčka. (Nizozemský překlad zajistil Edgar de Bruin.) Pouhý den poté, 12. června 2019, pak bude vydání Stripgids představeno v bruselské knihovně Muntpunt.

Pavel Kořínek, historik: „Český komiks na tom nejspíš nikdy nebyl lépe než dnes, alespoň tedy co se týče různorodosti, nápaditosti a ambicióznosti publikovaných prací. Charakterizuje ho sebedůvěra, nakažlivé nadšení a chuť vyprávět i experimentovat.“

Hana Schenková, České centrum Rotterdam: „Současný český komiks jsme chtěli představit i v sousedním Nizozemsku, i když zdejší scéna není tak živá jako v Belgii. Oslovili jsme úspěšné amsterodamské knihkupectví a nakladatelství Boycott Books, které vydává výtvarně zajímavé knihy v nizozemštině včetně knih českých.“

Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel: „Belgie je vlastí Tintina i seriálu o Šmoulech a místní jsou na to patřičně hrdí. Jsme rádi, že ve spolupráci se Stripgids můžeme ukázat, že českému komiksu rozhodně stojí za to také věnovat pozornost.“

Tato iniciativa probíhá ve spojení s aktuálními aktivitami za oblast komiksu, které se konají v zahraniční síti Českých center. Při příležitosti připomínky významných výročí roku 2018 totiž mj. vznikl výstavní projekt pod názvem Mezitím na jiném místě – Století čs. komiksu věnovaný rekapitulaci českých komiksových dějin včetně současné situace s propojením na mladou generaci. Mezi těmito kurátory je také zmiňovaný Pavel Kořínek. Výstava již byla a stále je prezentována v mnoha zahraničních lokacích (např. Bulharsko, Korejská republika, Rusko, Maďarsko, Polsko, Filipíny či Slovensko) a v září bude představena také v rámci Bruselského festivalu komiksu.

Newsroom TTG

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..