Stopem po Izraeli

Tel Aviv se baví, Jeruzalém modlí a Hajfa pracuje. Známé izraelské přísloví dokonale vystihuje atmosféru země, kterou asi nejlépe charakterizují kontrasty. Země, která si získá baťůžkáře, rodiny s dětmi, ale i ty nejnáročnější cestovatele.

Autor: Lucie Gaudlová

Autor: Lucie Gaudlová

Do Izraele nás přivedlo dobrodružství, ale hlavně touha poznávat. Pro turisty je Izrael naprosto bezpečný, přestože o něm slyšíme celkem často ve zprávách. Zážitky z cesty na vlastní pěst jednoznačně umocní stopování, které je v zemi poměrně rozšířené. Jde o skvělý způsob, jak poznat místní a třeba i trochu porozumět konfliktu, který sleduje celý svět.

ZASTAVENÍ 1: HAJFA

Autor: Lucie Gaudlová

Autor: Lucie Gaudlová

Má přezdívku izraelské San Francisco a je ukázkovým příkladem toho, jak spolu Židé a Muslimové mohou dobře vycházet. Třetí největší město v Izraeli charakterizují strmé uličky, známý přístav a tak trochu prázdninová atmosféra.

Většina turistů se do Hajfy vypraví kvůli visutým zahradám, které se rozprostírají na hoře Carmel. Zahrady o devatenácti terasách nechal postavit íránský architekt Fariborz Sahba a svůj projekt doveld k dokonalosti.

Věděli jste, že…

Zahrady jsou navíc svatostánkem Baháistů. Náboženství, jehož kořeny sahají do Persie, založil ve druhé polovině devatenáctého století Bahá’u’lláh. Mezi základní piliře víry patří harmonie vědy a náboženství, rovnost všech lidských bytostí nebo přesvědčení, že za ekonomickými problémy jsou vždy problémy duševní. Baháismus je podle jeho příznivců jediným náboženstvím, které se opravdu hodí pro jedenadvacáté století.

ZASTAVENÍ 2: PEVNOST MASÁDA

Autor: Lucie Gaudlová

Autor: Lucie Gaudlová

Nejvyhledávanější izraelská památka se vypíná na skále uprostřed poušti a nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Mrtvé moře. Pevnost, která je symbolem izraelského království a jedním z nejposvátnějších míst judaismu, si nechal postavit biblický král Herodes v roce 43 před naším letopočtem. Kdo si přivstane a vyběhne Hadí stezkou k pevnosti ještě za tmy, zažije východ slunce, na který už nikdy nezapomene.

Náš tip

Vykoupejte se čtyři sta metrů pod hladinou oceánu v Mrtvém moři. A zkuste si zaplavat v opravdu slané vodě, která svou hustotou připomíná krém na opalování. Na litr vody je totiž v Mrtvém moři 340 gramů soli! Proto v Mrtvém moři nedajdete stopy života a lidé se místo plavání jen tak povalují na hladině.

ZASTAVENÍ 3: JERUZALÉM

Autor: Lucie Gaudlová

Autor: Lucie Gaudlová

Snad žádné jiné město na světě nemá takovou atmosféru. Na několika metrech čtverečních se nachází nejposvátnější místo Židů Zeď nářků, nejposvátnější místo Křesťanů Chrám božího hrobu a jedno z nejposvátnějších míst Muslimů Skalní dóm. Judaismus, křesťanství a islám k sobě nikde jinde nemají tak blízko a zároveň tak daleko.

Náš tip

Jedním z nejsilnějších zážitků z Jeruzaléma je šabatový oběd pro stovku lidí u rabína. Ochutnáte izraelské speciality, ale hlavně poznáte místní tak, jak je většina turistů nezažije. Pokud se vám nepodaří domluvit si šabatový oběd s předstihem, vypravte se v sobotu kolem poledne ke Zdi nářků. Židé jsou velmi pohostinní a někdo už vás na oběd určitě pozve.

ZASTAVENÍ 4: NÁRODNÍ PARK JAHÚDÍJA

Autor: Lucie Gaudlová

Autor: Lucie Gaudlová

Vodopády, jezírka, skály, ale také gazely, šakali nebo orli. To je národní park Jahúdíja na Golanských výšinách. Vybrat si můžete z několika treků, v nabídce jsou nenáročné dvacetiminutové procházky i čtyřhodinové výšlapy plné adrenalinu. Ty jsou jednoznačně nejpopulárnější, cestou budete lézt po skalách, plavat, šplhat po žebřících, brodit se říčkami nebo skákat po kamenech. Národní park Jahúdíja slibuje opravdu nezapomenutelné zážitky.

Náš tip

Zkonzultujte se strážci parku výběr trasy, jen tak nebudete z výletu ani znudění ani zničení. Místní vás zároveň upozorní, pokud by byla některá z cest z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Článek v plném znění si můžete přečíst v magazínu Travel Digest 2/2013 zde.

LUCIE GAUDLOVÁ

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..