PolskoZprávy

Štětín, moderní město zpestřené památkami

Štětín, historické hlavní město Západních Pomořan, existoval již v 9. století jako hradiště lemované vysokým valem, které střežilo přepravování přes Odru. Ve 12. století kníže Warcislaw I. postavil středověký hrad (palatium) a již v roce 1345 Barnim III. započal stavbu velkého kamenného domu s vězeňskou věží a kaplí. Bohuslaw X., vládce Pomořanska od roku 1474, si byl vědom výhodné polohy Štětína a vytvořil z města strategické rozhodovací centrum, čímž prosadil stavbu hradu. Výrazná silueta hradu je dodnes zcela dominantní nad staroměstskou zástavbou Štětína.

Phled na zámek Zdroj: Flickr.com/ włodi
Phled na zámek Zdroj: Flickr.com/ włodi

Další vlastníci zámku dolaďovali jeho architekturu. I když události srpna 1944 zničily veškeré úsilí dynastie pomořanských knížat, podařilo se v poválečném období hrad obnovit a vrátit tak Štětínu impozantní budovu v renesančním stylu. Stejně jako tomu bylo dříve, i nyní je štětínský hrad centrem kulturního dění ve městě. Hradní muzeum se může pochlubit hrobkami pomořanských knížat, a když se vám podaří vyšplhat na třicetimetrovou Zvonovou věž, uvidíte Štětín – obrovské moderní město zpestřené skvělými památkami, zeleným lesním porostem a protkané modrými řekami. Zvonová věž je ozdobena chronometrem s lidskou tváří a na slunečních hodinách je Horatiův vzkaz Carpe diem. www.zamek.szczecin.pl

Výstavní částí Štětína jsou Chrobrého valy – terasa s výhledem na svahu podél Odry o délce 500 m. Na Chrobrého valech se konají Dny moře a v roce 2007 zde kotvily nejkrásnější plachetnice světa.

Strategická poloha Štětína už odpradávna vyžadovala patřičnou ochranu. Z obranných zdí se dodnes zachovaly jen části, společně s Baštou sedmi plášťů, která pochází ze 14. století. K baště se váže legenda o neuctivém krejčím, který z látky určené na kabát pro knížete Bohuslava X. ušil ještě sukni pro manželku, ale ne tu knížecí. Důslední historikové přece jenom kazí zábavu, protože spojují název bašty s krejčovským cechem a jeho značným finančním podílem na stavbě obranných zdí.

Štětín Zdroj: Flickr.com/ Cezary Skóka
Štětín Zdroj: Flickr.com/ Cezary Skóka

Vrcholným bodem procházky za městskými hradbami je návštěva nejstaršího kina s příznačným názvem Pionýr 1909. Oficiálně tento štětínský pionýr kinematografie zahájil svoji činnost 26. září 1909 promítáním krátkometrážních filmů, nicméně zakladatel kina Otto Blauert tady pouštěl filmy již v roce 1907 – ve své restauraci provozoval tzv. „kinematographenbefißer“. Kino má dva sály: Hlavní a Kinárnu, kde se promítá na starém projektoru, a návštěvníci sledují filmy od stolu a během toho si užívají šálek čaje nebo skleničku vína. V roce 2005 byl Pionýr zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. www.kino-pionier.com.pl

Kromě stařečka – kina ve Štětíně – funguje všeobecně známý Polmos. Palírna vodky vyrábí Starka vodku, jejíž tradice sahá do 16. století. Receptura Starka vodky je přísným tajemstvím, které jen trošičku poodhalují sklepy palírny, otevřené pro veřejnost.

Štětín je všestranným městem. Kromě Starka vodky ze Štětína pochází kultovní Junak – polský Harley, šampion mezi motorkami. Junak, kníže polských cest, se vyráběl v letech 1960–1965. Motor o objemu 350 cm³ dosahoval rychlosti až 150 km/h . Zvuk Junaka byl stejně dobře známý jako písničky Maryly Rodowiczové.

Na Sienném náměstí, dřívějším náměstí Rzepichy ve Štětíně, se nachází radnice z 15. století. Staroměstská radnice, jako součást mezinárodní turistické trasy – Evropské cesty cihlové gotiky, je sídlem Muzea historie Štětína. www.muzeum.szczecin.pl Náměstí zdobí památkově chráněné činžovní domy a na jejich pozadí se vyjímají domy postavené po válce. Určitě se zastavte před staroměstskými paláci. Neobarokní palác Pod glóbusem z let 1724–1725 má zdobnou fasádu. Spodní část zkrášluje rustika, horní část je právě naopak obložená klinkerovou cihlou. Centrálním bodem vrchní části paláce je glóbus, podepřený maskarony. Hned před palácem Pod glóbusem roztahuje svá majestátní křídla překrásný orel. Barokní fontána Bílého orla ve Štětíně byla uvedena do provozu 15. srpna 1732 a na současném místě se nachází od roku 1866. V dolní části fontány z pískovce je ozdobná mísa ve tvaru čtyřlístku, v horní části – orel připravený vzlétnout.

Socha orla na náměstí Zdroj: Flickr.com/ a.fiedler
Socha orla na náměstí Zdroj: Flickr.com/ a.fiedler

O něco mladší, postavený v letech 1726–1729, je Palác sněmu Pomořanska, jinak též zvaný Dům zemanů (Dom Ziemiaństwa). Stavba byla na pokyn pruského krále Fridricha Viléma I. postavena ve stylu klasicistního baroka. Ve středu fasády je tympanon s erbem pruského krále, níže si můžete všimnout erbu pomořanského knížectví. Na pozadí jsou dvě sochy. Socha se zrcadlem a hadem reprezentuje Moudrost a socha s váhou a mečem je alegorií Spravedlnosti.

Pozůstatkem gotiky je štětínská katedrála z přelomu 14. a 15. století. Největší ozdobou gotického kostela svatého Petra a Pavla je zdobený strop, plafón, z roku 1703. Plafón je dlouhý 27 m a 3 m vysoký. Ve zlatém rámu s ornamentálním vyobrazením listí, tzv. akantem, je umístěna trojdílná malba: Konec světa, Poslední soud a Ráj. Vnější stěny kostela, který je součástí Evropské cesty cihlové gotiky, jsou vyzdobeny unikátními díly: nikou pro almužnu a štětínskými hlavami. Nika pro almužnu s otvorem pro vhazování příspěvků pochází z 1. poloviny 15. století. Nika je vyzdobena reliéfy z 16. století, které zobrazují portréty patronů kostela: světců Petra a Pavla. Štětínské hlavy, to jsou zase konzoly ve tvaru hlav středověkých obyvatel města různého pohlaví a věku.

Dědictvím po 2. světové válce jsou podzemní stezky s názvy jako 2. světová válka a Studená válka, dále pětipatrová skrýš pod zemí a mosty, které nikam nevedou. Štětínská podzemní turistická trasa je tak dobře přichystána, že nás doslova přenese v čase do válečných let. Příjemným návratem do požitkářského 21. století pro vás bude procházka k jezeru s kouzelným názvem Smaragdové jezero. I když vzniklo na místě propadlého dolu a smaragdovou barvu vody vytváří vápencové podloží, vůbec nepřipomíná svůj původní účel. Štětínský ráj na zemi.

Více informací na www.polsko.travel.

 

 

logo star lot LOT nabízí z Prahy přes Varšavu do Štětína 3 lety denně.

Bližší informace na LOT.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button