Zprávy

Staňte se součástí výstavy ke 100 letům od založení Československa

Národní muzeum a Slovenské národní muzeum příští rok pořádá k 100. výročí vzniku Československé republiky Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu. V rámci této společné výstavy muzea vyhlásila jedinečnou soutěž pro veřejnost „Hledáme předmět s příběhem“. Cílem soutěže je objevit předměty a jejich zajímavé příběhy, které dokládají česko-slovenské vztahy. Výherci tak budou mít jedinečnou šanci vystavit unikátní předměty na výstavě v Bratislavě i v Praze a podělit se tak s návštěvníky o jejich zajímavé příběhy. Soutěžící se mohou těšit i na atraktivní ceny – VIP komentovanou prohlídku výstavy či další dárkové předměty.

Foto: www.nm.cz

Národní muzeum se zapojuje do oslav 100. výročí vzniku Československé republiky. Spolu se Slovenským národním muzeem připravuje výstavu, kterou si budou moci návštěvníci nejprve prohlédnout na přelomu dubna a května 2018 v Bratislavě a poté v Praze, kde bude v říjnu 2018 slavnostně zahájena u příležitosti znovuotevření Historické budovy Národního muzea, která nyní prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Muzea nyní spustila soutěžní projekt, v rámci kterého hledají zajímavé předměty s příběhem. Autorský tým vybrané předměty vystaví na této unikátní výstavě.

„Jednou z hlavních akcí oslav 100. výročí založení Československa bude Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, kterou společně připravuje tým českých a slovenských odborníků z Národního muzea, Slovenského národního muzea a dalších institucí. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout nejprve na jaře roku 2018 na Bratislavském hradě a následně pak od 28. října 2018 v nově otevřené, zrekonstruované Historické budově Národního muzea. Již dnes však spouštíme webové stránky tohoto projektu a především soutěž, jejímž cílem je objevit ty nejzajímavější předměty a příběhy ze společných dějin Čechů a Slováků, které se pak stanou součástí výstavy a pomohu nám vyprávět nejen příběh našeho moderního státu, ale též ukázat, jak se v něm lidem opravdu žilo,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Iste nie je pre nikoho prekvapením, že počas takmer 75 rokov spolužitia vznikli medzi oboma národmi neopakovateľné väzby a tie pretrvávajú dodnes. Mnohí z tých, ktorí „Československo“ zažili, majú doma rôzne predmety, ktoré zhmotňujú dobré česko-slovenské vzťahy. Verím, že občania oboch štátov sa radi zapoja do nášho projektu,“ říká generální ředitel Slovenského národního muzea Branislav Panis.

Jak se mohou Češi i Slováci do soutěže zapojit? Stačí zapátrat v šuplících a nalézt předmět dokládající česko-slovenské vztahy, který byl darován, přivezen z cest či je památkou na hezké chvíle nebo rodinného přítele. Není přitom důležité, jestli tvoří československé propojení daný předmět nebo osoba jeho vlastníka. Poté soutěžící umístí fotografii spolu s jejím stručným příběhem prostřednictvím formuláře na právě spuštěné webové stránky výstavy www.cesko-slovensko.eu, na kterých zájemci naleznou i pravidla soutěže. Soutěže se mohou zúčastnit všichni zájemci bez rozdílu. Soutěž probíhá až do 31. ledna 2018.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button