Nezařazené

Nová rozhledna na Benešovsku

Nová rozhledna Špulka byla otevřena na vrchu Březák u Lbosína na Benešovsku. Na jejím vybudování se vedle obcí, spolků a firem podílely desítky lidí – ať už osobně přiložením rukou k dílu, nebo poskytnutím finančního příspěvku. Náklady na unikátní stavbu dosáhly 5,4 milionu korun, z toho 1,3 milionu korun pokryly příspěvky dárců.

Otevření Špulky z letadla III foto Stanislav Váňa
Otevření Špulky z letadla Foto: Stanislav Váňa/www.rozhlednaspulka.cz

K rozhledně se návštěvníci dostanou od Lbosína nebo Humence. Ve Lbosíně je parkovací plocha pro 30–40 automobilů a k rozhledně z něj vede 950 metrů dlouhá naučná stezka. V Humenci je možné parkovat na komunikaci ve směru na Teplýšovice, k rozhledně je to odtud 1 950 metrů. U rozhledny je příležitostně otevřen stánek s občerstvením a upomínkovými předměty. Rozhledna je otevřená nepřetržitě za dobrovolný poplatek. Pohyb na ní a v jejím okolí upravuje provozní řád, který je vyvěšen u vstupu.

Kamenná mapa pod rozhlednou
Kamenná mapa pod rozhlednou Zdroj: www.rozhlednaspulka.cz

„Rozhledna svým jménem, originálním tvarem a nevšedním průběhem realizace přispěla k vytvoření velikého společenství lidí se společným zájmem. Věřím, že má před sebou dlouhé období, ve kterém nám bude přinášet radost z výhledu do malebné blízké i vzdálené krajiny,“ řekl manažer svazku obcí CHOPOS Miroslav Kratochvíl.

 

Pohleda na Špulku přes Lbosín
Pohleda na Špulku přes Lbosín Zdroj: www.rozhlednaspulka.cz

Na plánech a realizaci rozhledny se podílelo 21 obcí sdružených ve svazku CHOPOS spolu s řadou partnerů. Uvést zajímavou myšlenku ve skutečnost jim trvalo téměř pět let. Podařilo se jim ale pro ni získat neskutečnou podporu lidí všech věkových kategorií. Přispěli nejen drobnými dary, ale i prací. Pomáhali s úpravami terénu, budováním odpočinkových míst i informačních panelů. Nesmazatelnou stopu dárců připomíná „Venkovní kronika“.

250 lidí stříhá slavnostní stuhu
250 lidí stříhá slavnostní stuhu Zdroj: www.rozhlednaspulka.cz

Součástí rozhledny je naučná stezka, která je dílem žáků pěti regionálních mateřských a základních škol: Církevní ZŠ a MŠ Archa v Petroupimi, Základní školy v Divišově, ZŠ a MŠ Chotýšany, ZŠ a MŠ Teplýšovice a ZŠ a MŠ Postupice. Na kilometrové trase připravili zastavení s informacemi z regionu a hracími prvky, které budou postupně dotvářet a aktualizovat.

Více najdete na www.rozhlednaspulka.cz.

red

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button