Zprávy

Spojené státy zavádějí změny ve vízovém programu

Spojené státy ode dneška zavedly změny vízového styku na základě Visa Waiver Program Improvement and Terrorist Travel Prevention Act of 2015.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Americká celní správa odbaví každý den více než milion pasažérů přijíždějících do USA. Jejím úkolem je usnadnit legální cestování a zároveň zajistit nejvyšší standardy bezpečnosti a ochrany hranic.

Podle tohoto předpisu, cestující z těchto kategorií nejsou nadále oprávněni cestovat do USA na základě Visa Waiver Program:
  • Občané států zařazených do bezvízového programu, kteří cestovali nebo pobývali v Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrii po 1. březnu 2011 včetně (s výjimkou pro cesty za diplomatickými nebo vojenskými účely ve službách země zařazené do bezvízového programu)
  • Občané států zařazených do bezvízového programu, kteří jsou zároveň státními příslušníky Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie

Tyto osoby jsou nadále oprávněné žádat o víza obvyklý imigračním způsobem na ambasádách a konzulátech. V případě naléhavé cesty za obchodním, zdravotním nebo humanitárním účelem, jsou ambasády a konzuláty USA připraveny vyřizovat žádosti ve zrychleném řízení.

Od 21. ledna 2016, bude cestujícím, kteří jsou aktuálně držiteli dvojího občanství jednoho z těchto čtyř států uvedených výše a mají aktuálně platné Electronic Systemfor Travel Authorizations (ESTAs), jejich aktuální ESTA zrušena.

Ministr pro vnitřní bezpečnost může podle nového zákona zrušit tyto restrikce, pokud usoudí, že je to v zájmu národní bezpečnosti Spojených států. Tyto výjimky budou udělovány pouze na základě posouzení jednotlivých případů.

Obecně, kategorie cestujících, kteří mohou být oprávněni získat tuto výjimku zahrnuje:
  • Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako zástupci mezinárodních, regionálních a národních organizací v rámci svých pracovních povinností
  • Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako zástupci humanitární nevládní organizace
  • Osoby, které cestovaly do Iránu, Iráku, Súdánu nebo Sýrie jako novináři zá účelem podávání zpráv
  • Osoby, které cestovaly do Iránu za účelem souvisejícím s podnikáním po uzavření Joint Comprehensive Plan of Action (14. července 2015)
  • Osoby, které cestovaly do Iráku za účelem souvisejícím s podnikáním

Zda-li žadatelé o ESTA obdrží výjimku, bude rozhodnuto pouze na základě posouzení jednotlivých případů v souladu s podmínkami zákona. Dále budeme zkoumat, zda a jak mohou být tyto výjimky použity pro držitele dvojího občanství Iráku, Sýrie, Iránu a Súdánu.

Každý cestující, který obdrží oznámení, že není již nadále oprávněný využívat k cestám do USA Visa Waiver Program, může stále cestovat na základě platného víza vydaného ambasádou nebo konzulátem USA. Tito cestující budou povinni se dostavit na pohovor a obdržet víza do cestovního pasu na ambasádě nebo konzulátu USA před cestou do Spojených Států.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button