Zprávy

Španělsko vede seniorskou turistiku k vyšší kvalitě

Španělsko byla první země, která v rámci evropského programu s názvem Europe Senior Tourism u nás začala nabízet zvýhodněné seniorské pobyty ve španělských regionech mimo hlavní sezonu. Španělsko tak získalo nejen turisty, ale podpořilo i své podnikatele.

Zleva: Tereza Ortiz (v popředí), Lada Demišová, Tomáš Hubka, Carlos Romero
Zleva: Tereza Ortiz (v popředí), Lada Demišová, Tomáš Hubka, Carlos Romero

Segittur, Institut pro inovace a nové technologie v cestovním ruchu, řídí již od roku 2009 tento evropský program, který vznikl z iniciativy španělského ministra pro cestovní ruch. Se svou značkou EST, pod záštitou španělské vlády, je do něho zapojeno na 36 regionů a 6 touroperátorů. Žadatelé však musejí projít kandidaturou prověřující splnění určitých kritérií.

Na tiskové konferenci pořádané španělskou centrálou cestovního ruchu v hotelu Barceló Old Town v Praze informovali o současnosti EST Carlos Romero za Segittur, Lada Demišová a Tomáš Hubka za Delfin Travel a Zuzana Churanová, koordinátorka akcí Turespani v Praze.

Co se od roku 2009 změnilo? Zatímco byl projekt v letech 2009–2012 dotován, dnes jsou pobytové balíčky bez přímé dotace. Přiměřené ceny však mají přidanou hodnotu ve formě zvýšené kvality. Ta se může projevit v hotelových či programových službách, v pozornosti věnované účastníkům, např. zvoleným adekvátním tempem, zasvěceným průvodcem znalým Španělska, který navrhuje i během pobytu různé další prohlídky či výlety, mnohdy podpořené jednotlivými patronáty. Poslední průzkumy hovoří o tom, že 95 % uživatelů programů Senior 55+ by tyto pobyty doporučilo, 88 % by se jich rádo účastnilo opakovaně. Letos má být vypraveno na 2700 zájezdů Senior 55+ z Česka, 42 % seniorů se jich účastní dvakrát do roka.

Delfín Travel, od roku 2011 oficiální zástupce tohoto programu, je od roku 2015 jediným oficiálním partnerem. Jaké má zkušenosti? Čeští senioři jsou největšími účastníky pobytů 55+ v Evropě, myšlenka aktivního stáří je jim velmi blízká, přitom jsou mezi nimi 80–90letí turisté. Zdravotní či úrazové problémy jsou u těchto skupin menší než u zájezdů klasických. Prokazují velký zájem a je radost s nimi cestovat. Delfin Travel působí na trhu 14 let a odbavil 258 charterových letů. Ze španělských destinací jsou oblíbené Mar Menor pro bahenní lázně, Andalusie, stoupá obliba Menorky.

Tereza Ortiz, nová ředitelka vídeňské kanceláře Turespani, vystoupila na setkání, aby seznámila přítomné s vývojem turistiky ve Španělsku, kde cestovní ruch tvoří 11–12 % HDP. Má k tomu veškeré přírodními předpoklady, ostatně mezi nejkrásnějšími plážemi světa je šest španělských. Není to však jen moře, co sem láká. Cílem je i bohatý kulturní program a vnitrozemí země. Letošní výročí Cer­vantese se odráží v řadě programů ve stopách jeho největšího hrdiny Dona Quijota. Ožívá i město kultury San Sebastian. A co je v poslední době předností, je bezpečnost této turistické destinace.

Marta Jedličková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button