Partnerská sekceŠpanělskoZprávy

Španělsko pro mladé

Vodní sporty, turistika, horolezectví, cyklistika, pláže, móda, fotbalové zápasy, formule 1, a hlavně zábava a skvělá gastronomie. To vše nabízí Španělsko mladým. Totéž však nabízí i jiné země. Čím se tedy Španělsko odlišuje?

Foto: Turespańa

Především svojí rozmanitostí, a to díky naprosto různorodé krajině, která jde od velehor po polopouště a vulkány. Jiná krajina, jiné zvyky, jiná gastronomie. A pak ještě jedna důležitá věc. Vstřícnost místních. 

Chystáte incentivní zájezd pro mladý kolektiv? Jednoznačně Madrid. Že je to už příliš známá destinace? Naopak. I taková známá destinace, jakou je Madrid může překvapit. Například pohořím Pedriza v těsné blízkosti Madridu, kde se žulové balvany valí přes sebe, tento kamenný ráj je stvořený pro skvělou turistiku, která u nás nemá obdoby.

V samotném Madridu je toho na pouhý víkend až příliš. Obvykle se ve všech průvodcích doporučují slavné galerie jako El Prado a Reina Sofía, ale pro mladé, a nejen pro ně, má město i alternativní kulturní scény, kde je za málo peněz vidět alternativní balet, flamenco, koncerty či výstavy. Například Matadero, bývalá jatka v neomudéjarském stylu, dnes centrum současné tvorby, nebo Tabacalera, bývalá továrna na cigarety a doutníky, dnes skvělá ukázka street artu.

Kam na jídlo? Průvodci opět radí skvělou tržnici v centru města San Miguel. Tady však mladí musí sáhnout trochu hluboko do kapsy, pro ně bude lepší tržiště Vallehermoso, kde vidíte proces vaření a kde se mísí všechny španělské kuchyně.

Kam večer? Skvělá je diskotéka Blin Bling v centru Madridu na plaza Colon, a naprosto ojedinělé jsou fiesty v Kapitalu. Každý čtvrtek se zde rozjíždí neotřelá párty v sedmi podlažích. A kdo v Madridu nevyjel výtahem na střechu vyhlášeného centra krásných umění Círculo de Bellas Artes, aby si dal drink a shlédl na noční Madrid, jakoby ani v Madridu nebyl.  

Moře a pláže

Moře a téměř 8 tisíc kilometrů dlouhé pobřeží patří mezi největší španělská lákadla. Např. Costa Blanca v provincii Alicante, to jsou nejen průzračné vody Středozemního moře a dlouhé písečné pláže s veškerým servisem, ale i malebné skalnaté zátoky, kde budete skoro sami. Na jihu Španělska zase najdete na 260 kilometrech Costa de la Luz pláže provincie Cádiz, jedny z nejkrásnějších pláží, jaké si dovedete představit. Tato andaluská provincie je omývána vodami Středozemního moře i Atlantského oceánu, a nachází se zde mnoho chráněných oblastí s písečnými dunami, solnými pláněmi, borovými lesy i pastvinami, kde se chovají španělští bojoví býci. Najdete tu i spoustu malebných rybářských vesniček.

Po moři na kajaku

Jsou i jiné způsoby, jak si užít španělská moře, třeba na kajaku. Jakmile to jednou zkusíte, zcela tomu propadnete. Uvidíte totiž místa, kam byste se jinak nedostali: ostrůvky, nedotčené pláže, jeskyně… S kajakem se dostanete i na nejskrytější místa pobřeží. Vynaložená fyzická námaha za to jistě stojí. Pokud nemáte s kajakem zkušenosti, nevadí. Ve Španělsku je bezpočet společností, které nabízejí kurzy pro začátečníky, pro mírně pokročilé a dokonce i pro experty, kteří si jenom chtějí zlepšit techniku.

Španělskem na kole

Nápad, kterému neodoláte: vydejte se na horském kole přenádhernou biosférickou rezervací Urdaibai v baskické provincii Vizcaya. Je tu celkem jedenáct cyklistických tras, jedna začíná v rybářské vesnici Bermeo, druhá v Guernice a ostatní ve vesnici Mendata. Ve všech těchto místech vám nejen poskytnou všechny důležité informace o trase a zajímavých místech, kterými budete projíždět, ale můžete si tu i půjčit kolo. Pro cyklisty jak dělané je i Katalánsko na severovýchodě země, od skrytých zátok Středozemního moře až po Pyreneje. Nasaďte své vlastní tempo a poznejte jaké je Katalánsko ve skutečnosti. Na kole ale můžete projíždět Španělskem kdekoliv.

Španělsko pro pěší

Pěší turistika je vždy skvělou cestou, jak poznat danou zemi, a ve Španělsku tomu není jinak. Naopak, Španělsko je v tomto ohledu učiněný ráj. Hledáte dlouhé a neopakovatelné trasy, jako je např. Svatojakubská cesta? Vydejte se po svých do Santiaga de Compostela v Galicii. Jak dlouhá tato cesta bude, záleží samozřejmě jenom na tom, odkud vyrazíte. Nebo chcete kratší trasy vedoucí krásnou přírodou? I ty tu jsou, ať už na pevnině, nebo na španělských ostrovech. Tak třeba na severu Španělska, v Asturii a Cantabrii, najdete v pohoří Picos de Europa nádherné trasy, jako je např. ta, která vede podél řeky Cares, těžko se odolává i túře mezi nádhernými vinicemi La Rioja v Baskicku. O kamenném ráji v horách Pedriza u Madridu, jsme se již zmínili.

Španělsko pro noční ptáky

Máte-li rádi noční život, a tím myslíme opravdu noční – začíná se kolem desáté večer a končí kolem čtvrté ráno – ve Španělsku si opravdu užijete. Brzy totiž zjistíte, že zejména ve velkých městech, ale nakonec i v těch menších, je tolik úžasných restaurací, hospod a klubů, které vám zaručí, že na večer, který v nich strávíte, a který potrvá až do svítání nebo i déle, nezapomenete. Určitě se vám zalíbí španělský zvyk vyrazit si na tapas. A to proto, že vyrazit si na tapas není jenom chodit z baru do baru a dávat si tam pivo nebo víno a několik těch drobností k jídlu, jejichž výběr je nepřeberný: plátky sušené šunky, olivy plněné kde čím, nejrůznější druhy sýrů a klobásek, masové kuličky, plody moře a mnoho dalšího.  Že to je hlavně večer s nezapomenutelnou atmosférou.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button