Data & studieTrendyZprávy

Španělsko přišlo o turisty i kvůli levným nabídkám all-inclusive z jiných zemí

Do Španělska v červenci přijelo o 4,9 procenta méně turistů než vloni. Je to první propad v tomto měsíci od roku 2009. Za prvních sedm měsíců letošního roku pak počet turistů v zemi stoupl jen o 0,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za osm let.

Údaje o návštěvnosti Španělska uvedla agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje. Zpráva naznačuje, že zájem turistů po pěti letech rekordního růstu začíná stagnovat v souvislosti s tím, jak se konkurenční destinace snaží přilákat turisty na levné nabídky all-inclusive.

Cestovní ruch se na celkovém hrubém domácím produktu země podílí zhruba 11 procenty a je největším zaměstnavatelem v zemi. Loni do země přijelo 82 milionů zahraničních turistů, což učinilo ze Španělska druhou nejnavštěvovanější zemi na světě po Francii.

Turecko, Tunisko a Egypt naopak zažívají oživení poptávky a vysoký růst počtu turistů po nepokojích a útocích na turisty. V letošní sezoně se tyto země zaměřují na turisty z Německa a Británie balíčky pobytů, které jsou podle jedné studie až o 73 procent levnější než v oblíbených rezortech na španělských ostrovech Ibiza, Mallorca a Menorca. Španělské hotely ve snaze přilákat zpět turisty snížily ceny, řekli agentuře Reuters zástupci hoteliérů a cestovních kanceláří.

V Tunisku za první pololetí počet turistů vzrostl o 40 procent, hlavně díky návratu turistů z Evropy. V Egyptě byl procentní růst zhruba stejný. V Turecku počet turistů stoupl o téměř třetinu.

Provozovatelé hotelů ve Španělsku se v uplynulých letech, kdy počet turistů prudce rostl, snažili vylepšit své nabídky a zaměřili se hlavně na turisty, kteří hodně utrácejí, než na ty, kteří hledají levné pobytové balíčky. Nejnovější údaje tak rovněž ukázaly, že zatímco celkové výdaje zahraničních turistů se meziročně snížily o 0,9 procenta, průměrná útrata na osobu stoupla o 9,5 procenta.

TTG Newsroom, ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button