DopravaKam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Španělsko letí…

V roce 2022 vycestovalo do Španělska celkem 478 057 českých turistů. Oproti roku 2021 je to značné navýšení, téměř o 83,94 %, ale daleko radostnější je zpráva, že tento počet přesáhl o 3,9 % počet Čechů, kteří vycestovali do Španělska v roce 2019, tedy před pandemií.

Foto: Turespaña

Španělsko se v roce 2022 zařadilo mezi destinace, kam Češi létali často. A letos přibude i další letecké spojení do destinace, která si to doopravdy zaslouží. Od 1. července 2023 zahajuje Ryanair přímý spoj na trase Praha-Sevilla. Létat bude 2x týdně, v soboty a úterky. To je skvělá zpráva pro ty, co by rádi poznali západní kout velmi rozlehlé jižní španělské provincie Andalusie, kam se dosud dostávali pouze z Malagy vzdálené více než 3 hodiny jízdy autem anebo vlakem z Madridu.

Sevilla, kromě toho, že je to hlavní město Andalusie, je místo nabité památkami, tradicemi, kulturou a skvělou gastronomií, je také skvělým výchozím bodem pro poznávání dalších oblastí, jako je pobřeží světla, Costa de la Luz, nebo horská oblast Sierra Morena. Sevilla je jakýmsi středobodem mezi na západě ležící andaluskou provincií Huelva a na severu se rozkládající autonomní oblastí Extremadura. Málokdo ví, že právě v provincii Huelva, u  městečka Aracena vzdáleného pouhou hodinu jízdy autem, se nachází snad nejkrásnější jeskyně Španělska, La gruta de las maravillas neboli jeskyně zázraků. A nedaleko ní i pak malá vesnička zvaná Jabugo, kterou zná každý Španěl. Ne snad osobně, ale díky názvu nejlepší šunky z černého prasátka s označením původu Jabugo.

Foto: Turespaña

Severně ležící Extremadura je neprávem opomíjená oblast, těžko dopravně dostupná, ale díky tomuto spojení se vše mění. Opravdu na dosah jsou zde nádherně zachované památky z doby římské nadvlády ostrovy v Méridě nebo středověká města Trujillo či Cáceres. A napomeňme ani slavnou poutní cestu Vía de la Plata, která startuje právě v Seville a prochází Extremadurou.

Podívejme se však jižním směrem. Pouhou hodinu a půl leží na pobřeží Atlantiku nádherný koloniální Cádiz. Poloostrůvek, na kterém se tento významný přístav rozkládá, spojuje úchvatný most Ústavy, lidově zvaný La Pepa. Most, který je více než tři kilometry dlouhý (pět, pokud počítáme celou infrastrukturu) a 185 metrů vysoký, je široký 36,85 m. Na jeho stavbu bylo použito devětapůlkrát více oceli, než kolik jí bylo použito na Eiffelovu věž. Věže mostu jsou čtyřikrát vyšší než socha Svobody, a pokud hovoříme o použitém betonu, můžeme říci, že bylo použito pětkrát více betonu než na pomník Krista na Corcovadu v Riu de Janeiro.

Foto: Turespaña

Cestou do Cádizu leží slavný Jerez de la Frontera, město původu sherry. Tady se kromě vinařských sklepů nachází i královská jezdecká škola Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Nic už nebrání tomu si zaletět do Sevilly a podívat se, jak tančí arabští hřebci a prohéídnout si jak muzeum kočárů, tak i stáje a drezúry. A pak se projet po krásném a nezastavěném pobřeží světla, zajet až k mysu Trafalgar nebo do Tarify, pomyslného ráje surfařů.

Turespaña, OET španělská kancelář pro cestovní ruch ve Vídni

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button