ŠpanělskoZprávy

Španělsko jen pro dospělé

Děti stále rozjívenější, dospělí stále méně tolerantní. Výsledkem je nový produkt. Adults only, tedy pouze pro dospělé. Děti prostě musíte nechat doma. Mnozí to zavrhují a neumí si to představit. Často se senioři chlubí, jak krásně strávili dovolenou se svými vnoučaty. Proč ne? Ale co když to ostatní v hotelu obtěžuje?

Foto: Turespaña

A tak vznikl produkt zaměřený pouze na dospělé bez dětí, který ale vůbec není zaměřen proti dětem. Naopak. Dává dospělým možnost zregenerovat svoje síly a o to více se pak svým dětem či vnoučatům věnovat. Ocení to nejen rodiče ale i děti.

Ve Španělsku je už několik let běžné, že děti do 14 let nejsou v některých hotelech vítány. Je to až kupodivu, protože Španělé jsou pověstní svojí láskou k dětem a k rodině. Kolem nich se všechno točí, jsou milovány a rozmazlovány. Nicméně i Španělé si rádi oddychnou.  A tak na Mallorce, na Menorce či Ibize, nebo na Kanárských ostrovech najdete řadu hotelů „Jen pro dospělé“. Výčet z nich, a nejen v uvedených destinacích, najdete na www.adults-only-holidays.com/es/hoteles-romanticos-espana.

Podle Konfedereace španělských hotelů, již 5% z celkového počtu tvoří hotely Adults Only, které se v létě 2018 staly španělským hitem.

Španělská vlaková společnost Renfe zřídila dokonce ve svých rychlovlacích AVE speciální vagony ticha. Děti do 14 let do něj nemají přístup, světlo je tlumené, doporučuje se mluvit tiše a nepoužívat mobilní telefony.

Ne, neznamená to, že by Španělé na děti zanevřeli. Naopak. Ale tak, jak se mění náš svět, diverzifikuje se i turistická nabídka. Dovolená je dovolená, a dobít baterky třebas právě tak, že se člověk uchýlí do klidu bez dětského křiku, je pro někoho ta správná cesta.

Jinou cílovou skupinou pro hotely pouze pro dospělé jsou zamilované páry či jednotlivci hledající seznámení, anebo senioři.  Pod tou poslední kategorií však nemyslíme lázeňské pobyty, ale opravdu aktivní poznávací dovolenou. Španělsko má s touto věkovou kategorií velké zkušenosti, protože tam již desítky let běží program na podporu domácí cestovního ruchu pro seniory. Podle Eurostatu dávají senioři přednost mít řadu věcí z programu předem zakomponováno a zaplaceno v balíčku, dokonce až 40%, oproti mladším dospělým, kteří si chtějí předplatit program pouze z 25%. U seniorské dovolené je pozitivní hlavně to, že není časově omezená pouze na školní prázdniny, jako je tomu u rodin s dětmi. O co totiž senioři většinou nestojí, je strávit několik dní na hotelu se skupinou teenagerů.  Takže i tady jsou na místě hotely Adults Only.

 

                    Bez dětí po městě

Španělská města, jako ostatně většinu měst i jinde, si nejlépe užijete bez dětí. Ať už je to Madrid se svými muzei a galeriemi, skvělými restauracemi, hospůdkami a bary, Sevilla, kterou si nejlépe vychutnáte z paluby luxusní lodě plující po řece Guadalquivir, baskické Bilbao, kde vás ohromí špičková restaurace v Guggenheimově muzeu i stejně vynikající restaurace v Muzeu výtvarného umění, nebo Barcelona. Vyhlídkový let nad Barcelonou helikoptérou nebo projížďka na skútru po všech místních pamětihodnostech včetně katedrály Sagrada Familia nemají chybu. Gaudího nádherný park Güell plný kamenných skulptur a zeleně, by se dětem asi líbil, ale půjdete-li bez nich, na jeho poklidné kráse to nic neubere.

 

                    Bez dětí po setmění

Tady snad nemusíme absenci dětí omlouvat, tím spíš, že noční život ve Španělsku je opravdu noční. Co pro nás většinou bývá konec večera, je pro Španěly teprve začátek. Navíc je ve všech velkých, středních, ale i malých a úplně malinkých španělských městech takové množství skvělých restaurací, barů a klubů, že je opravdu těžké odolat. Než ale do některého z nich usednete, prohlédněte si místní pamětihodnosti za svitu měsíce. V mnoha městech vám přes letní sezónu – většinou od května do září – nabídnou organizované prohlídky, mnohdy s programem a dokonce i s ochutnávkou místních dobrot.

 

                    Bez dětí po moři

U moře se vám po dětech možná trochu zasteskne, ale i tady má to, že jste tu sami, své výhody. Kromě toho, že nemusíte pořád dávat pozor, aby se někam nezaběhly, anebo, nedej bože, aby se neutopily, můžete začít poznávat Španělsko i z paluby lodi, třeba přepychové jachty. Tuto kratochvíli si můžete dopřát např. v Marbelle, luxusním letovisku na andaluském pobřeží Costa del Sol. Najmout si loďku, ať už plachetnici nebo motorový člun, se vyplatí i na Minorce. Pobřeží ostrova vypadá z moře nádherně a snadno se dostanete i na ty nejskrytější pláže. Příležitostí k vyjížďkám na lodích všeho druhu je ale ve Španělsku nepřeberné množství a není divu, jeho pobřeží je téměř osm tisíc kilometrů dlouhé.

 

                    Bez dětí po vinicích

I v tomto případě je nepřítomnost dětí nejen logická, ale navíc žádoucí. Putování po španělských vinicích totiž samozřejmě zahrnuje i ochutnávání místního produktu. Spousta významných vinařství je otevřená pro veřejnost a nejen, že vás zde provedou po vinicích i sklepech, k ochutnávce vína vám většinou nabídnou i nějakou tu místní specialitu. Mnohá vinařství jsou navíc pozoruhodná nejen svým vínem, ale i svou architekturou. Třeba vinařství a sklepy Marqués v Elciegu na severu Španělska. Ve výjimečné budově, kterou projektoval Frank Gehry, najdete i hotel, restauraci, muzeum a vinné lázně. Informace o jednotlivých vinařstvích včetně jejich návštěvních hodin dostanete v turistických informačních centrech. Rozhodně doporučujeme domluvit si návštěvu s předstihem.

 

                    Bez dětí přírodou

Pobyt v přírodě je zdravý, ale jsou okamžiky, kdy je pro děti zdravější zůstat doma. To platí zejména, vydáte-li se do Národního parku Teide na Tenerife. Tam si můžete otestovat fyzičku. Nejen, že je tam spousta turistických tras různých obtížností, které vás zavedou na místa, ze kterých budete mít nádherný výhled na celý park, a bude-li jasno, tak dokonce na celé Kanárské ostrovy, je tam i spousta skal vybízejících k tomu, aby se na ně vylezlo. Ti nejzdatnější mohou vylézt i na Pico de Teide, nejvyšší horu Španělska a třetí nejvyšší sopku světa. Většinu cesty nahoru je sice možné vyjet lanovkou, ale úplný vrchol musíte zdolat sami. Ten výhled za to stojí.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button