Španělsko: Hledání nových destinací

Partnerský článek

Hledání nových destinací je oříšek pro každou cestovní kancelář, protože je vždy opředena spoustou otazníků. Někdy je důležité, aby nová destinace byla opravdu velmi neotřelá. Na této stránce „horkých tipů“ vám nabídneme pár zajímavostí ze severního Španělska, které sice tak horké není, ale zato je, jak se dnes módně říká, dechberoucí.

Asturias, Foto: Tourespaňa

Asturias, Foto: Tourespaňa

Asturias

To je přírodní ráj, který v letošním roce slaví třicet let turistiky zvané „turismo rural“ neboli vesnické turistiky. Ale také ráj předrománské architektury, která zde zůstala nedotčená arabským vlivem. A krásného pobřeží, které nabízí například druhé nejvýznamnější město Asturias, Gijón, které leží u moře a bylo zamilovaným místem Římanů. Hlavně pro jeho termální prameny. I dnes se současná kampaň turistické kanceláře nazývá Posedlost Gijónem a všichni, kdo jsou zamilovaní do tohoto nádherně zrekonstruovaného města s krásnou pláží, mohou psát, malovat, skládat a posílat svoji tvorbu na místní turistický web.

Gijón nabízí stezky za sidrou, tradičním nápojem Astuřanů. Takzvané rutas de sidra lze koupit přímo na stránkách www.gijon.info. Kdo nerad sider neboli po španělsku sidru, může ochutnat vína, která se nebáli svým jménem zaštítit Brad Pitt, Angelina Jolie, Rolling Stones nebo Leo Messi. Za 2–5 eur můžete ve vinných sklípcích ochutnávat Salinas nebo Piedras Blancas společně se skvělými tapas.

 

Oviedo

Hlavním městem Asturias, prvního křesťanského království, je nicméně vnitrozemské Oviedo. Bývalé království je dnes sice autonomní oblastí, ale stále se nazývá Principado de Asturias. Snad také proto je prvorozený syn či dcera španělských králů vyznamenána hned po narození titulem princ či princezna Asturias a jednou z nejváženějších španělských cen za přínos v oblasti míru, vědy a kultury je právě cena z tohoto královského knížectví.

Z Ovieda je to jen kousek do horských oblastí, kde se každoročně na konci srpna koná svátek slavného asturského kozího sýra zvaného cabrales. Sýr je to opravdu přírodní bez jakýchkoliv chemických přísad a chutná skvěle, zvlášť když se můžete podívat na jeho výrobu a degustovat přímo u výrobce. Oviedo leží v zemi Keltů, a proto se tu koná každoročně na konci července a počátku srpna velký keltský festival pod názvem Festival Intercéltico. Na desítky dud se rozezvučí po celé oblasti a je na co se dívat.

Více: www.turismooviedo.es, www.turismoasturias.es

 

Kantábrie

Foto: Tourespaňa

Foto: Tourespaňa

Leží uprostřed severního, takzvaného zeleného Španělska, uzavřená na východě Basky a na západě Asturijci. Její obyvatelé si však s nimi v ničem nezadají. Krásné pobřeží, ještě úžasnější vnitrozemí s pohořím Picos de Europa. Podél pobřeží prochází severní Svatojakubská cesta a tu spojuje s hlavním proudem poutníků, s takzvanou cestou Francouzskou, krátká poutní cesta zvaná Camino Lebaniego. Skládá se za tří etap a její celková délka nedosahuje 80 km.

Začíná v krásném městečku San Vicente de la Barquera a končí v klášteře Santo Toribio de Liébana. Je jedním z pěti poutních míst na světě, kde křesťanský poutník může získat rozhřešení, vedle Říma, Jeruzaléma, Santiaga de Compostely a Caravacy de la Cruz. Mnozí poutníci si sem rádi udělají zacházku ze Svatojakubské cesty, protože mají možnost získat hned dvě osvědčení. To svatojakubské a ještě takzvanou Lebaniegu.

V roce 2017 se bude slavit jubilejní rok, a tak lze tuto destinaci využít jako novou destinaci pro ty skupiny, které lákají příroda, moře, jeskyně a románské památky, ale třeba i golf. Vždyť z této oblasti pochází slavný golfista Severiano Ballesteros. Anebo co třeba prehistorie, která tu zanechala své stopy v podobě mnoha jeskyň jako Altamira, jeskynní komplex Monte Castillo, Sopeña a další. A co teprve rozmarný modernistický styl Antoniho Gaudího, který v Comillas navrhl zámeček zvaný El Capricho, rozmar nebol vrtoch. Dostat se do Kantábrie není zase tak těžké. Spojení Praha–Bilbao funguje a odtud je to jen kousek.

Více: www.turismodecantabria.com, www.caminolebaniego.com

Golf: www.turismodecantabria.com/disfrutala/campos-de-golf

 

Transcantábrico

Severní, zelené Španělsko můžete projet autobusem, samozřejmě i autem anebo vlakem. Transcantábrico neboli Transkantabrij­ský expres je první luxusní vláček, který je španělskou obdobou Orient Expressu. Nespojuje však Paříž s Istanbulem, ale Santiago de Compostela s Leonem.

To je ideální produkt pro náročné cestovatele, pro menší incentivní skupinky, pro novomanželské líbánky nebo jen tak výlet pro ty, co chtějí poznat severní Španělsko, ale nechtějí šlapat Svatojakubskou cestu či se posouvat busem. Tento vláček s 26 dvoulůžkovými kupé a 4 doprovodnými vagony z roku 1920 funguje jako hotel. Jenže na kolejích. Celkem 52 osob se může za 8 dní a 7 nocí projet podél severního pobřeží a vidět například Santiago de Compostela, Oviedo, Santillanu del Mar, Covadongu, Santander, Bilbao i Leon, a poznat takzvané Zelené Španělsko. A nejen vidět, ale také ochutnat gastronomi pěti autonomních oblastí, kterými vláček projíždí: Galicie, Asturias, Kantábrie, Baskicka a Kastilie.

Foto: Tourespaňa

Foto: Tourespaňa

Pokoje jsou luxusní, s úložnými skříněmi, klimatizací, s vlastní hydromasážní sprchou a parní saunou, toaletou, minibarem, televizí, prostě hotelový pokoj se vším komfortem. V noci vlak stojí v některém z nádraží v centru města, a tak je možné si v klidu pospat nebo si užívat nočního života. Trasu vlaku sdílí doprovodný autobus, který zajišťuje výlety. Během dne se totiž nesedí stále ve vlaku, ale zastavuje podle programu. Tu v malém městečku, tu zase ve větším městě, jako jsou Santander nebo Oviedo. A vidět je toho na trase opravdu hodně. Zelené Španělsko se honosí úžasnou předrománskou architekturou, na kterou si můžete odskočit do vesniček v Asturias, muzeem prehistorických maleb v Altamiře, nádherným pohořím Picos de Europa, muzeem Guggenheim v Bilbau a dalšími nečekanými cestovatelskými lákadly.

Také je možné si zorganizovat výšlapy do hor nebo sjezdy řek či výlety na kolech, a to podle zájmu a požadavků klienta. Nebo se zajet podívat do asturijské sýrárny, kde se vyrábí ojedinělý domácí sýr Casín, naučit se správně nalévat sidru, tradiční nápoj v rybářských vesničkách v Asturias, či si vychutnat pravé býčí kotlety a obložené chlebíčky zvané pinchos v Bilbau. A když se jede přes den, je možné v jednom z vagonů popíjet kávu, číst si, hrát stolní hry. A dokonce i tančit. V jednom vagonu je totiž bar a taneční parket. Taková diskotéka na kolejích má také něco do sebe.

Na této stránce najdete i další turistické produkty, jejichž spojovacím článkem je vlak www.turismoentren.com.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..