AkceMěsta & regiony ČRNovinkyPrahaŠpanělskoZahraničí

Španělsko bohatě zastoupeno na festivalu Obzory

Festival o cestování, outdoorových a dalších cestách plných dobrodružství, na jehož programu byly zajímavé přednášky s možnostmi konzultací s odborníky, kteří cestování do různých koutů naší planety zažili na vlastní kůži, i bohatá nabídka vybavení na cesty, se opět konal 13.–14. listopadu na Filozofické fakultě univerzity Karlovy.

Foto: Marta Jedličková

Výrazně bylo zastoupeno Španělsko, na jehož prezentaci se podílela i turistická centrála Turespaňa. Přednášky věnované španělským historickým cestám, Kanárským ostrovům i zkušenostem milovníků lezení v pohoří Cordillera Cantabrica, setkání se španělskou kuchyní, to vše přilákalo velký počet převážně mladých lidí, kteří vyjadřovali svůj zájem cestovat i ve ztížených podmínkách současné pandemie.

Paní Zuzany Churanové, která na festivalu zastupovala španělskou turistickou centrálu Turespaňa, jsme se zeptali na španělské festivalové téma a zájem o Španělsko jako turistickou destinaci.

Proč jste vybrali téma historických cest a Kanárských ostrovů?

V době častých covidových omezení, především pro cestovní kanceláře, cestovní ruch závisí na individuální turistice, především mladých lidí. Téma cest mezi mladou i starší populací rezonuje již dlouho. Od roku 2004, kdy podporujeme a propagujeme Svatojakubskou cestu, se počet českých poutníků, kteří došli do Santiaga de Compostela a kteří se registrovali v kanceláři pro poutníky, zvýšil ze 153 osob na 2256 v roce 2019.

Nicméně ve Španělsku neexistuje pouze jedna Svatojakubská cesta, tedy ta nejznámější a nejfrekventovanější cesta Francouzská, ale dalších mnoho historických cest, jejichž původ a kulturní i přírodní zázemí jsou velmi rozmanité. V době, kdy se Španělsko snaží rozprostřít turisty do všech oblastí a ukázat další možnosti ekoturistiky, je tedy nasnadě, že cílem španělské centrály je propagace i jiných cest než jen té Francouzské. Navíc tyto cesty splňují to, co dnes turisté milující pěší turistiku a přírodu hledají, tj. neotřelost a autenticita destinace a minimální turistická masovost.

V případě Kanárských ostrovů, ty byly v tomto a minulém roce objeveny mnoha mladými lidmi, a nejen jimi, jako skvělá destinace od podzimu do jara pro sport, treking, odpočinek, spojení pláže a hor. A také jako jedna z mála destinací, kam se mohlo cestovat. Kanárské ostrovy nabízejí mnohem víc než plážovou turistiku a ten, kdo se nenechá odradit velkými resorty a apartmánovými komplexy v jižních částech ostrovů Tenerife a Gran Canaria, rychle zjistí, jak krásné jsou tyto ostrovy a jaké netušené přírodní a lidské krásy skrývají.

Překvapil vás velký zájem mladých lidí? Byl to i obraz letošních prázdninových cest do Španělska?

Nepřekvapil, protože ze statistik víme, jaký je trend cestování do Španělska v posledních letech. Kloní se více k individuální turistice, k novým destinacím, ale jsou i cestovní kanceláře, které se otevřely novým destinacím ve Španělsku a organizují poznávací zájezdy s pěší turistikou, a to i pro starší lidi. Účast naší turistické centrály na Festivalu Obzory je založena právě na vývoji cestování v posledních letech a jedním z jejích cílů je podporovat objevné cesty mladých lidí. Navíc jejich časové preference a flexibilita pomáhají rozprostřít cestování Čechů do celého roku.

Letošní prázdninové cesty měly různorodý charakter. Byly to na jedné straně klasické zájezdové balíčky, a zde patří náš obdiv všem cestovním kancelářím, které Španělsko udržely ve své nabídce. Na druhé straně to pak byla individuální turistika těch, kteří už dlouhodobě dávají přednost vlastní organizaci cesty. Hlavními destinacemi byly Katalánsko, Andalusie, Baleárské i Kanárské ostrovy, ale i takové destinace jako Kantábrie nebo Asturias. Rádi bychom však české cestovatele seznámili s dalšími krásnými oblastmi, jako jsou Aragonie, Extremadura nebo Navarra.

Newsroom TTG / Marta Jedličková

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button