Města & regiony ČRZprávy

Španělská synagoga se 31. května zhruba na rok a půl uzavře

Ilustrační foto, Pixabay

V synagoze je nyní stálá expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě v 19.–20. století, která vznikla při první významné rekonstrukci budovy v letech 1994 až 1998. Expozice sleduje osudy židovského obyvatelstva v českých zemích od josefínských reforem do poválečného období, přibližuje i přestavbu židovského města a zvláštní pozornost věnuje holokaustu a ghettu Terezín. Nová podoba stálé expozice s pracovním názvem Židovská emancipace, šoa a poválečné Československo (1780 až současnost) na nynější expozici tematicky naváže.

Při modernizaci budou vzácné sbírkové předměty nově uspořádány, počítá se také s multimediálními a interaktivními prvky. Zájemci si budou moci například na dotykových obrazovkách listovat historickými dokumenty, prohlížet si fotografie a umělecká díla či vyhledávat v databázi významných židovských osobností. Moderní výstavní expozice bude mít i nové technologické a návštěvnické zázemí s bezbariérovým přístupem.

Modernizace se připravovala v posledních dvou letech, práce začnou v červenci. Autorem nové stálé expozice je Arno Pařík, jednotlivá témata zpracovali vědečtí pracovníci muzea. Pro Židovské muzeum jde o čtvrtý podobný projekt. V předchozích pěti letech obnovilo Pinkasovu a Maiselovu synagogu a otevřelo Informační a rezervační centrum. Cílem proměny stálých expozic je přizpůsobení se současným trendům muzejních prezentací, technickým možnostem i očekávání návštěvníků.

Španělská synagoga patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. V roce 2017 si ji prohlédlo 462 000 lidí. Je nejmladší synagogou Židovského Města na Josefově. Své jméno získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou. Zasvěcena byla před 150 lety. Postavena byla jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy – nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Za německé okupace se Španělská synagoga stala skladištěm předmětů zkonfiskovaných nacisty českým Židům. Od roku 1955 stavbu spravuje Židovské muzeum.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button