Soutěžte o dvě letenky Českých aerolinií do Říma

Vyhrajte dvě letenky Českých aeroliníí do Říma. Soutěž končí 14. prosince 2015.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Věčné město, Hlava světa (Caput mundi), Mamma Roma, to je pouze několik z nejčastějších přezdívek jednoho z nejstarších měst světa, do něhož prý vedou všechny cesty. Nikdo už přesně neví, na základě čeho tyto přezdívky vznikly. Stejně nejasné nebo opředené tajemstvím je i datum jeho vzniku, podle čeho získalo své jméno a kdo je vlastně založil. Podle archeologických výzkumů to byly nejspíše Etruskové zhruba před 3000 let.

Díky své historii, významu i sídlu katolické církve a nejmenšího mezinárodně uznaného státu světa je Řím městem, v němž si každý návštěvník najde to své. Několik dnů můžete věnovat pouze prohlídkám antických památek, to samé platí o renesančních palácích a zřejmě nikde na světě není koncentrace sakrálních pamětihodností tak velká jako právě v Římě, resp. ve Vatikánu. To vše můžete kombinovat s krásnými parky a zahradami, muzei a galeriemi, místní gastronomií a přitom si ještě odskočit na některou z nedalekých pláží Tyrhénského moře. Řím toho nabízí přehršel a je dobré si jeho návštěvu pečlivě a rozumně rozplánovat tak, abyste se zbytečně neuštvali v honbě za návštěvou všech míst, kde se psaly dějiny evropské civilizace.

Řím se vyplatí navštívit v každém ročním období, vždy nabízí něco specifického. I pro oslavu vánočních nebo novoročních svátků je jako stvořený. Slavnostní adventní atmosféra na vás ve stánku katolické církve dýchne na každém kroku. Návštěva vatikánského náměstí sv. Petra s jeho masivním ozdobeným stromem a betlémem v životní velikosti je celoživotním zážitkem. O Štědrém dnu je právě toto místo zaplaveno davy věřících, kteří se před půlnocí scházejí na papežskou mši. Pokud nemáte v předstihu koupený lístek do baziliky sv. Petra, můžete vánoční mši sledovat na obřích obrazovkách přímo z náměstí.

Milovníky tradic a vánočního cukroví určitě potěší slavný trh na Piazza Navona, kde ochutnáte třeba vyhlášenou bábovku pandorro, sezonní koláč panettone či nugát s mandlemi a medem torrone. Těšit se můžete i na tradiční horké víno, originální vánoční dárky či nespočetné variace figurek do betlémů. Kouzelnou atmosféru trhu mezi třemi fontánami dotváří ozdobený kolotoč a řada pouličních umělců hrajících vánoční koledy. Zimní radovánky si užijete i na venkovním kluzišti poblíž pevnosti Sant’Angelo. Během procházky městem nezapomeňte navštívit jedinečné výstavy betlémů, kterými je vánoční Řím proslulý.

Když si k tomu všemu představíte výbornou italskou kuchyni, pulzující večerní život v historických uličkách či osvícené Koloseum s vánočním stromem v popředí, nebudete pochybovat o tom, že Vánoce strávené v Římě jsou dobrou volbou. A pokud tu vydržíte až do noci z 5. na 6. ledna, kdy v Itálii dobrá čarodějnice Befana rozděluje dárky, zažijete i zajímavou tradici v podobě svátku Epifania. Na většině náměstí se rozzáří ohně a Italové spálí uplynulý rok ztělesněný ve staré Befaně. Svátek je další příležitostí k oslavám v ulicích. A to si Italové umějí náležitě užít.

Řím se poprvé objevil v letovém řádu ČSA již v roce 1938. První let do této metropole vypravily tehdejší Československé státní aerolinie 16. května 1938. Od té doby, s výjimkou období 2. světové války, patří mezi stálice letového řádu ČSA. V aktuální zimní sezoně 2015/2016 vypravují ČSA do Říma pravidelné spoje denně kromě úterý. Úterní frekvenci plánují ČSA přidat na začátku března 2016. V příští letní sezoně budou ČSA nabízet denní spojení mezi oběma metropolemi. Na spoje do Říma ČSA nasazují letouny Airbus A319. Další podrobnosti a informace, nejvýhodnější letenky a doplňkové služby naleznete na webových stránkách Českých aerolinií na adrese www.csa.cz.

Výhra: Hrajte o dvě zpáteční letenky Českých aerolinií do Říma. Zapojit se může každý. Ze soutěže jsou vyloučeni zaměstnanci a spolupracovníci vydavatele a Českých aerolinií.

[box]

Soutěžní otázky:

1. Řím patří mezi nejstarší světové metropole. Jeho údajné založení nebo spíše zrození (Natali di Roma) v roce 753 př. n. l. si jeho obyvatelé a návštěvníci připomínají vždy 21. dubna. Hlavním městem Itálie se stal ale poměrně nedávno. Ve kterém roce se tak stalo?

2. Pravidelná linka mezi Prahou a Římem patří mezi nejstarší mezinárodní spoje Českých aerolinií. Po jaké trase, s mezipřistáním ve kterým městech byla během prvního roku provozu vedena?

Odpovědi zasílejte do 14. prosince 2015 na e-mail office@ttg.cz. Prosíme o uvedení vašeho jména, firmy, adresy a telefonu.
[/box]

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..