Města & regiony ČRZprávy

Soutěž Vesnice roku 2019 je zahájena

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes v rámci 51. celostátní konference Den malých obcí slavnostně zahájila další ročník soutěže Vesnice roku. Již popětadvacáté tak budou obce napříč Českou republikou poměřovat své „síly“. Přihlášky lze podávat od dnešního dne až do 30. dubna 2019. Během března se uskuteční také čtyři motivační semináře.

Foto: ilustrační, Pixabay

„Nejen pětadvacetiletá tradice, ale také každoročně vysoký počet přihlášených obcí mluví jasně. Tato soutěž má smysl. Prostřednictvím účasti mohou obce prezentovat svůj rozvoj, udržování tradic, péči o historický fond obce a mnohé další. Účast v soutěži tak může být jistou formou obecní inventury, ale také forma poděkování občanům, zástupcům spolků a organizací, kteří mnohdy nezištně pomáhají vytvářet nejen místo pro bydlení, ale hlavně pro život. Třešinkou na dortu, v rámci účasti, může být i finanční odměna. I pro letošní oceněné obce má Ministerstvo pro místní rozvoj ČR připraveno bezmála 32 milionů korun,“ řekla při příležitosti slavnostního zahájení ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Partnerem soutěže Vesnice roku 2019 je společnost ŠKODA AUTO. Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce, tedy i města a městyse, vesnického charakteru s maximálně 7,5 tisíci obyvatel, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, programem obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. V loňském ročníku se do soutěže přihlásilo celkem 228 obcí ze všech krajů České republiky. Vítězem se stala slovácká obec Dolní Němčí. Mediálním partnerem je DENÍK.

Soutěž je organizována ve dvou kolech – krajském a celostátním. V rámci krajských kol jsou udělována následující ocenění: Zlatá stuha (vítěz krajského kola), Modrá stuha (za společenský život), Bílá stuha (za činnost mládeže), Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí) a Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu). Do celostátního kola postupuje za každý kraj vždy maximálně jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha v krajském kole.

Pro potenciální zájemce jsou připraveny i čtyři motivační semináře, které se uskuteční 8. března v Šumvaldu, 19. března v Kytlicích, 28. března v obci Stěžery a 29. března v obci Hrušky.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button