PolskoZprávy

Sopoty nejsou jen pláže a známé molo

Sopoty jsou v polském povědomí všudypřítomné. Když v Polsku někdo zaslechne pojem „Sopoty“, ihned si představí prázdninovou krajinu, slunce a šum mořských vln. Není na tom nic překvapivého, protože jen co vystoupíte na nádraží v Sopotech, ihned nasajete atmosféru přímořského letoviska: čistý vzduch, turisté a písek přivátý větrem od Baltského moře, a pokud cestujete do Sopot autem, už za Gdaňskem pocítíte radostné prázdninové vzrušení.

Zdroj: Polská turistická organizace
Zdroj: archiv hotelu Mera Spa

Sopoty přitahovaly návštěvníky svojí krásou už od nepaměti. Již v roce 1823 zde bylo postaveno první koupaliště a spolu s ním dřevěný můstek (předchůdce mola). V roce 1979 byl urbanistický celek Sopoty uznán kulturní památkou. V roce 1999 byl městu přidělen lázeňský status.

První zmínka o dnešním letním hlavním městě Polska pochází z 5. března 1283, kdy Mstivoj II. daroval malebnou vesnici zvanou Sopoty cisterciáckému řádu z gdaňské Olivy.

Současné Sopoty jsou moderním letoviskem s mnohověkou tradicí. Po příjezdu do města se vydejte přímo na slavný Monciak, pěší zónu o délce 600 m, uzavřenou pro auta. Tato ulice Hrdinů Monte Cassino (Bohaterów Monte Cassino) je tepajícím srdcem Sopot. Najdete zde úplně všechno. Kavárničky, cukrárny, galerie, muzea, knihkupectví, obchůdky se suvenýry, hudbu i zábavu.

Křivý dům

Největším lákadlem pro turisty je výtvor současné architektury – Křivý dům, dnes již téměř vizitka města. Projekt budovy byl zpracován na základě návrhu Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga – švédského kreslíře žijícího v Sopotech.

Zdroj: Polská turistická organizace
Zdroj: archiv hotelu Mera Spa

Sopocká promenáda vede přímo na nejdelší evropské dřevěné molo, které je pro turisty nejoblíbenějším místem. Na molu se konají kulturní akce, najdete zde kavárny s výhledem na Gdaňský záliv. U sopockého mola kotví jachty a výletní lodě. Historie sopockého mola sahá do 20. let 19. století. Tehdy byl postaven dřevěný můstek a těšil se tak veliké oblibě, že byl postupně zvětšován. V současné době má dřevěné molo 511,5 m na délku a 10 m na šířku a je nejznámějším místem v Sopotech. Zřejmě neexistuje výletník, který by si na molu neudělal fotku.

Sopoty jsou malým kouzelným městečkem s přístupem k širokým písečným plážím v barvě slunce. Na sopotské pláži se každým rokem konají každoroční Festival dvou divadel, setkání s hvězdami, koncerty a pasování táborníků na mořské vlky hrozivým Neptunem.

Zdroj: Polská turistická organizace
Zdroj: archiv hotelu Mera Spa

Pláže a molo jsou v Sopotech bezpochyby nejpopulárnějšími místy, ale není to všechno. Během procházky po městě vás určitě nadchne náměstí s fontánou, koncertní mušlí a galerií, zasklenou od strany Baltského moře. Hned vedle se nachází vyhlídková věž, otevřená v letní sezoně. Majestátní dominantou Monciaku je stará budova Grand hotelu. Pokud strávíte noc v tak krásném hotelu, máte šanci bydlet v pokoji, kde nocovali Marlen Dietrich, Greta Garbo, Charles Aznavour, Fidel Castro, Charles de Gaulle a polský rodák Jan Kiepura.

Závodní dráha i Lesní opera

Sopoty, jak se na letovisko patří, vám zaručují plnohodnotný odpočinek. Nečeká na vás jen pobyt na pláži. Gdaňský záliv je oblíbeným místem pro vodní sporty. V Sopotech najdete veřejně přístupný bazén, tenisové kurty a tři stadiony (rugbyový, atletický a fotbalový). Pro milovníky běhání je zde připravena stezka zdraví, pro adrenalinové nadšence závodní dráha. Najdete zde krytou jízdárnu a jezdeckou školu. Ten, kdo poprvé uslyší vzpomínky místních na jejich dětské výpravy na sáňky a lyže, si bude myslet, že si dělají legraci. A přece je to pravda, v Sopotech se nachází lyžařský vlek na Lysé hoře. Jedním slovem: město, kde je všechno.

Zdroj: Polská turistická organizace
Zdroj: archiv hotelu Mera Spa

Administrativně tato perla Baltského moře patří k Trojměstí (Gdaňsk-Sopoty-Gdyně) a jako součást téměř milionové aglomerace je skvěle propojena s celými Pomořany. Toto malé letovisko je mezi polskými městy velkým šťastlivcem. Překrásná poloha Sopot mezi okrajem vysočiny a Gdaňskou zátokou, mezi lesy chráněné krajinné oblasti s nepřeberným množstvím vzácných úkazů fauny a flóry i šuměním potoků dává městu neopakovatelné mikroklima i bohaté zásoby léčivých vod. A právě díky tomu všemu jsou Sopoty důležitým lázeňským městem.

Kromě rušné turistické části města mají Sopoty také historickou část, svoji důstojnou dámu. Stačí jen lehce odbočit z hlavní tepny, aby utichly hlasy barevné řeky výletníků. Když odbočíte do jedné z uliček protínajících Monciak, najednou se ocitnete „za zrcadlem“. Tam na vás čekají elegantní předválečné vily, honosné městské domy i ulice, které pamatují minulá pokolení návštěvníků, šelest sukní i dusot koňských kopyt. Právě tam najdete začarovaná místa, která tak krásně ve svých románech popisují Pawel Huelle a Stefan Chwin. Potkáte zde domy ukryté v tajemných zahradách a parcích. Svět tak krásně odlišný, že není zcela jisté, zda skutečně existuje. Svět, kde vane vítr dějin, až z toho běhá mráz po zádech.

Zdroj: Polská turistická organizace
Zdroj: archiv hotelu Mera Spa

Sopoty, to je samozřejmě Lesní opera. www.operalesna.com.pl Profesionálně provedený zastřešený amfiteátr je místem pro koncerty a festivaly. V Lesní opeře v Sopotech se od 40. let konají dvě známé hudební události: Sopot Festival a Operní festival. Ten poslední vychází již z předválečné tradice organizovat zde wagnerovské festivaly.

Sopoty mají tak dlouhou a báječnou hudební tradici, že pro umělce z celého světa je velkým vyznamenáním vystupovat na prknech lesního amfiteátru. Na počátku 20. století město dostalo přízvisko, na které může být hrdé – Malé Bayreuth, podle německého města, kde slavný skladatel Richard Wagner bydlel a postavil své vlastní operní divadlo. Nic zvláštního, že do Sopot rádi přijíždějí skvělí umělci. V Lesní opeře vystupovaly takové hvězdy, jako jsou James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, Lionel Richie, Bryan Adams a Simply Red.

Nikde jinde na světě se nebudete cítit tak dobře a tak doma jako v Sopotech. Polsko zaujímá v žebříčcích turisticky nejzajímavějších zemí stále vyšší příčku a Sopoty na tom mají značný podíl.

Příjemné ubytování v Sopotech nabízí MERA SPA Hotel. Bližší informace o hotelu naleznete na www.meraspahotel.pl.

 

logo star lotVíce informací na www.polsko.travel.

LOT nabízí z Prahy přes Varšavu do Gdaňska až 4 lety denně.

Více informací na LOT.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button