Sonda do svatební turistiky

Ačkoliv se uvádí, že klesá sňatečnost v České republice i ve světě, svatební turistika neumírá. Naopak jde o poměrně prosperující disciplínu, a to i v České republice. Kolik cizinců se v Česku bere? Kde jsou oblíbená místa? Jaké jsou trendy a kolik svatebčané tak utrácejí? Připravili jsme pro vás sondu do svatební turistiky v České republice.

Foto: Andrew Morell/Flickr.com

Foto: Andrew Morell/Flickr.com

Průměrně bývá na svatbách cizinců deset svatebčanů, ale někdy i více. Což z každé svatby činí „organizovanou skupinu“, která potřebuje zajistit květiny, výzdobu, hostinu, ubytování, dopravu, zábavu… skupinu, která hodně utratí.

Smíšené & naoko svatby

Těžko se dohledávají úplné statistiky, protože ke svatbám se všemi náležitostmi je třeba počítat i se svatbami naoko, kdy si svatebčané zařídí velký obřad s hostinou třeba v Kutné Hoře a pak doma uzavřou na úřadě sňatek jen se svědky. Obejdou tak složité papírování i překlady. Podle Martina Dobeše ze svatební agentury Pragueweddings.com činí svatby naoko přibližně třetinu svateb bez papírů, tedy naoko.

Statistika velmi těžko odděluje svatby smíšené – Čech/Češka s cizincem/cizinkou. Matriky cizince většinou nevedou zvlášť, a tak těžko dohledávají podklady za poslední roky. Český statistický úřad po nich toto nevyžaduje, a tak eviduje jen 276 cizinců, kteří mají dlouhodobý pobyt v ČR a měli v roce 2012 regulérní svatbu v ČR.

Dostupným statistikám tak unikají čísla „sňatkových turistů“, kteří sem jezdí a pořádají tu krásné a mnohdy i velké svatby i bez oddacího listu.

Kdo k nám míří nejčastěji?

Když jsme zavolali na matriku Prahy 1, nahlédli do dokumentů a zjistili, že přijíždějí cizinci z Ruska, Izraele, občas z Hongkongu. Český Krumlov uvádí novomanžele z Ruska, Británie, Ukrajiny, Moldávie, Francie, Německa, Nizozemí, Finska. V Kroměříži se brali Bulhaři, Moldavci, Ukrajinci, Ghanci, Irové, Indonésani. V Karlových Varech tradičně statistiku vedou Rusové, ale oddávat se sem jezdí také Arméni, Italové, Francouzi, Indové, Gruzínci, Ukrajinci, Maročané, Alžířani, Chorvati a další národnosti.

Svatební agentury zaznamenávají nejčastěji svatby Rusů, Britů, Němců. Dále pak nechybějí Američané, Skandinávci a Japonci. „O hlavní svatební sezoně se koná v České republice přibližně 100 ruských svateb měsíčně,“ dodal Martin Dobeš.

Česká republika často bývá neutrálním územím pro novomanžele z různých končin. Při procházení matrik jsme tak narazili například na nevěstu z Finska a ženicha z Rakouska.

Poslední dobou roste obliba venkovních svateb na louce, v botanických zahradách, zámeckých parcích, kde mají svatebčané zajištěné zázemí v případě nepříznivého počasí.

Proč Česká republika?

Kurz české koruny je pro cizince výhodnější a obecně jsou služby v Česku levnější. A ve snaze užít si „svůj velký den“ tak cizinci hledají v zahraničí objem služeb, na který si stihli ušetřit. „Ačkoliv máme stránky jen v českém jazyce, oslovují nás kvůli svatbám i klienti ze zahraničí,“ řekla pro TTG Ing. Lenka Šíchová, kastelánka Chateau Radíč. Ve snaze ušetřit tak tráví cizinci hodiny s Google překladačem a hledají hezká místa pro svatby, na které finančně dosáhnou.

Podle počtu svatebčanů se pohybují svatební balíčky od agentur v rozmezí 30–80 000 korun.

Dalším důvodem je hledání neutrální půdy v případě smíšených manželství. V oblibě nás mají zejména Izraelci a Rusové.

  Lucie Poštolková

[box style=“rounded“]Statistika z matriky

Kde se berou cizinci nejčastěji? Zkontaktovali jsme matriky.

Praha 1 2012 – 1936*

Staroměstská radnice, Praha 2012 – 1663*

Vrtbovská zahrada, Praha 2012 – 59*

Český Krumlov 2012 – 35*, 2013 – 20*

Hluboká nad Vltavou 2012 – 111*, 2013 – 97*

Kutná Hora 2012 – 10*, 2014 – 14*

Karlovy Vary 2012 – 23* a 12** 2013 – 18* a 7**

Kroměříž 2012 – 14* a 1* 2013 – 16*

Karlštejn 2012 – 133* a 66** 2013 – 90* a 31**

Chateau St. Havel – 2012 – 45*;  2013 – 45*

Jemniště –  2013 – 19*

Loď Hamburg (Praha) –  2013 – 7 ** a 3 *

* smíšené páry (cizinec + Čech) ** cizinec + cizinka

Na matrice v Praze přiznávají, že většinu tvoří páry cizinec + cizinka.[/box]


 

AMERIČANÉ

11 % Američanů má svatbu více než 200 mil od domova

7 % Američanů 50–200 mil od domova

15 % Američanů do 50 mil od domova

65 % Američanů do 25 mil od domova

63 % Američanů plánovalo svatbu v zahraničí (rok 2012)

$539 utratí průměrný svatebčan, roku 2012 to bylo jen $200

Zdroj: Huffingtonpost.com

BRITOVÉ

Třetina Britů (cca 80 000) plánovala svatbu mimo Velkou Británii, aby se vyhnula velkým výdajům v roce 2012, průměrná svatba v Británii totiž vychází na více než 18 500 liber (cca 610 000 Kč) s tím, že se zde minulý rok navíc zvyšovaly poplatky placené církvi.

Zdroj: Národní statistický úřad a DailyMail.co.uk

IZRAELCI

Každý devátý Izraelec má svatbu v zahraničí, roku 2010 to bylo 12 653 Izraelců. Nejčastěji se berou ve Spojených státech, na Kypru, republikách bývalého Sovětského svazu a České republice. Páry, kde si Žid bere osobu jiného vyznání, se nejčastěji oddávají v ČR (50 %) a na Kypru (34 %).

Zdroj: Ynetnews.com

RUSOVÉ

Očekává se, že Rusové utratí v zahraničí $42 miliard za rok 2013, uvádějí statistiky Citibank. Rusky se často vdávají do zahraničí, utíkají tak před politickou a ekonomickou situací v Rusku, otevírají si i řadu portálů, kde nabízejí sňatky. Tradiční svatba pro 50 hostů v Moskvě vychází od agentury cca na 80 000 Kč.

Roku 2012 měli v Rusku 1 213 616 svateb.

Zdroj: Citibank a Statistika ruské vlády

RAKUŠANÉ

Tradiční rakouská svatba o 70 lidech stojí zhruba od 10–20 000 eur. Nejoblíbenějšími zahraničními destinacemi jsou zejména romantické pláže (např. Maledivy). Česká republika přichází na řadu hlavně ve smíšených manželstvích nebo tam, kde má někdo z páru k Čechám nějakou vazbu.

Zdroj: Österreich Werbung

NĚMCI

Průměrná svatba v Německu vychází na 5–7500 eur (140–210 000 Kč), což uvádějí svatební portály pro nevěsty. Němci tak mohou na svatebním obřadu v České republice ušetřit, řádově 60–130 000 Kč.

Roku 2012 se v Německu konalo 387 423 svateb.

Cizinku si bralo 24 838 Němců a cizince 19 337 Němek.

Zdroj: www.destatis.de  a DZT

[box style=“rounded“]SVATBA a ON

• rychlý obřad, málo lidí

• nezajímají je dekorace, stačí jim datum, místo a čas

• zajímají je automobily, ohňostroj, grilování a pití

• u rozpočtu znejistí, partnerku vracejí do reality

Ideální svatební den muže: Po noci strávené s kamarády se pozdě ráno probudí. Po vydatné snídani si přečtou noviny. Po ranní hygieně vyrazí s přáteli na dohodnuté místo, přečkají co nejkratší obřad, přeskočí všechny zvyklosti a následuje jídlo a zábava, uvedla pro TTG Stanislava Brežáková z EasyWedding.cz.

SVATBA a ONA

• budu se vdávat doma nebo v zahraničí

• šaty, účes, šaty, účes, šaty, účes

• kdo zajistí catering

• rozešleme svatební wish list nebo ne

Ideální svatební den nevěsty: Po bezesné noci plné představ o roztržených šatech, zakopnutí cestou k oltáři, svědkovi (manželově), který bude namol, svatebčanech, kteří budou znuděni programem, jenž tak dlouho vymýšlela, tchyni, které nebudou chutnat svatební koláče, usne hodinu před zazvoněním budíku. Noc i obavy jsou fuč. Udělá vše pro to, aby byla krásná.

Kdo zařizuje svatby v ČR?

Cizinci 60 %

Cizinky 40%[/box]

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..