HotelyMěsta & regiony ČRZprávy

SOCR odmítá výrazné zvýšení poplatku z ubytování

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) odmítá navrhované zvýšení poplatku z ubytovacích kapacit až na 100 korun za den a osobu. Podle generální ředitelky svazu Ireny Vlčkové může pětinásobný růst poplatku způsobit odliv turistů, poškození cestovního ruchu a také rychlejší vylidňování venkova kvůli nedostatku pracovních příležitostí.

Foto: Flickr.com

Vláda navrhla novelu, podle které by sazba zůstala v příštím roce na nejvýše 21 korunách, o rok později by mohla být až 50 korun na osobu a den. Sněmovní rozpočtový výbor ale chce, aby maximální sazba mohla činit od příštího roku 100 korun na osobu a den. Poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský chtěl stanovit maximální sazbu na 150 korun na osobu a den.

SOCR podporuje původní návrh, který schválila vláda. „Tato částka prošla dlouhou a pečlivou diskusí tak, aby výrazně pomohla městům a obcím, ale zároveň byla přijatelná pro většinu turistů,“ uvedl svaz. Podnikatelé, kteří mnohdy uzavírají smlouvy s dvouletým předstihem, budou mít podle něj dostatek času, aby se na změny připravili.

Svaz dodal, že čeští zákazníci jsou citliví na cenu a zdvojnásobení zamýšleného poplatku automaticky obcím nepřinese dvojnásobek peněz. „Sto korun zřejmě nezpůsobí problémy v turisticky exponovaných lokalitách, jako jsou Praha nebo Český Krumlov, ale v periferních venkovských oblastech může cestovní ruch významně zkomplikovat, ne-li zabít,“ uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Podle svazu je potřebná systémová a promyšlená podpora cestovního ruchu, který vytváří podnikatelské i pracovní příležitosti často právě ve znevýhodněných regionech a motivuje obyvatele zůstat anebo se vracet do venkovských oblastí. Skokové pětinásobné zdražení poplatku by mohlo vést k tomu, že například v kempech bude turistická daň stejně vysoká jako cena samotného pobytu, uvedl svaz.

Proti návrhu sněmovního rozpočtového výboru se už dříve postavila Asociace hotelů a restaurací ČR.

Vládní předloha slučuje ubytovací poplatek s rekreačním a lázeňským poplatkem. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí až šest korun na lůžko a den. Lázeňský a rekreační poplatek je až 15 korun na osobu a den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem.

Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální zákonné sazby. Novela také mění nastavení poplatků za psa nebo ze vstupného.

Newsroom TTG/ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button