Nezařazené

Sníte o jaderné elektrárně?

Před dvěma lety muselo Japonsko čelit obrovské katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima, která spolu s ničivým tsunami způsobila zemi ztráty na životech a hospodářské škody obřích rozměrů. Cestovní ruch nemohl být ušetřen. Zasaženy byly nejen pozemní, vzdušné a vodní dopravní systémy, ale zemětřesením utrpěly i místní hotely a další ubytovací kapacity.

Foto: Flickr.com/Danny Choo
Foto: Flickr.com/Danny Choo

Nicméně v poslední době se karta obrací, jak dokládá nová zpráva společnosti Timetric, která se specializuje na měření hospodářského růstu. Již v závěru loňského roku byl zaznamenán nárůst mezinárodních příjezdů téměř o 34,6 procenta a dosaženo bylo 8,4 milionu návštěvníků. Metou pro příštích pět let je 11 milionů zahraničních turistů v roce 2017. Zvyšuje se i počet domácích turistů, jichž má být do roku 2017 330,9 milionu.

Japonci se snaží všemožně zatraktivnit turistickou nabídku své země a volí i velmi neotřelé prostředky. Nejnovější projekt se zaměřuje na oblast nedaleko fukušimské elektrárny, a to navzdory faktu, že na tomto území je stále nadměrné množství radiace jak v ovzduší, tak ve vodních zdrojích.

Skupina intelektuálů připravuje projekt Fukushima Gate Village, který by měl být realizován ve vzdálenosti zhruba 25 mil od izolované oblasti. Tento plán předpokládá, že hotel a ostatní budovy včetně restaurace, obchodů se suvenýry a muzea budou spolehlivě zabezpečeny proti nebezpečné koncentraci radiace. Návštěvníci, kteří budou oblečeni do ochranné výstroje, by tak měli mít možnost navštívit i jadernou elektrárnu a mohli by pořizovat snímky reaktorů a dalších poškozených zařízení.

Myšlenkou projektu je, aby sloužil jako připomínka jedné z největších japonských katastrof a zároveň jako místo, kde se mohou setkávat rodiny postižené tragédií. Pro lidi, kteří bydlí nedaleko, tím roste naděje na vytvoření nových pracovních příležitostí v místech, která budou podle odborníků úplně dekontaminovaná až za třicet let. Tvůrci věří v úspěch svého nápadu a opírají se o vysokou návštěvnost míst s podobně pohnutým osudem, jako jsou např. bojiště v Kambodži, polské koncentrační tábory či Ground Zero v New Yorku.

Cestovní ruch v Japonsku zkrátka mobilizuje všechny prostředky, aby přilákal co nejvíce turistů, kteří stále ještě návštěvu země s častými zemětřeseními a vzrůstajícími cenami služeb odkládají. Přiláká je Fukushima Gate Village?

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button