Slovinský Bovec je rájem pro vodní sporty

Ve slovinském údolí Bovec můžete vyzkoušet pěknou řadu sportů, ale právě adrenalinové vodní sporty jsou největším tahákem. Už když jsme přijížděli, oslnila nás tyrkysová barva protékající řeky Soči.

Tlustý neoprén hřál dobře, jen se člověk nesmí zastavit. Foto: Michal Kůra

Tlustý neoprén hřál dobře, jen se člověk nesmí zastavit. Foto: Michal Kůra

Z pramenů křišťálově čisté vody jsme bez obav pili všichni. Na červnovém press tripu jsme si vyzkoušeli canyoning a rafting. Podívali jsme se také k pramenu Soči, kde nás překvapila velká sněhovo-ledová koule, pod kterou vyvěralo ze skály jezírko a následně ubíhal poměrně divoký potok.

Rafting

Ve zdejší sportovní agentuře jsme každý vyfasovali „tulení oblek na míru“, tedy neopren, který se stal naší druhou kůží, helmu, vestu a pádlo. Stmelování různorodého týmu začalo již na břehu při dofukování raftu. Pak nás čekalo přenesení poměrně těžkého plavidla do vody.

Na Soči musí každý raft provázet místní průvodce, který prochází každé dva roky přísnou zkouškou. Musí dokonale znát záludnosti terénu a umět poskytnout první pomoc. Tito průvodci doprovázejí turisty v údolí Bovce také na hydrospeedu a při canyoningu.

Foto: Michal Kůra

Vyplouváme na raftu Foto: Michal Kůra

Než jsme vypluli, dostali jsme instruktáž. Nejprve si průvodce vyzkoušel naši soudržnost a také důvěru v jeho povely. Na divokých peřejích je nutností, aby celá skupina pádlovala jako jeden muž. A zároveň přesně reagovala na povely průvodce.

Nad tyrkysovou vodou se vznášela mlha a my jsme si představovali, jak asi vypadalo údolí v momentě, kdy se tu natáčely Letopisy Narnie. Náš průvodce Matěj nám ukazoval místo, kde filmaři stavěli dřevěný most, který si bohužel také odvezli. Prý nejvíce komparzu přijíždělo z Čech, protože se na zpracování podílely Filmové ateliéry Barrandov. Párkrát jsme vpluli do tzv. fénu, teplého proudu vzduchu.

Canyoning

Díky zkušenosti na raftech jsme už věděli, jak studená voda nás čeká. Teplota dosahovala cca 8 stupňů, ale dostatek pohybu a pětimilimetrové neopreny nás zahřívaly.

Na canyoningu jsem byla poprvé a nečekala jsem, z jakých výšek zvládnu skákat. Většina cesty připomínala skluzavky v dětské části akvaparku. Zkušení průvodci Kaťja s Matějem nám vysvětlili, jak bezpečně skákat: ruce zkřížit na prsou, nohy lehce pokrčit, aby se tlumil případný náraz. Navíc nám vždy říkali, kde je kolik vody a na co se přesně připravit. Člověk tak ani neměl pocit, že se jedná o adrenalinový sport.

Až když přišlo na skok z cca pěti metrů do jeskyně, bylo člověku trochu ouzko. Kolega Kryštof to okomentoval jako peklo. Naopak Veronice v naší skupině hrály koutky úsměvem, těšila se na adrenalin. Kaťja nám radila nahoře při skoku, Matěj čekal dole a pomáhal nám zorientovat se v malé jeskyni. Druhý adrenalinový zážitek byl skok asi 15metrovým vodopádem. Byli jsme jištěni a zpočátku pozvolna pouštěni na laně. Byl to nezapomenutelný zážitek. Člověk by se hned vrátil a zkoušel další kaňony.

Průvodkyně Kaťja nám radí, kolik je vody a kterým směrem máme skákat. Foto: Jan Mottl

Průvodkyně Kaťja nám radí, kolik je vody a kterým směrem máme skákat. Foto: Jan Mottl

Další sporty

Do Bovce přijíždějí sportovci v létě i v zimě. Mezi letní sporty patří: canyoning, hydrospeed (jízda na plastovém plováku s ploutvemi na nohou), rafty, kajak, cyklistika, golf, rybaření, vysokohorská turistika, paragliding, jeskyňářství, zip-line v „Parku letečih lisičk“ (o celkové délce 2,4 kilometru ve výšce až 200 metrů nad zemí).

Vodní sporty jsou na řece Soči povoleny jen mezi 9 a 18 hodinou od 15. března do 31. října.

Nejjednodušším kaňonem v Bovci je Sušec. Doporučuje se začátečníkům, po celé trase vede úniková stezka v případě, kdyby se někdo zasekl a nechtěl pokračovat dál.

Pod neopren si vezměte plavky a funkční termo triko.

Užitečné odkazy

www.bovec.si

www.slovenia.info

www.emerald-trail.com

 

Lucie Poštolková

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..