Slovinské dny na Chvalském zámku a v Divadle Horní Počernice

Slovinské dny v režii Slovinců žijících v České republice představí tuto krásnou zemi. Program Dnů slovinské kultury bude probíhat od 1. do 3. října 2013 v Praze 9 – Horních Počernicích, ale také formou výstavy nazvané „Slovinsko aneb šperky, krajky a fotografie“, jíž věnuje své prostory Chvalský zámek od 2. do 28. října 2013. Návštěvníci se mohou těšit na slovinskou kulturu, design, tradiční a soudobou krajku, turistické zajímavosti i slovinské kulinářské speciality a výborná vína. Vstup na všechny akce je zdarma.

Chvalský zámek Foto: Ondřej Sedláček

Chvalský zámek Foto: Ondřej Sedláček

Dny slovinské kultury probíhají jako 7. ročník cyklu „Poznej země EU“, který organizuje Místní veřejná knihovna v Praze 9 – Horních Počernicích pod vedením ředitelky Boženy Beňové.  Garantem za slovinskou stranu je Helena Poche, místopředsedkyně Slovinského spolku Josipa Plečnika, který Slovinci žijící v Česku založili letos na jaře.

V úterý 1. října 2013 od 19.15 můžete přijít na Geografický večer o Slovinsku, pořádaný Michalem Kůrou ve farním sále u kostela sv. Ludmily na Chvalské tvrzi.

Ve středu 2. října od 18 hodin můžete přijít poslechnout varhanní koncert Veroniky Kohoutové v kostele sv. Ludmily na Chvalech a slavnostní otevření výstavy „Slovinsko aneb šperky, krajky, fotografie“, které vás čeká 2. října od 19 hodin v prostorách Chvalského zámku i s ochutnávkou slovinských specialit a vynikajících vín. Na zahájení výstavy budou přítomny i krajkářky z krajkářského spolku Cvetke  ze Žiri.

Výstava na Chvalském zámku proběhne od 2. do 28. 10. a můžete zde obdivovat unikátní zlaté a stříbrné šperky inspirované rukopisem Josipa Plečnika a vytvořené Ajdou Balderman Plesnik. Nádherná jsou také svítidla z ateliéru Balderman Plesnik. Zájemcům o slovinský jazyk a literaturu představí lektoři slovinštiny v Praze stoletou historii zdejšího lektorátu slovinského jazyka na Karlově univerzitě. Prezentovat se bude i malířka Katarina Vladimirov Young se svými kresbami. Jistě vás zaujme turistická prezentace představující Slovinsko – fotografie, texty a mapy.

Poslední večer Dnů slovinské kultury – čtvrtek 3. října 2013 bude věnován především poezii a hudbě. Divadlo Horní Počernice poskytlo od 18 hodin své prostory hudebně-poetickému večeru, na němž bude představena tvorba několika slovinských básníků, žijících v České republice. Šansony a ukázky z recitálu Voda pouště a  monodramy Vlny představí slovinská dramatička a herečka Nataša Burger s básníkem a hudebníkem Andražem Poličem. Radek Novak představí Emona servis, který propaguje slovinskou literaturu v ČR a spoluorganizuje kulturní akce a také vydává knihy.  Po představení nejnovějších literárních překladů publikovaných v nově vydané antologii současné poezie Padesáti hlasy hovořím / S petdesetimi glasovi govorim  už se budou moci milovníci Slovinska a jeho zajímavostí věnovat degustaci slovinských vín a specialit.

Akci zaštiťuje Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, jehož velvyslankyně Smiljana Knez bude čestným hostem u zahájení Dnů slovinské kultury.

Místní veřejná knihovna pořádá pro hornopočernické školy také znalostní soutěž „Co víš o Slovinsku“.

Odkaz na video krátce představující antologii slovinské poezie zde.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..