Nezařazené

Slovenský cestovní ruch na novém startu

Stane se tak alespoň po formální stránce, kdy po 21 letech činnosti končí k 31. prosinci 2016 Slovenská agentura pro cestovní ruch. Propagace turistických možností našeho východního souseda bude od 1. ledna 2017 vedena ministerstvem dopravy, výstavby a regionálního rozvoje.

Slovensko logo

Nejenom s touto novinkou seznámila na prosincové tiskové konferenci v prostorách Slovenského inštitútu v Praze Ing. Klára Badinková, která vede slovenské turistické zahraniční zastoupení v České republice. „Pod křídly Slovenské agentury pro cestovní ruch jsem nejprve na centrále v Bratislavě a později v Praze pracovala 17 let, tak je mi trochu smutno, ale protože jsem optimis­ta, věřím, že tento krok slovenskému cestovnímu ruchu prospěje,“ uvedla. Doufá, že oživení přinese i nové logo s folklorními motivy, které na domácí i zahraniční turisty cílí sloganem Dovolenka na Slovensku Dobrý nápad, resp. Travel In Slovakia Good Idea.

Dobrou zprávou jsou i statistické údaje za letošní první pololetí, které udávají, že každý třetí ubytovaný turista na Slovensku je z České republiky. Obliba Slovenska u Čechů stoupla za toto období o 27 procent a naši sousedé věří, že tento trend bude pokračovat i nadále. Sázejí proto i na zimní sezonu, pro kterou připravili několik novinek nejen pro lyžaře. Milovníci zimních sportů jistě přivítají novou 15místnou kabinkovou lanovka na jižní straně Chopku či 4místnou sedačkovou lanovku v Oravské Lesné.

Ale i ostatní turisté jistě ocení jednu z největších atrakcí slovenské zimy – Tatranský ledový dóm, který je již čtvrtou zimu na začátku sezony vybudován na Hrebienku nad Starým Smokovcem. Letos je unikátní stavba z 90 tun ledu opět o poznání větší než v minulém roce a je tvořena ze 720 ledových bloků. Samotný chrám je umístěný ve speciální kupoli, která chrání ledové dílo před nepřízní počasí a díky klimatizaci udržuje teplotu stabilně pod nulou. Hlavním stavitelem tohoto unikátního díla je sochař Adam Bakoš, který jako letošní téma zvolil spišskou gotiku. Najdete tu proto oltář se sochou Panny Marie s žehnajícím Ježíškem, sochu Mistra Pavla z Levoče či sochy sv. Jakuba, sv. Barbory a sv. Marie Magdalény, které doplňují skleněné výplně gotických oken kombinované se dřevem, kamenem, drahými kovy a dalšími materiály.

V nevšedním prostoru se budou i během letošní zimy konat tradiční nedělní hudební vystoupení a koncerty, chybět nebudou ani svatby či zásnuby, které zpestří jedinečnou ledovou krásu. Tatranský ledový dóm je otevřený denně od 9.00 do 16.30 a široké veřejnosti je přístupný zdarma po celou zimu. Loni byl otevřený rekordních 137 dní a do konce března jej navštívilo 218 000 návštěvníků.

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button