HotelyNovinky

Slovensko zahájilo zvláštní program pomoci cestovnímu ruchu

Slovenské ministerstvo dopravy zahájilo zvláštní program pomoci podnikatelům v cestovním ruchu, které výrazněji zasáhly negativní dopady koronaviru. Nově budou tito podnikatelé moci požádat o kompenzaci menší části výpadku tržeb.
Foto: Pixabay
Uvedli to zástupci ministerstva a podnikatelů, kteří by však uvítali vyšší pobídky, než jaké jim byly slíbeny. Na program je do roku 2022 vyčleněno 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč).

První etapa zvláštního programu pomoci sektoru cestovního ruchu se vztahuje na období od letošního dubna do konce října pro podniky, kterým klesly tržby oproti loňsku alespoň o dvě pětiny. Stát jim bude kompenzovat nanejvýš deset procent loňského obratu, a to v závislosti na předmětu podnikání žadatele. Nárok na pobídky mají například hoteliéři, provozovatelé restaurací, sportovních atrakcí či cestovní kanceláře.

“Uvědomujeme si, že podniky pociťovaly, že pomoc přichází pomalu nebo pozdě. O žádné ze svých peněz nepřijdou. Věřím, že do konce tohoto roku odejdou na pomoc první peníze,” řekla státní tajemnice slovenského ministerstva dopravy Katarína Bruncková.

Sektor cestovního ruchu na Slovensku patří v době pandemie a karanténních omezení mezi nejvíce zasažená odvětví ekonomiky. Firmy z tohoto sektoru už letos mohly požádat o pomoc z obecného programu kompenzací, který vláda premiéra Igora Matoviče připravila kromě jiných i pro zaměstnavatele.

Zástupci podnikatelů v cestovním ruchu nový program pobídek uvítali, byť by byli rádi, kdyby podpora byla zvýšena.

“Cestovní ruch nejvíce doplácí na koronavirovou krizi. Mnoha podniků nemá už žádné finanční prostředky, dostávají se pomalu do kolotoče dluhů. Pomoc přišla v posledním okamžiku,” uvedl generální manažer Asociace hotelů a restaurací Slovenska Marek Harbuľák.

Například provozovatelé ubytovacích zařízení na Slovensku letos čelí výraznému poklesu výnosů. Tempo meziročního propadu jejich tržeb v říjnu zrychlilo na 62,5 procenta. Slovenské úřady už za první vlny koronaviru letos na jaře dočasně uzavřely také ubytovací zařízení, která pak v červnu mohla obnovit poskytování všech služeb. V říjnu kvůli dalšímu šíření koronaviru začala na Slovensku platit nová karanténní omezení, mimo provoz zůstaly například akvaparky a wellness centra. Hotely a jiná ubytovací zařízení zase od začátku tohoto týdne mohou ubytovat jen ty hosty, kteří mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Newsroom TTG/ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button