Slavnosti brambor: bramborový tatarák i vejce v bramborovém hnízdečku

Pokud zatím váháte, co podniknete o víkendu, můžete se vydat na Slavnosti brambor. Jejich vůně se ponese na farmě EDEN Bystřici nad Pernštejnem o víkendu 21. a 22. září. Organizátoři připravili kromě bramborových specialit také program pro děti.

Zdroj: commons.wikimedia.org/Tahir mq

Zdroj: commons.wikimedia.org/Tahir mq

Se svojí sklizní přijedou bramboráři z celé Vysočiny. Návštěvníci tak budou moct ochutnat řadu bramborových specialit z dlouhé řady odrůd brambor. Čerstvě sklizené brambory si budou moci také zakoupit. Na pódiu se budou střídat odborníci a vaření na téma bramborových receptů.

Bramborový tatarák, pečená krkovice s rozmarýnem a gratinovanými bramborami, plněné bramborové knedlíky, vejce v bramborovém hnízdečku. To je jen malá ochutnávka z menu, které připravují organizátoři. „Pátrali jsme také v historických receptech a knihách, abychom našli původní jídla z Vysočiny. Ty jsme pak obnovili a některá z nich uvaří na pódiu šéfkuchař Petr Vramba z brněnské restaurace Sunset,“ řekl ředitel farmy Eden Michal Burian. Ke vstupence zdarma obdrží návštěvníci bramborovou polévku a vstup do místního muzea.

Pořadatelé spolupracují i s Výzkumným ústavem bramborářským. „Díky nim uvidí návštěvníci naprosté bramborové rarity. Odborníci poradí, jak brambory správně pěstovat, kupovat, skladovat a jak se dostaly do naší kuchyně,“ pokračuje organizátor Pavel Pichler z farmy Eden.

Pro rodiny s dětmi bude postavena mini zoo, kde si budou moct nejmenší vyzkoušet jízdu na koních, užít si na skákacím hradu a vznikne tu i festivalový dětský koutek s malováním, bramborovými tiskátky, soutěžemi a trampolínami. A jako malí kluci si pohrají i tatínci. V rámci zemědělského programu totiž budou mít možnost řídit kombajn nebo traktor. Jízdu si můžou zájemci předem objednat na webových stránkách www.slavnostibrambor.cz. Pokud máte rádi koňské vyjížďky, i ty budou o víkendu k dispozici.

Slavnosti brambor můžete spojit s prohlídkou hradu Pernštejn nebo s procházkou na rozhlednu Karasín či na zřícniny Aušperk a Zubštejn. Přímo v Bystřici můžou milovníci adrenalinu navštívit lanové centrum a fanoušci motorek muzeum malých motocyklů.

Na farmě vzniká ekologický zábavní park Eden – centrum zelených vědomostí a místní chtějí ukázat, v jaké stavu dnes statek je a co se zde chystá. Letos na podzim by měla začít rozsáhlá rekonstrukce a lidé pak budou moci online sledovat její průběh. Na jaře roku 2015 bude v areálu například muzeum půdy, ukázky panského bydlení i replika vesnice z Vysočiny, futuristická ekopyramida, minipivovar i zelená lékárna. Záštitu nad festivalem převzal starosta města Bystřice nad Pernštejnem Ing. Karel Pačiska, na organizaci se podílí i místní VOŠ a SOŠ zemědělsko-technická a sdružení ECEAT.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..