Slavnost světla – Lipsko vzpomínalo na rok 1989

Atmosféru let 1989 a 2013 během jednoho večera můžete zažít v Lipsku. Popáté se zde konala Slavnost světel. Letos ji navštívil kromě mnoha významných hostů z celé Evropy i německý prezident Joachim Gauck.

Německý prezident Joachim Gauck přijel se svou manželkou do Lipska, aby se zúčastnil Slavnosti světla. Foto: Kristýna Gottwaldová

Německý prezident Joachim Gauck přijel se svou manželkou do Lipska, aby se zúčastnil Slavnosti světla. Foto: Kristýna Gottwaldová

Devátý říjen 1989, Lipsko, NDR – Sedmdesát tisíc lidí ve východoněmeckém Lipsku překonalo strach z hrozeb komunistického režimu a vyšlo do ulic demonstrovat za svobodu a demokracii. Jednotně skandovali hesla „My jsme ten lid“ a „Žádné násilí“ a pokládali svíčky ke vchodu budovy nechvalně proslulé tajné policie Stasi. Chtělo to velkou dávku odvahy, nikdo netušil, zda demonstrace nebude rozehnána silou, zda se do lidí nezačne střílet. Nestalo se a dění 9. října 1989 tak v Lipsku otevřelo cestu k zásadním změnám v celé Evropě symbolizovaným především pádem Berlínské zdi a československou Sametovou revolucí.

O dvacet let později vyšli lidé v Lipsku do ulic znovu, tentokrát však proto, aby oslavili 20 let svobody, kterou si tehdy sami vydobyli, a započali každoroční tradici oslavující 9. říjen.

Foto: Krisýna Gottwaldová

Hořící svíčky vytvořily symbol oslav – obří číslici „89“. Foto: Kristýna Gottwaldová

Devátý říjen 2013, Lipsko, SRN – Letošní, pátý ročník Slavnosti světla zavzpomínal na události Pražského jara 1969, obsazení německého velvyslanectví v Praze 1989 a odjezd uprchlíků z NDR přes Drážďany do Hofu a jejich návrat po roce 1989. Svým hlavním tématem „Wie geht´s? Über Prag!“ propojil dění celé slavnosti s partnerskými zeměmi – Českou a Slovenskou republikou.

Hlavním bodem celého dne byla videoinstalace na fasádě lipské Opery, která diváky provedla pražskými ulicemi okupovanými vojsky zemí Varšavské smlouvy a také nahlédla do Vlašské ulice k pražskému velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Propojení s živým divadlem a hudbou na „jevišti“ před budovou diváky doslova vtáhlo zpět do dění let 1969 až 1989. Na každém z pamětníků zanechala inscenace zcela jistě silný dojem, zatímco na tvářích mladých lidí se značil lehký úsměv nebo dokonce údiv nad absurditou pro ně dávné doby. Společným pojítkem pro obě generace byla radost nad tím, že dnes je to již „jen“ jedna z kapitol v historických knihách.

Videoinstalace na budově opery na Augustusplatz v Lipsku.Foto: Kristýna Gottwaldová

Videoinstalace na budově opery na Augustusplatz v Lipsku.Foto: Kristýna Gottwaldová

Mezi hosty večera byli někdejší bojovník za občanská práva v NDR a dnes prezident Německa Joachim Gauck, bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher nebo český spisovatel a politik Milan Uhde, který k události dodává: „Informace o demonstracích v Lipsku se k nám dostala přes Hlas Ameriky. Jako disidenti jsme věděli, že je tam výrazné hnutí a je čím dál viditelnější. To pro nás bylo velké povzbuzení, protože jestli se hýbaly události v NDR, tak to bylo jasné znamení, že ten režim končí.“

Při zakončení vzpomínkové akce vytvořili účastníci symbolickou obří číslici „89“ ze zapálených svíček.

Kristýna Gottwaldová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..