ThajskoZprávy

Skrytý klenot severního Thajska – provincie Nan

Provincie Nan byla kdysi nezávislé království a nyní je vyhledávaným cílem turistů, kteří si chtějí v klidu vychutnat krásy severního Thajska a jeho přírodu. Tichá a klidná provincie se skrývá v zeleném údolí v severním Thajsku, podél hranice s Laosem.  

Foto: archiv TAT
Foto: archiv TAT

Její vývoj a architektura byly značně ovlivněny různými sousedními královstvími, zejména Sukhothai, které hrálo významnou politickou a náboženskou roli při formování vývoje Nan. V průběhu staletí bylo Nan střídavě závislé i nezávislé knížectví pod kontrolou Lan Na, Sukhothai, Barmy a Siamu. V roce 1558 bylo město dobyto Barmánci a zcela vylidněno. Koncem 18. století bylo uznáno jako autonomní království s řadou monarchů, kteří vládli od roku 1786 až do roku 1931. Dnes je Nan ještě domovem početných „Thai Lue“ a různých horských kmenů (např. Hmong, N´tin, a Khamu), které si stále uchovávají mnoho ze svých fascinující zvyků a tradic. Zdejší obyvatelé se věnují zejména zemědělství, pěstování rýže a ovoce. Provinční hlavní město Nan, jehož historie začala v roce 1257, má uvolněné kouzlo, zajímavou historii, několik působivých chrámů a muzeum.  Podél nábřeží najdete rozesetou celou řadu kvalitních restaurací a barů.

Foto: archiv TAT
Foto: archiv TAT

Celkově je v provincii Nan šest národních parků, včetně ohromujícího parku Doi Phukha. V Doi Phukha je převážně hornatý, zalesněný terén, protkaný potoky, které se nakonec slévají do řeky Nan. Bylo zde nalezeno několik vzácných a téměř vyhynulých druhů rostlin, např. „Chomphu Phu Kha“, jejíž růžové květy jsou v plném květu v průběhu února.

Jeden z vrcholů hor nese název Phu Wae. K trekingu na jeho zdolání potřebujete 3 dny / 2 noci. Pro zdatné jedince je samozřejmě možná i kratší varianta – 1 den cesta nahoru, druhý den cesta zpět. Výstup je ale poměrně náročný. Pokud chcete tuto cestu podniknout, je nutné se spojit se správou centra nejméně 2 týdny dopředu. Vrchol Phu Wae je vysoký 1,837 m a tvoří ho travnatá pláň. V ranních a dopoledních hodinách jsou údolí zahalena do mlhy, čímž získávají tajemný nádech.  Večer se zase při západu slunce všechny louky zalijí lesklou zlatou barvou a oranžová sluneční zář krajinu úplně změní.  Z tohoto důvodu se Phu Wae přezdívá „Hora měnící barvu“.

Co v Nan dělat? Zkusit rafting na řece Nan, treking na horu Phu Wae nebo jen lehkou procházku přírodou v jednom z NP. Ve městě Nan navštívit stoleté chrámy (např. Wat Phaya Phu, kde je největší socha Buddhy v provincii, její stáří je cca 580 let; nebo Wat Phrathat Khao Noi, chrám, v jehož chedi se ukrývají relikvie Buddhy). Navštívit vesnici s horskými kmeny, večer se projít po pěší zoně, kde seženete vše od jídla až po různé rukodělné výrobky, podívat se do místního muzea

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button