Zprávy

Skotsko letos patří Čechům

Na letošním jubilejním 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe se vedle desítek zvučných jmen současného světového divadla a tance představí i pět českých souborů, a to již pošesté pod hlavičkou Czech Showcase.

GOSSIP – Lenka Vágnerová, Foto: Viktor Kronbauer

Na své úspěchy z předchozích ročníků přijedou navázat Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka, zatímco pro 420PEOPLE se jedná o vůbec první výjezd do skotské metropole. Přehlídka Czech Showcase, kterou iniciovalo České centrum Londýn, se koná ve spolupráci s řadou českých i britských partnerů a za podpory Ministerstva kultury ČR a Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Letos ji navíc doprovází celá sezona českých uměleckých projektů, kterou ve Skotsku londýnské České centrum pořádá od července do listopadu 2017.

Czech Showcase 2017

České centrum Londýn podporuje české scénické umění na Edinburgh Festival Fringe již od roku 2008. Za tu dobu si přehlídka Czech Showcase díky kvalitě pečlivě vybraných představení vybudovala vynikající pověst mezi laickou i odbornou veřejností sledující současný tanec a pohybové divadlo. Svědčí o tom i řada cen udělených českým souborům a následná pozvání do celého světa. Letos Czech Showcase představí silnou sestavu pěti souborů, které v rámci programu nabídnou šest představení.

Spitfire Company se po čtyřech letech vrací s inscenací One Step Before the Fall, která učarovala divákům na Fringe v roce 2013, a zároveň v britské premiéře uvede sólové představení Vypravěč. Cirk La Putyka přiveze v britské premiéře magickou inscenaci Batacchio. Lenka Vagnerová & Company, v minulosti na Fringe již několikrát oceněná, přijíždí zpět s Gossip, vzrušující kombinací tance, fyzického divadla i loutek. Soubor DOT504 na své předchozí úspěchy na Fringe naváže s temně krásnou choreografií You Are Not the One Who Shall Live Long. 420PEOPLE si pro svou první účast na Fringe vybrali dynamické taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

Novinkou letošní Czech Showcase je také fakt, že všechna česká představení probíhají na jednom místě – ZOO Venues. Jedná se v rámci Fringe o známý prostor zaměřený na tanec a pohybové divadlo.

Česká sezona ve Skotsku

Letošní ročník Czech Showcase je zajímavý i díky dalším českým projektům, které se během léta a podzimu ve Skotsku představí ve formátu tzv. České sezony: cestující automat na verše Poesiomat, jazzové trio Fragile Bliss na festivalu Edinburgh Jazz and Blues Festival, zmíněných šest tanečních představení během Fringe a fotografické výstavy Markéty Othové, Aleksandry Vajd a Radka Brousila v Glasgow. Vrcholem sezony bude uvedení dvou českých uměleckých instalací kombinujících světlo, zvuk a architekturu na prestižním festivalu Sonica. Tomáš Dvořák a Dan Gregor zde obnoví svou pozoruhodnou místně specifickou hudební instalaci Archifon, která bude na několik dní umístěna v kostele v centru Glasgow. Na Sonice se také ve skotské premiéře představí český projekt Makula, zabývající se vztahem mezi obrazem, zvukem a divákem. Jejich Hidden Towers, představující surrealistické vize kybernetické budoucnosti, budou moci skotští diváci zažít v místním planetáriu.

Ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná k připravovaným akcím uvedla: „Díky pravidelným cestám na Fringe jsme postupně začali objevovat bohatou současnou skotskou kulturní scénu a její skutečný zájem o mezinárodní spolupráci v mnoha oborech. Právě díky skvělým skotským kolegům je pro nás možnost pořádat akce ve Skotsku prostě radost… A samozřejmě jsme se, jako tolik jiných, také zamilovali do kouzelné místní krajiny a skotského přízvuku. Věřím, že po letošní sezoně se ještě mnohé příležitosti k dlouhodobé spolupráci otevřou.“

[box]

CZECH SHOWCASE 2017: Představení a data

ZOO Southside, 117 Nicolson St, Edinburgh

 

Lenka Vagnerová & Company: Gossip

4.–8., 10.–15. srpna | 20:30

 

Cirk La Putyka: Batacchio

4.–12. srpna | 18:30

 

Spitfire Company: One Step Before the Fall

16.–17., 20.–22., 24. srpna | 17:00

 

Spitfire Company: Vypravěč

14., 15., 18., 19., 23., 25.–27. srpna | 17:00

 

DOT504: You Are Not the One Who Shall Live Long

13.–19. srpna | 13:20

 

420PEOPLE: Wind-Up

10.–19. srpna | 15:20

 

ČESKÁ SEZONA VE SKOTSKU: Ostatní akce

LITERATURA

Poesiomat

Jasně žlutý Poesiomat, automat na verše 30 evropských básníků, se objeví na několika veřejných místech v Edinburghu během šestiměsíčního turné po Skotsku.

duben–říjen 2017 | na různých místech ve Skotsku.

 

HUDBA

Fragile Bliss na Edinburgh Jazz & Blues Festival

Vystoupení skvělého českého tria Malina-Liška-Nejtek nabídne kombinaci banja, klavíru a kontrabasu a repertoár na pomezí jazzu, bluegrassu i soudobé klasické a lidové hudby.

  1. července 2017 | 20: 00 | Traverse Theatre, Edinburgh

 

Robert Balzar Trio: One Day

Talentovaný skladatel a basový virtuos Robert Balzar zahraje za doprovodu klavíristy Jiřího Levička a bubeníka Kamila Slezáka.

  1. října 2017 | The Jazz Bar Edinburgh
  2. října 2017 | Swing, Glasgow

 

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Markéta Othová & Aleksandra Vajd

Výstava Markéty Othové a Aleksandry Vajd je nejen jejich první společnou expozicí ve Velké Británii, ale i jejich první společnou expozicí vůbec. Klade si za cíl ukázat aktuální práci významných představitelek středoevropské a východoevropské fotografie a zároveň poukázat na obecnější kvality fotografického média.

 

Radek Brousil

Fotograf Radek Brousil vytváří pro Glasgow nový site-specific projekt inspirovaný místními botanickými zahradami a květinářským průmyslem, který exportuje květiny z Afriky do Evropy. Projekt navazuje na jeho úspěšnou výstavu Černá a bílá ve fotografii. I tentokrát bude spojujícím tématem nerovnost mezi fotografovaným a fotografujícím. Výstava sestává ze série fotografií, videí a textu vypracovaného skotským kurátorem.

8. září – 5. listopadu 2017 | 16 Nicholson Street, Glasgow

 

SOUND ART A SVĚTELNÝ DESIGN

Bienále Sonica se řadí mezi jednu z mála pravidelných mezinárodních událostí věnovaných umění zvukového a světelného designu. Tento rok také značí premiéru českých umělců na tomto festivalu, a to rovnou v podobě dvou projektů – interaktivního Archifonu a velkolepých Hidden Towers.

Tomáš Dvořák, Dan Gregor – Archifon

Macula – Hidden Towers

obojí 26. října – 5. listopadu 2017 | Sonica Festival Glasgow

[/box]

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button