GastroHotelyMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Situace v cestovním ruchu se proti loňskému roku opět zhoršila

Podle výsledků průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR se bohužel v letním období naplňují černé scénáře, před kterými na základě dat a vývoje počtu turistů varovala asociace již na počátku léta. Propady tržeb v Praze jsou 70 % proti loňskému roku, který byl již poznamenán pandemií. Vláda za této situace rezignovala na jakoukoliv formu přímé podpory podnikatelů a dosud neaktivovala slibovaný „kurzarbeit“, který byl právě pro tyto účely schválen.

Nejhorší situaci čelí velká města, kde se dlouhodobě hotely pohybují do 20 % průměrné obsazenosti. V Praze, nejvíce zasaženém regionu, byla obsazenost v červnu 2021 18 % a v červenci zůstala na stejné úrovni. Za první půlrok dosáhly pražské čtyř a pětihvězdičkové hotely obsazenosti 9,9 %, oproti loňským 26 %. Pro srovnání se obsazenost hotelů před pandemií v tomto období pohybovala na úrovni 75 %. Tržby na disponibilní pokoj a noc klesly na 5,42 €, což je historicky zcela nejnižší hodnota. Některé hotely v Praze, ale i v jiných městech zůstávají z těchto důvodů stále uzavřeny.

Restaurace hlásí za první půlrok 60% výpadek tržeb a opět jsou na tom nejhůře restaurace ve městech včetně Prahy. Městská turistika utrpěla zásadní ztráty a zároveň mnoho firem stále drží své zaměstnance na práci z domova, což má negativní dopady na polední provoz restaurací.

Turistické destinace tradičně vytížené v létě domácími turisty, jsou přes léto obsazeny v průměru na 60 %, od září očekávají však další propady v obsazenosti, kterou odhadují na 30–40 %. V místech, kam turisté v létě zavítají, navíc nastává problém s nedostatkem pracovníků, pro které se stal cestovní ruch a pohostinství všeobecně rizikovým oborem.

„Cestovní ruch má velký potenciál pro rozvoj životní úrovně obyvatel a do veřejných rozpočtů přinášel až 41 Kč z každé stokoruny, utracené turistou. Pokud vláda bude nadále ignorovat jakoukoliv účinnou pomoc podnikatelům v oboru, hrozí cestovnímu ruchu v následujících měsících další kolaps. Pro nápravu je nutné urychleně aktivovat, alespoň pro zasažené regiony, program „kurzarbeit“, který umožní udržet stávající zaměstnance a překlenout toto krizové období. Dále není možné jakkoliv omezovat zaměstnávání agenturních pracovníků, bez kterých se v sezonním období tam, kde ještě jsou turisté, nedá zajistit kvalitní služba,“ uvedl k situaci prezident AHR ČR Václav Stárek. Asociace vítá aktivity některých měst, včetně hl. m. Prahy, na podporu městské turistiky. Domácí turisté však nemohou zdaleka nahradit přetrvávající výpadek zahraničních turistů, jejichž cestování do ČR je stále silně omezeno. Záměr vlády přestat hradit občanům laboratorní testy již tak těžkou situaci ve službách navíc ještě zhorší. Podle nedávného průzkumu společnosti Data Servis – informace s.r.o., až 57 % hostů vidí již dnes v povinnosti se testovat zásadní bariéru pro využití služeb. Pokud by ještě měly být laboratorní testy hrazeny samoplátci, pak se motivace českých zákazníků ještě sníží. Povinnost být testován nebo očkován před využitím některých služeb ukládá stát, tudíž by neměl finanční zátěž s touto povinností spojenou přenášet na občany.

Newsroom TTG / AHR ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button