Silvia Barbone: Udržitelný turismus přináší prospěch všem zúčastněným

Turismus je jedním z největších průmyslů na světě, a pokud budou aktéři usilovat o více než jen o krátkodobý prospěch a budou-li se vytvářet fungující partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, jeho přínos pro ekonomický, kulturní a společenský rozvoj turistických destinací může být značný. To říká paní Silvia ­Barbone, a ta o udržitelném turismu hodně ví. Je dokonce autorkou jediné certifikované metodiky řízení projektů udržitelného cestovního ruchu s mezinárodní akreditací. S paní Barbone jsme hovořili na kurzu, který vedla v září na VŠO v Praze.

Silvia Barbone Foto: Luděk Neužil

Silvia Barbone Foto: Luděk Neužil

Jste autorkou PM4ESD®, metodiky řízení projektů udržitelného cestovního ruchu. Co je vaším cílem?

Jistě se každému už stalo, že navštívil nějaké krásné místo, které ale nebylo správně udržováno, nebylo jednoduché se tam dostat a celkově to vypadalo, že lidé v okolí k němu snad ani nepatří. Takový pocit mám, kdykoliv navštívím Pompeje. Jako by byla mezi památkou a městem nějaká neviditelná hranice. A tak si myslím, že nastal čas k tomu, aby turismus přispíval nejen k ekonomickým, ale i kulturním změnám a aby se místní komunity staly součástí tohoto procesu. PM4ESD, neboli Project Management for Sustainable Tourism, pomáhá vytvářet projekty tak, aby přinesly prospěch každému – návštěvníkům, místním komunitám i všem zúčastněným ze stran poskytovatelů. V tomto směru také školíme projektové manažery.

Kolik projektových manažerů jste již v této metodice vyškolili?

S kurzy jsme začali letošní rok, i s tímto pražským, který je zatím poslední, jich bylo šest. I s pražskými účastníky, kterých bylo 21, jsme doposud vyškolili 121 osob z veřejných i soukromých institucí mnoha zemí včetně České republiky, Portugalska, Velké Británie, Španělska, Itálie, Jordánska, Palestiny a dokonce i z Karibiku. Tyto kurzy se uskutečnily ve spolupráci NECSTouR – Evropské regionální sítě pro udržitelný a konkurenceschopný cestovní ruch, a iniciativy T4EST – Vzdělávání pro udržitelný evropský cestovní ruch s podporou programu celoživotního vzdělávání Evropské unie. Vydáme i manuál PM4ESD, který, jak doufáme, napomůže úspěšnému šíření této metodiky.

A jak uchazeč získá certifikát?

Po třídenním kurzu složí zkoušky, a pokud je jeho úspěšnost v nich alespoň 50 procent, získá certifikát, který potvrzuje, že účastník má dostatečné znalosti metodiky PM4ESD k tomu, aby spolupracoval nebo se stal členem týmu pracujícího na udržitelném projektu. Certifikát mu udělí APM Group, což je zkušební, akreditační a certifikační společnost s celosvětovou působností. To pokud jde o základní úroveň. Potom je ještě možné absolvovat kurz profesionální úrovně, který je dvoudenní, a pokud uchazeč složí zkoušky opět alespoň na 50 procent – a pokud má za sebou úspěšně absolvovaný základní kurz včetně zkoušky – obdrží certifikát o tom, že je schopen udržitelný projekt efektivně sestavit. Pokud by uchazeč chtěl v metodice školit další uchazeče, musí zkoušku složit alespoň na 60 procent.

O udržitelném turismu se dnes hodně mluví, ale ne všude se mu tak úplně daří. Která země je, podle vašeho názoru, v tomto ohledu nejdále?

Myslím, že Velká Británie. Jednak je tam spolupráce mezi veřejnými a soukromými společnostmi na velmi vysoké úrovni a také, a to je velmi důležité, veřejné organizace jsou transparentní, jsou velmi dobře organizované a zaměstnávají velmi kvalifikované lidi.

Děkuji za rozhovor.
Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..