Sázava: Advent na Františku

Vlastnoručně si vyrobit originální vánoční dárek budou moci návštěvníci Adventu na Františku, který 12. a 13. prosince pořádá Centrum sklářského umění huť František v Sázavě na Benešovsku. Nabídne tvůrčí dílny s různými sklářskými technikami, trh řemeslných výrobků i ochutnávku vánočního občerstvení. Nedělní program doplní floristická show Vánoční speciál do skla a čtení z románu Biomanžel s autogramiádou Michala Viewegha. Po oba dny bude huť otevřena od 10 do 18 hodin.

_DSC6069 kopie
Foto: Cesty skla o.p.s.

„Rozšířili jsme počet technik, které si zájemci budou moci vyzkoušet při tvůrčích dílnách. Budou zaměřeny na foukání skleněných koulí, tvarování květin z horkého skla, vitrografii (tisk vánočních přání ze skleněné desky) nebo pískování skleniček se zimními motivy. Novinkou bude zdobení skleněných vánočních ozdob. Pro děti jsme připravili korálkování a soutěž skřítka Kerblíka,“ řekla Martina Kulhavá, ředitelka společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sázavské sklářské centrum provozuje. V huti nebudou chybět prodejní stánky s řemeslnými výrobky, včetně skleněných vánočních ozdob. Po oba dny bude připraveno také čerstvé cukroví, punč, svařené víno a další vánoční dobroty.

V neděli 13. prosince program doplní od 15 hodin floristická show Kláry Vavříkové nazvaná Vánoční speciál do skla. Floristka bude aranžovat květiny do skleněných objektů vyfouknutých přímo v sázavské huti. V 16 hodin pak mezi návštěvníky přijde spisovatel Michal Viewegh, aby jim přečetl ze své nové knihy Biomanžel.

Osud bývalé sklářské huti František zpečetilo vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě. Její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button