Zprávy

Saúdská Arábie poprvé otevře své hranice zahraničním turistům

Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř států oblasti Perského zálivu k cestě do království víza nepotřebují. Mezi zeměmi, pro něž bude vízový systém otevřen, je na oficiální vládní stránce, která se týká programu vydávání víz, také Česká republika i Slovensko.

Archeologické naleziště Madáin Sálih

O novém vízovém režimu dnes informovala v Rijádu komise pro cestovní ruch. Saúdská Arábie dosud patřila k zemím, které jsou pro turisty těžko dostupné. Království vydávalo víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvě příbuzných.

Země se snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Otevření turistům by mohlo znamenat nové zdroje, podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu.

Bezvízový styk má království pouze se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Kuvajtem a Ománem. Na seznamu zemí, jejichž občané budou moci požádat o vízum, je většina evropských států, USA, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Ředitel komise pro cestovní ruch Ahmad Chatíb řekl v rozhovoru s agenturou Reuters, že přesný seznam států bude zveřejněn později. Poplatek za vydání elektronického víza činí v přepočtu 1900 korun a nebude se požadovat, aby ženy cestovaly s mužským doprovodem.

Ultrakonzervativní království od návštěvníků nebude žádat dodržování nejpřísnějších zvyklostí – ženy nebudou nuceny zahalovat celé tělo do abájí, ale bude se očekávat střídmý oděv, a to i na plážích. V platnosti zůstane zákaz pití alkoholických nápojů a posvátná města Mekka a Medína nebudou pro turisty otevřená.

Podle Chatíba budou návštěvníci překvapeni nabídkou. „Království je domovem pěti míst ze seznamu kulturního dědictví UNESCO, nabízí pestrou místní kulturu a dech beroucí krásnou přírodu.“ Předloni království zahájilo projekt, jehož součástí je budování letovisek na 50 ostrovech v Rudém moři. Rozvíjí se také zpřístupnění historických míst jako Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr. Jde o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO. Město je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra. Zahrnuje 138 hrobek s ozdobnými fasádami a také studně. Většina tamních nálezů je z období nabatejského království z počátku letopočtu. Hrobky v roce 1876 objevil Brit Charles Doughty a v té době ještě byly obývané. Jižně od této lokality se nachází hroby vytesané do hory z růžového kamene z období civilizace Maníjovců, která zde žila před Nabatejci.

Pro návštěvníky, kteří vyhledávají pláže a zábavu, bude přitažlivá rudomořská Džidda, která poskytuje také možnost potápění. Provincie Kasím v centru země zase nabízí festivaly, kulturní akce a přehlídku tradičních řemesel. Město Táif, které leží nedaleko Mekky a je označováno za letní metropoli země, je známé jako město růží. Panuje tam údajně zdraví prospěšné klima a line se jím z vůně růží ze sadů. Je vyhledávanou destinací turistů z jiných zemí Perského zálivu. Rozlehlá Východní provincie je sice centrem ropné produkce Saúdské Arábie, ale nacházejí se zda také krásné pláže na březích Perského zálivu, množství zahrad a cesty vedoucí po útesech.

 

Adéla Štechová, ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button