Zprávy

Sardinie bojuje proti krádežím písku z pláží

Sardinské úřady začaly důsledně postihovat turisty, kteří si jako suvenýr odvážejí písek z malebných pláží ostrova. Britský turista za krádež písku nedávno dostal pokutu v přepočtu kolem 25 000 Kč.

[wzslider]

Někteří návštěvníci Sardinie mají ve zvyku si domů jako suvenýr odvážet v sáčcích či PET lahvích různobarevný písek ze sardinských pláží. Tuto praxi odsuzují místní politici i ekologové. Třebaže to může vypadat jako neškodná drobnost, odnášení písku, oblázků či mušlí prý poškozuje pobřežní ekosystém, a proto je zakázáno zákonem. Pokuta se pohybuje od 500 do 3000 eur. Loni úřady turistům zabavili celkem kolem pěti tun kradeného písku. Celníci na mezinárodních letištích, včetně Cagliari a Alghera, pravidelně kontrolují zavazadla, zda neobsahují písek.

Při nedávném případu Carabinieri zadržela čtyřicetiletého občana Velké Británie italského původu, který v plastové lahvi odnášel písek z pláže nedaleko města Olbia na severovýchodě ostrova. Problém je tak rozšířený, že německé velvyslanectví v Římě nedávno výslovně informovalo německé turisty, aby sardinský písek nechali na pokoji.

Turisty zjevně láká různorodost materiálu sardinských pláží. Na některých plážích je písek čistě bílý, připomínající ostrovy jižního Tichomoří. Ostrov Budelli je zase proslulý výrazně růžovým odstínem písku.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button