Workshopy

Salcburk: Léto pro kohokoliv 

Kulturní léto 2015 v Salcburku je nádherná kytice z hudby, divadla, umění a eventů – uváděných v rámci festivalu Salzburger Festspiele, které Salcburk každoročně pořádá a které jsou vrcholem kulturní sezóny návštěvníků z celého světa. Součástí doprovodného programu jsou představení na Letní scéně, představení k 50. výročí filmového trháku „Sound of Music“ nebo výjimečné výstavy v novém DomQuartier na téma Krása a svůdnost.

Foto: www.salzburg.info
Foto: www.salzburg.info

Dech beroucí kulisu pro všechna tato představení tvoří barokní město Salcburk svou jedinečnou mozaikou architektury, kultury, přírody a radosti ze života. Jednoduše – léto pro kohokoliv – a nejen ve smyslu ‚Kohokoliv‘  Huga von Hofmannstahla. A tak se zde setkávají politici, prominenti tak jako kdokoliv ‚ty či já‘ na velkém podiu salcburského kulturního léta 2015.

Letní scéna 23.6. – 4.7.2015: současné divadelní umění 
Celých 12 dní bude Salcburk v centru dění současného umění. Letní scéna uvede v Mozartově rodišti představení mezinárodních umělců ale i rakouské divadelní premiéry – tance, performance a výstavy. Na celkem 10 různých místech bude k vidění 15 představení. Jako např. belgicko-palestinská taneční performance „BADKE“, svou vitální politickou výpovědí ukazuje silnou vůlí žít i na pozadí nekonečného politického konfliktu. Rakouské umění představí burgenlandský choreograf Chris Haring se svým představením „Deep Dish“, dobrodružné cestě bizarními paralelními světy, kde nejde jen o barokní pijatiky. Sólový kousek „69 positions“ dánské choreografky  Mette Ingvartsen představuje divákovi souvislosti mezi sexualitou, společností a tělesnem jako politikum.
www.szene-salzburg.net

Salzburger Festspiele 18.7. – 30.8.2015 –  připravenost člověka k dobru 
Od 18. července do 30. srpna 2015 je tématem festivalu Salzburger Festspiele svět protikladů „Panovat a sloužit“, „Moc a bezmoc“ či „Útlak a vzpoura“ , které představí v operním i činoherním provedení. Všechny produkce, jakkoliv jsou rozdílná, spojuje důraz a požadavek empatie a humanity, připravenost změnit svět tak, aby dobro nakonec zvítězilo nad zlem, aby právo zvítězilo.
Mozartova opera „Figarova svatba“ završí Da Ponteho cyklus započatý v předešlých ročnících a naplňuje toto přání stejně tak jako Beethovenova opera „Fidelio“, ve které vítězí nezištná láska nad diktaturou mocných. Stejně tak jako další představení „Dobytí Mexika“ od Wolfganga Rihma, „Norma“ Vincenza Belliniho, Verdiho „Trubadúr“ s Annou Netrebko v roli Leonory, či „ Ifigenie na Tauridě“ Christopha Willibalda Glucka – všechna tato díla stejně jako další program zpracovávají stejné téma ‚připravenost člověka k dobru‘.

Tato červená nit se táhne i programem činohry – Shakespearova „Komedie plná omylů“, Goethův „Clavigo“ nebo exkluzivní nové hudební zpracování Brechtovy Žebrácké opery „Mackie Messer – Salcburská žebrácká opera“ – stále v popředí se svou myšlenko nezávislosti na hierarchii. A konečně i trhák festivalu Salzburger Festspiele – Hofmannstahlův „Kdokoliv“, v loňském excelentním obsazení.

Foto: www.salzburg.info
Foto: www.salzburg.info

Festival Salzburger Festspiele nabídne i bohatý a velmi atraktivní koncertní program nazvaný „Ouverture spirituelle“ a dvouletou koncertní řadou ‚Vídeňští filharmonici a jejich skladatelé‘. Ouverture spirituelle 2015 klade důraz na protiváze děl křesťanství a hinduismu,  Vídeňští filharmonici tak toto léto vzdají hold velikánům od Brahmse po Čajkovského a předvedou díla, která pro tento výjimečný orchestr tito skladatelé napsali. Koncertní řada „Salzburg contemporary“ bude věnována dílu Pierra Bouleze k jeho 90. narozeninám. A program doplní Mozartova matinée, Písňové večery, koncerty jednotlivých sólistů a v neposlední řadě bohatý program pro mladé publikum. To vše nabídne festival Salzburger Festspiele 2015
www.salzburgerfestspiele.at 

Pevnost Hohensalzburg – Restaurátorské práce z první ruky 
Úchvatné knížecí pokoje v horním patře pevnosti Hohensalzburg, největšího evropského kompletně zachovaného hradního komplexu z 11. století, patří k nejvýznamnějším svědectvím o pozdně gotické profánní architektuře. Na rok 2015 jsou naplánovány rozsáhlé restaurátorské práce a přestavby, v jejichž průběhu se očekávají nové poznatky a historické objevy. Tyto práce si mohou návštěvníci prohlédnout a zažít při odborných prohlídkách. Do konce roku 2016 by měly být v plném lesku a středověké atmosféře zlatý sál, zlatý salon a ložnice – srdce celé pevnosti.
 www.salzburg-burgen.at  

Závan čerstvého vzduchu: Salcburk Top-pamětihodnosti „hello salzburg“ 
11 nejnavštěvovanějších míst ve městě a celém Solnohradsku/Salzburgerland se vyznačují svou výjimečnou přátelskostí pro celé rodiny a jsou zážitkem pro malé i velké. Mezi tato místa patří především  DomQuartier Salzburg, pevnost Hohensalzburg, letohrádek Hellbrunn, Dům přírody s interaktivním Science-Center, venkovní muzeum v Großgmain bei Salzburg, Svět ledových obrů (Eisriesenwelt) – největší ledové jeskyně na světě, hrad Hohenwerfen, Kaprunské přehrady,  Krimmlské vodopády (WasserWelten Krimml), hrad Mauterndorf nebo Grossglocknerská vysokohorská silnice  (Großglockner Hochalpenstraße). Od května 2015 jsou tato zajímavá místa prezentována pod značkou „hello salzburg“. Tento marketinkový projekt začal v roce 1998 pod názvem „Top7“, jeho cílem vždy bylo a je co nejefektivnější prezentace oblasti Solnohradska/Salzbugerlandu v tuzemsku i zahraničí. Více než 3,3 miliónů návštěvníků ročně označí svá nejoblíbenější místa, nejlepší zážitky z přírody, kultury, historie, architektury, vědy a techniky.
 www.salzburg.info 

„The Sound of Music“ festival pěveckých sborů k 50. výročí filmu 
Před 50 lety byl natočen světový hudební film, dnes již legendární, The Sound of Music odehrávající se v Rakousku v rodině kapitána von Trappa. Za tu dobu viděla film skoro miliarda lidí, 300.000 fanoušků přijíždí každý rok do Salcburku, aby si prohlédla místa, kde byl film natáčen. K 50. výročí filmu „The Sound of Music“ bude 26. června 2015 v Mozarteum Salzburg uspořádán slavnostní koncert mezinárodních pěveckých sborů. Na programu jsou kromě oblíbených hitů z filmu i skladby známého skladatelského dua Rodgers a Hammerstein. Zároveň se od 22. do 27. června koná turné pěveckých sborů, kterého se mohou zúčastnit pěvci a umělecké skupiny. Jednotlivé koncerty se budou konat na místech natáčení, a varhanní koncert se bude konat v kostele Sv. Michala v Mondsee.
www.som50fest.org 

Siemens festivalové noci 25.7.-30.8.2015: Klasika pod nebem plným hvězd 
Operní zážitek zdarma pro kohokoliv za vlahých letních večerů – již několik let jsou „Siemens festivalové noci“ nedílnou součástí kulturního dění během festivalu Salzburger Festspiele. Více jak 2000 lidí se může denně zúčastnit zdarma festivalu na Kapitelplatzu před branami pevnosti Hohensalzburg. K vidění a poslechu budou projekce na velké plátno a operní vrcholy předchozích ročníků, ale také aktuální produkce a live přenosy z probíhajícího festivalu.
„Siemens festivalové noci“ jsou společným projektem  společnosti  Siemens Österreich, salcburského festivalu  Salzburger Festspielen a divize rakouského rozhlasu  ORF Salzburg, který má za cíl představit umění a kulturu co nejširší veřejnosti. Přenosy z operních představení začínají denně ve 20 hodin a od 18 hodin budou na Kapitelplatzu znít festivalové koncerty.
www.salzburg.info   

DomQuartier Salzburg – výjimečné výstavy od dubna do listopadu 2015 
Ani ne rok po otevření nového DomQuartier se tento jedinečný muzejní komplex – jež zahrnuje Rezidenci, dom a klášter Sv. Petra, stal nejnavštěvovanějším kulturním stánkem města. V roce 2015 zde budou uspořádány pro návštěvníky jedinečné výstavy – především výstava „Die Kleider der Buhlschaft“ (Šat snoubenců) od 17. dubna do 1.listopadu 2015. Od prvního uvedení hry ‚Kdokoliv‘ (Jedermann), tragédie o životě a smrti bohatého muže, před salcburským Dómem, je role snoubenky  svěřována slavným herečkám. Snoubenka ztělesňuje životaplný protipól umírajícímu ‚Komukoliv‘, její šaty jsou nádherné a jsou součástí historie festivalu. Výstava představuje nejen šaty, ale i doplňky, skici, poznámky, fotografie a filmové ukázky příslušných scén.
Tematicky je s touto výstavou spojená přehlídka ‚Svádění, svůdná krása – osudová přitažlivost‘, která bude k vidění od 11. června do 1. listopadu 2015. Věnuje se půvabu, přitažlivosti, neodolatelnosti, mysteriu – a často fatálním následkům, tohoto vášnivého setkání. Výstava nabídne vybraná díla od umělců jako Leandro Bassano, Ferdinand Alexander Bruckmann, Lucas Cranach st., Luca Giordano, Anton Hickel, Ernst Klimt, Max Liebermann, Peter Paul Rubens, Francesco Solimena nebo David Teniers d. J.
www.domquartier.at 

Salzburg Museum – mimořádná výstava „Mythos Salzburg – Musikstadt Salzburg“ 
Dlouhodobá výstava  „Mythos Salzburg“  bude od 22. května 2015 rozšířena o téma Město hudby Salcburk „Musikstadt Salzburg“, které se bude věnovat hudbě, historickým událostem, osobnostem a společenskému životu, moci a slávě knížat-arcibiskupů a sílícímu sebeuvědomění salcburského měšťanstva. Představena zde bude historie hudby a reálná místa, kde vznikla. Výstava je výsledkem spolupráce Salcburského muzea a univerzity  Mozarteum Salzburg a nabídne zajímavosti o tom nejzákladnějším pro kulturní život v Salcburku – totiž hudbě.
www.salzburgmuseum.at   

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button